Μεγάλες retroκούκλες

μολις τωρα βρηκα τυχαια καποια βιντεο με μεγαλες ρετροκουκλες της El Greco που "μιλανε"/"τραγουδανε":

http://www.youtube.com/watch?v=3ocN5gphBqA

http://www.youtube.com/watch?v=VSnJy9GTuGs

http://www.youtube.com/watch?v=ss_fRp04e7E αυτη "τραγουδαει" την "Πεταλουδα"

http://www.youtube.com/watch?v=Q_xx482CVrY Αυτη εδω "περπαταει" και "τραγουδαει" διαφορα παιδικα τραγουδια
 
Φίλη katerinak πάρα πολύ ωραία τα βιντεάκια με τις κούκλες τις el greco που μιλάνε, τραγουδάνε και περπατάνε. Σε ευχαριστώ πολύ που τα έβαλες.
 
χαιρομαι που σου αρεσαν φιλε EL GRECO!

κατι αλλο εψαχνα κι "επεσα" πανω στα βιντεο :flower:
 
Ξέρει κανείς να μου πει πως λέγονται στα αγγλικά οι μεγάλες κούκλες με τα πλουμιστά φορέματα των δεκαετιών του 50 και του 60 που της είχαν πάνω σε καναπέδες και κρεβάτια;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αυτό είναι από το αγαπημένα μου θέματα στο ρετρομάνιαξ, όποτε βλέπω τις φωτογραφίες νομίζω ότι μπαίνω σε παιχνιδάδικο της δεκαετίας του 80. Εσείς τι προτιμάτε μεγάλες κούκλες σαν αυτές του θέματος ή κούκλες στυλ Barbie?
 
spirtoulis είπε:
Αυτό είναι από το αγαπημένα μου θέματα στο ρετρομάνιαξ, όποτε βλέπω τις φωτογραφίες νομίζω ότι μπαίνω σε παιχνιδάδικο της δεκαετίας του 80. Εσείς τι προτιμάτε μεγάλες κούκλες σαν αυτές του θέματος ή κούκλες στυλ Barbie?
Αν έπρεπε να διαλέξω, σίγουρα προτιμώ τις μεγάλες κούκλες.
 
Αυτές τις δύο κούκλες τις αγόρασα σετάκι. Ο πωλητής έλεγε ότι είναι από τη δεκαετία του 70 και είναι της εταιρείας Playmates που ιδρύθηκε στις ΗΠΑ το 1966 και δραστηριοποιείται ως σήμερα. Στις συγκεκριμένες κούκλες φεύγουν κάπως τα μαλλιά και φοβάμαι ότι θα μου μείνουν κασιδιάρες, γι'αυτό σας τις έβγαλα μία φωτογραφία , τώρα που είναι ακόμη όμορφες. Η μία η πιο ψηλή κλείνει τα μάτια της, η άλλη όχι.

P5100015.jpg

P5100018.jpg

P5100017.jpg
 
spirtoulis είπε:
Αυτό είναι από το αγαπημένα μου θέματα στο ρετρομάνιαξ, όποτε βλέπω τις φωτογραφίες νομίζω ότι μπαίνω σε παιχνιδάδικο της δεκαετίας του 80. Εσείς τι προτιμάτε μεγάλες κούκλες σαν αυτές του θέματος ή κούκλες στυλ Barbie?
Συμφωνώ κι εγώ μαζί σου. Το θέμα αυτό είναι και ένα από τα δικά μου πολύ αγαπημένα μιας και έχω μια ιδιαίτερη αγάπη για αυτές τις κούκλες!
 
Γεια σας!Να σας δειξω και εγω την αγαπημενη μου κουκλα!Αγοραστηκε στις αρχες της δεκαετιας του '90 και ειναι της el greco!Εχω επιμεληθει τα μαλλακια της και της εχω βαψει τα χειλια. Φοραει αλλα παπουτσακια που της τα αγορασα.. Ονομαστηκε Τζουλια απο μενα!IMG_20150414_093944.jpg
 
sasa12_ είπε:
Γεια σας!Να σας δειξω και εγω την αγαπημενη μου κουκλα!Αγοραστηκε στις αρχες της δεκαετιας του '90 και ειναι της el greco!Εχω επιμεληθει τα μαλλακια της και της εχω βαψει τα χειλια. Φοραει αλλα παπουτσακια που της τα αγορασα.. Ονομαστηκε Τζουλια απο μενα!Προβολή συνημμένου 143713
Κι έχεις κάνει πολύ καλή δουλειά! :thumbup: Ελπίζω οι El Greco experts να μας δώσουν τα φώτα τους και περισσότερες πληροφορίες.
 
Την έχω δει σε διάφορα μεγέθη, ειναι καθαρα παιχνίδι δεκαετίας 80. Και θα έλεγα κάπου το '85 ...εχει μαυρισμένο πλαστικό..!

