Μεγάλη των μπάτσων σχολή - Police Academy 1-7 (1984-1994)

candy

RetroNuts!
Joined
25 Ιουν 2006
Μηνύματα
1.578
Αντιδράσεις
82
Ταινία σε επτά συνέχειες με θέμα τις περιπέτειες και τις γκάφες μιας Aστυνομικής Aκαδημίας, όπου οι τόσο οι δόκιμοι όσο και οι εκπαιδευτές είναι τρελοί για δέσιμο.

police-academy-poster-0.jpg


Ανάμεσα στους πρωταγωνιστικούς ρόλους ξεχωρίζω τον Larvelle Jones (ο άνθρωπος φαινόμενο) που μιμούνταν τέλεια ήχους και ανθρώπινες φωνές.Οι πιο αγαπημένες μιμήσεις: Bruce Lee, Jimi Hendrix, robot.

[edit] Δεν υπάρχει το video [edit]

! :animlaugh:
Προβολή συνημμένου 56194
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η φωνή του Zed με εκνευριζεεεεεεε!!!! Φοβερά! Μπράβο ρε Καντυ, απορώ πώς τόσο καιρό δεν βάλαμε τέτοιο θρεντ...
 
Σοβαρά δεν υπήρχε νημάτιο* για αυτές τις ταινίες; 8) Ε λοιπόν ποτέ δεν είναι αργά.

Hightower: για μένα ο πιο καλτ χαρακτήρας των ταινιών. Προσωποποίηση αυτού που λέμε "ήρεμη δύναμη".

Αγαπημένη σκηνή: η ...ηδονική προβολή των σλάιντ από τον αρχηγό της αστυνομίας στην πρώτη ταινία. :D

Zed: πράγματι εκνευριστικότατος, φίλε Rygar, αλλά κατάφερνα και το παρέβλεπα... :precry:

Κορυφαίες επίσης οι σκηνές όπου, εκεί που δεν το περίμενες, να σου το Blue Oyster Club με τη χαρακτηριστική μουσική του και τους απίστευτους θαμώνες του!!! :D

Larvelle Jones: όταν αναπαριστούσε τις κακομεταγλωττισμένες ταινίες πολεμικών τεχνών, δάκρυζα από τα γέλια... :rofl:

*νημάτιο: όρος που θα μπορούσε να αντικαταστήσει το "θρεντ"...
 
Ξεχάσατε να πείτε και για τον Captain Harris!

Let's go! Move it, move it,move it.

Η επτάλογία έχει σκηνές με πάρα πολύ γέλιο!! :D :D
 
Πρωτα γνωρισα το franchise απο τη σειρα κινουμενων σχεδιων του Mega με τιτλο 'Σχολη γκαφατζηδων' η καπως ετσι χωρις να εχω ιδεα οτι προκειται για εμπνευση απο ταινια.

Μετα σε μια βιντεοκασετα ειδα μια διαφημιση για το 4ο μερος της σειρας. Και μεσα απο τις σκηνες αναγνωρισα προσωπα απο το καρτουν (ειδικα ο Hightower)!!! Κουφαθηκα!! Τοτε ειδα οτι αυτη η ταινια τιτλοφορειται 'Η μεγαλη των μπατσων σχολη', ονομα το οποιο ειχα μονο ακουστα (ηταν 1991, εκεινη την εποχη ειχε κυκλοφορησει το 6)

Πηγα στο βιντεοκλαμπάδικο και άρχισα να τις παίρνω όλες με τη σειρά! :)
 
Arielis είπε:
Ξεχάσατε να πείτε και για τον Captain Harris!Let's go! Move it, move it,move it.
Proctor...!Proooctoooorrrr!!!!

Ναι ρε φίλε,Captain Harris,τι γκαφο-μορφή...!!!

Θυμίζω ότι στο πρώτο Police Academy εμφανιζόταν και η Kim Katrall,μετέπειτα "Samantha" στη σειρά "Sex and the city".....
 
O Zed ειναι ολα τα λεφτα! Ειδικα εκει που πλησιαζει με την μηχανη του τον κοντουλη με το βεσπακι, και ουρλιαζει "Nice Bike! Where do you put the batteries?!?!" και τον εχει τρομοκρατησει! Το ουρλιαχτο του, freakin' awesome!
 
Μα πως είναι δυνατόν να μην υπήρχε μια αναφορά σε αυτές τις ταινίες τόσο καιρό??

Για εμένα η καλύτερη σκηνή όλων των ταινιών είναι αυτή :

YouTube - Police Academy 4 Citizens on Patrol "Yama Yama" scene

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΧΑ ΧΑ ΧΑ!!! Εύγε για το θέμα, candy!

Εγώ τον Zed, δεν το έβρισκα εκνευριστικό! Το αντίθετο μάλιστα!

YouTube - Zed joining the Police Academy


ΚΟΡΥΦΗ!!! :biglaugh:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
πλακα ειχαν οι ταινιες εμενα κλασικα ....μου αρεσε η ξανθια μπατσινα... :sweet_kiss: :sweet_kiss:
 
Αφιερωμένο!

Leslie Easterbrook in wet t-shirt

[edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι πλέον διαθέσιμο επειδή ο λογαριασμός YouTube με τον οποίον σχετίζεται έχει τερματιστεί [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στην σκηνη την πρωτη που ανεφερε ο theoritikos, υπαρχει η εξης αστεια συνδεση. Οποτε βλεπω post του Giama στο GRM, παντα μου ερχεται στο μυαλο η σκηνη αυτη με τον Hightower να ψαλει "Giama, giama, giama, giama, giama, giama, giama, giaaaaaaamaaa... "! :)
 
phil_vr είπε:
Οποτε βλεπω post του Giama στο GRM, παντα μου ερχεται στο μυαλο η σκηνη αυτη με τον Hightower να ψαλει "Giama, giama, giama, giama, giama, giama, giama, giaaaaaaamaaa... "! :)
Θεϊκός! :biglaugh: :biglaugh:

Τώρα τι κάθεστε και κοιτάτε; Όλοι μέσα στην πισίνα! :D
 
phil_vr είπε:
Στην σκηνη την πρωτη που ανεφερε ο theoritikos, υπαρχει η εξης αστεια συνδεση. Οποτε βλεπω post του Giama στο GRM, παντα μου ερχεται στο μυαλο η σκηνη αυτη με τον Hightower να ψαλει "Giama, giama, giama, giama, giama, giama, giama, giaaaaaaamaaa... "! :)
Και εγώ αυτό σκέφτηκα όταν είδα το video στο youtube, και το σκέφτηκα πως κάποιος θα βγει να το πεί!!! :eek:
 
theoritikos είπε:
Επίσης η καλύτερη σκηνή του Larvelle Jones για εμένα είναι από την 5η (νομίζω) ταινία. Παλεύει με έναν κακοποιό (ο οποίος είναι και αυτός γνώστης πολεμικών τεχνών), ο οποίος τον ρίχνει αναίσθητο σε ένα σωρό από "σκουπίδια". Ο κακοποιός νομίζει πως τον έχει βγάλει νοκ-άουτ και πάει να φύγει.

Ο Jones σηκώνεται από τα σκουπίδια, προσθέτοντας καλώδια στο σώμα του και ενα μεταλλικό χέρι. Φτάνει στον κακοποιό κάνοντας τον terminator και του λέει με ρομποτική φωνή "Target human. Mission destroyyy!" Κάθε φορά που βλέπω την σκηνή κλαίω απο τα γέλια! :D

Αν την έχει βρει κάποιος στο youtube ας την ποστάρει.

EDIT!!

Βρήκα την σκηνή.Είναι απο την 6η ταινία

:D :D

Παρεμπιπτόντως, αυτό το τραγουδάκι θυμάμαι από τότε να το τραγουδώ μαζί με τον αδελφό μου σε στιγμές ευφορίας και άκρατου ενθουσιασμού! :go:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
τρελο γελιο ολες οι ταινιες

δεν ξερω αν βγηκαν απο περιοδικο σε dvd να τα αγοραζα
 
Δε νομιζω, γιατι δεν ακουσα τιποτα τετοιο, και γενικα παρακολουθω διαφημισεις.

Αληθεια, την 7η ταινια την εχει δει κανεις;
 
Φοβερή σειρά ταινιών, ο αρχηγός της σχολής με το ψάρι εντελώς στην κοσμάρα του.
 
Η πρώτη ταινία είναι έπος. Από τις πρώτες που είδα στο σινεμά μικρός, είχα πεθάνει στο γέλιο (αν και δεν έπιανα τότε τα σεξίστικα καθότι 8-9 ετών). Η δεύτερη είναι κι αυτή αρκετά καλή. Από κει και πέρα η ποιότητα φθίνει, τα γκαγκς επαναλαμβάνονται και γενικά κουράζουν. Ειδικά οι 2-3 τελευταίες -όταν έχει πια φύγει και ο Γκούτενμπεργκ- ουσιαστικά δεν βλέπονται.
 
Πίσω
Μπλουζα