Την εχω δει σιγουρα στα μεγάλα κουτιά τύπου "Παπαγαλίνας"..

Μεγειά σου, την διατήρησες μια χαρά παρόλα τα χρόνια της.... :)
 
:) σας ευχαριστω! κυκλοφορουσε η ιδια κουκλα επισης και με ροζ φορεματακι...και φυσικα με την κλασσικη el greco καρδουλα (την οποια ξηλωσα, διοτι στην θεση της εβαλα 'ματακι' στην Τζουλια για να μην μου την ματιασουν) χεχεχεχε

η γνωστη 'παταπουφα'!!!!!!!!!!αν και δεν ενθουσιαστηκα οταν μου την δωρισανε (λογω πρασινου χρωματος), εντουτοις την συμπαθησα και την κρατω περηφανα στην αγκαλια μου!!!! DSC_0008 (3).jpg

el greco με δικη μου ενδυματολογικη επιλογη!! :p
attachment.php
και η 'Τζουλια' στα νιατα της!DSC_0012 (4).jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
makisimos είπε:
Την έχω δει σε διάφορα μεγέθη, ειναι καθαρα παιχνίδι δεκαετίας 80. Και θα έλεγα κάπου το '85 ...εχει μαυρισμένο πλαστικό..!Την εχω δει σιγουρα στα μεγάλα κουτιά τύπου "Παπαγαλίνας"..

Μεγειά σου, την διατήρησες μια χαρά παρόλα τα χρόνια της.... :)
..

..συμφωνα με το σχολιο απο την εταιρια el greco εχουμε τα εξης στοιχεια για την κουκλα: "αυτη η κουκλα κυκλοφορησε την δεκαετια 80 σε τεσσερα μεγεθη μινιατουρα, μεσαια, μεγαλη και πολυ μεγαλη! οι μεγαλες και οι πολυ μεγαλες, καποιες ηταν με μηχανισμο για να μιλουν, καποιες χωρις.Αυτη ειναι η μεγαλη, το ονομα που εδωσε η el greco σε αυτην την κουκλα ηταν ΜΠΟΥΛΑ!
 
makisimos είπε:
Την έχω δει σε διάφορα μεγέθη, ειναι καθαρα παιχνίδι δεκαετίας 80. Και θα έλεγα κάπου το '85 ...εχει μαυρισμένο πλαστικό..!Την εχω δει σιγουρα στα μεγάλα κουτιά τύπου "Παπαγαλίνας"..

Μεγειά σου, την διατήρησες μια χαρά παρόλα τα χρόνια της.... :)
..

..συμφωνα με το σχολιο απο την εταιρια el greco εχουμε τα εξης στοιχεια για την κουκλα: "αυτη η κουκλα κυκλοφορησε την δεκαετια 80 σε τεσσερα μεγεθη μινιατουρα, μεσαια, μεγαλη και πολυ μεγαλη! οι μεγαλες και οι πολυ μεγαλες, καποιες ηταν με μηχανισμο για να μιλουν, καποιες χωρις.Αυτη ειναι η μεγαλη, το ονομα που εδωσε η el greco σε αυτην την κουκλα ηταν ΜΠΟΥΛΑ!
 
η δεύτερη σου κούκλα λέγεται starla και μου την ειχαν παρει κ εμενα γυρω στο 93, αν κ ημουν μολις 2 χρονων... ειχε 2 μικροφωνα, το ένα ηταν το μεγαλο ροζ, με καλωδιο που συνεδεες πισω της κ ο,τι ελεγες τ ακουγες από το ηχειο στην κοιλια της κ τ άλλο το κρατουσε απλα για ν φαινεται ότι τραγουδα μαζι σου.. ηταν η αγαπημενη μ κουκλα, αλλα για καποιο λογο την κατεστρεψα συντομα.. τωρα την ψαχνω απεγνωσμένα αλλα στ e-bay που κυκλοφορει δεν με καλυπτει καμια από τις "προσφορες" που βλεπω... εχετε καμια ιδεα που θα μπορουσα ν τη βρω??
 
video "doll factory 1963" πώς φτιαχνονται οι κουκλες :http://www.britishpathe.com/video/doll-factory/query/dolls
 
Είχα πολύ καιρό να μπω γι' αυτό επ' ευκαιρία ανεβάζω κι αυτή την ομαδική!
 
Καλημέρα έχω μία μεγάλη κούκλα της ελ γκρεκο που έχει ξεβάψει το πλαστικό του ποδιού της, ξέρει κανείς πως θα μπορούσα να το βάψω κάπως για να μην φαίνεται άσπρο?
 
Στο εξοχικό σπίτι φίλης μου...οι παιδικές της κούκλες, τις έχει κρατήσει η μητέρα της.
Μάλιστα η 3η απο αριστερά έχει στη πλάτη της δισκάκι..δυστυχώς δεν "μιλάει" πια...

3.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα