Μεγάλος Διαγωνισμός Pampers-El Greco (1984)

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
14.903
Αντιδράσεις
3.921
Mεγαλα δωρα .......

500 αγκαλιτσες και παιζοκουβαδακια.

Ολα αυτα τον 1984 και ναι οι απαντησεις ειναι συμπληρωμενες απο εμενα και οχι δεν κερδισα. :(

 


Μαλλον επειδη δεν το εστειλα. :xm:

 
 

 


picture.php


 


picture.php
 
Στην ερώτηση 2 η σωστή απάντηση είναι: "Κάθε φορά που κοντεύει να ξεχειλίσει από τα μαζεμένα ούρα"

Ένας καταχρεωμένος πατέρας.

:)
 
Maddog είπε:
Στην ερώτηση 2 η σωστή απάντηση είναι: "Κάθε φορά που κοντεύει να ξεχειλίσει από τα μαζεμένα ούρα"
Ένας καταχρεωμένος πατέρας.

:)
Συμπάσχω μαζι σου!!!!
 
Άσχετο... παλιά που δεν υπήρχαν πάμπερς τί μας έκαναν οι γονείς μας;;; :xm:

Θα πρέπει να μας είχαν απλωμένα στο σκοινί δίπλα στις φασκιές... :p

Καλά... υπήρχαν το '84 310.000 μωρά;;; :eek: Και γιατί όχι 420 ή 230 χιλιάδες;;;;

Ποιός τα μέτρησε;;; H P&G;;;

 


Κάτι απορίες που έχω ώρες ώρες... :xm:

 
 
Υποθέτω ότι μπορεί να πήρανε στοιχεία από την Εθνική Στατιστική Υπηρεσία, βασισμένα στην απογραφή του 1981.

Να, κάτι σαν αυτό (απογραφή 2001) που δείχνει 530269 παιδιά ηλικίας 0-4 ετών. Οπότε το 310000 ηλικίας 0-3 για το 1981 δεν ακούγεται περίεργο.
 
Maddog είπε:
Υποθέτω ότι μπορεί να πήρανε στοιχεία από την Εθνική Στατιστική Υπηρεσία, βασισμένα στην απογραφή του 1981.Να, κάτι σαν αυτό (απογραφή 2001) που δείχνει 530269 παιδιά ηλικίας 0-4 ετών. Οπότε το 310000 ηλικίας 0-3 για το 1981 δεν ακούγεται περίεργο.

Αν και ξεφεύγω από το τόπικ (για μιά ακόμη φορά σήμερα... ), δε νομίζω πως ο παραπάνω αριθμός έχει να κάνει μόνο με ελληνάκια. Σίγουρα τα παιδιά των μεταναστών έχουν πολύ μεγάλο μερίδιο στην παραπάνω πίττα...

Συνήθως, οι εταιρείες αυτές συνεργάζονται με όλα τα μεγάλα μαιευτήρια και ίσως από εκεί αντλούν τις πληροφορίες τους...

Όχι πως έχει και ιδιαίτερη σημασία, (και σχέση με το τόπικ) αλλά με θλίβει το γεγονός πως ο αριθμός των μωρών διαρκώς μειώνεται και οδεύουμε προς ένα κράτος γερόντων, παρά το γεγονός πως το επίπεδο διαβίωσης τα τελευταία 20 χρόνια είχε ανέβει κατά πολύ... :xm:
 
Πάντως πολύ καλό το διαφημιστικό..!!!!!! Μπράβο AARDVARK.........!!!!!!!!!!
 
Juanita είπε:
Αν και ξεφεύγω από το τόπικ (για μιά ακόμη φορά σήμερα... ), δε νομίζω πως ο παραπάνω αριθμός έχει να κάνει μόνο με ελληνάκια. Σίγουρα τα παιδιά των μεταναστών έχουν πολύ μεγάλο μερίδιο στην παραπάνω πίττα...
Ναι, οπωσδήποτε. Αλλά την εταιρία δεν την αφορά καθόλου αυτό, καθότι τα παιδιά των μεταναστών κατουράνε εξίσου καλά με τα ντόπια...οπότε είναι potential market. :p
 
Ξαναγυρνωντας ον τοπικ,ερωτω αν θυμαται κανεις τα "παιζοκουβαδακια" της El Greco.

Διακρινονται στην φωτο.

.

.

.
 
Juanita είπε:
... με θλίβει το γεγονός πως ο αριθμός των μωρών διαρκώς μειώνεται και οδεύουμε προς ένα κράτος γερόντων, παρά το γεγονός πως το επίπεδο διαβίωσης τα τελευταία 20 χρόνια είχε ανέβει κατά πολύ... :xm:
Επιτρέψτε μου μια μικρή παρένθεση (εκτός θέματος) :

Μη σου κάνει εντύπωση αυτό που αναφέρεις !

Είναι ιστορική νομοτέλεια, ότι όταν ένα έθνος ή κράτος αποκτήσει

πολύ υψηλο βιοτικό επίπεδο, σχεδόν πάντα μαστίζεται από υπογεννητικότητα.

Η εν-λόγω νομοτέλεια συνεχίζεται και με άλλου είδους αποτελέσματα,

αλλά δε θα επεκταθώ για να μην ξεφύγω περισσότερο του θέματος.

Δες το σαν ένα "μηχανισμό της φύσης".
 
Aardvark είπε:
Ξαναγυρνωντας ον τοπικ,ερωτω αν θυμαται κανεις τα "παιζοκουβαδακια" της El Greco.Διακρινονται στην φωτο.

.

.

.
Τα θυμαμαι! Ειχαν μεσα κατι τεραστια τουβλακια. Νομιζω ακομα υπαρχουν αντιστοιχα "παιζοκουβαδακια"
 
Προσοχη

off topic mode on

-----------------

exetlaios είπε:
Επιτρέψτε μου μια μικρή παρένθεση (εκτός θέματος) :
Μη σου κάνει εντύπωση αυτό που αναφέρεις !

Είναι ιστορική νομοτέλεια, ότι όταν ένα έθνος ή κράτος αποκτήσει

πολύ υψηλο βιοτικό επίπεδο(*), σχεδόν πάντα μαστίζεται από υπογεννητικότητα.

Η εν-λόγω νομοτέλεια συνεχίζεται και με άλλου είδους αποτελέσματα,

αλλά δε θα επεκταθώ για να μην ξεφύγω περισσότερο του θέματος.

Δες το σαν ένα "μηχανισμό της φύσης".
Γεννησεις /ανα 1000 άτομα (2005-2010 List by the UN)

1 Democratic Republic of the Congo 49.6

........

87 Brunei 21.5 (***)

125 Albania 16.3 (η πρωτη ευρωπαικη χωρα ,οσο ευρωπαιοι ειμαστε οι Βαλκανιοι τελωςπαντων)

127 Qatar 16.2 (***)

129 Ireland 15.5 (***)

177 Greece 9.3

πηγη (wikipedia)

(***)Τα εμιρατο του Qatar , σουλτανατο του Brunei ,

και η Ευρωπαικη -μη μουσουλμανικη και μαλλον <<περισσοτερο>> χωρα απο τα αλλα 2 κρατιδια Ιρλανδια ,

ειναι κρατη με κορυφαια βιοτικό επίπεδο και μαλλον η εξαιρεση που επιβεβαιωνει τον κανονα.

off topic mode off

-------------------
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η κούτα από τα Pampers. Φοβερή φωτογραφία! Το διαγωνισμό δεν τον θυμάμαι φυσικά καθόλου.
 
Ωραίο εύρημα!

Κι εγώ ήμουν φανατική των Pampers που κυκλοφορούσαν σε μεγάλο χαρτόκουτο...δεν θυμάμαι το διαγωνισμό. Είχα κουκλακι Αγκαλίτσα αλλά όχι Παιζοκουβαδάκι...

Τα παιζοκουβαδάκια περιείχαν τουβλάκια σε διάφορα σχέδια για πολλές κατασκευές...
 
Χαχα.ειμαι κι εγω μωρο του 84. Με μέτρησαν άραγε;
 
και μιας και αναφερομαστe στα pampers οριστε μια τηλεοπτικη διαφήμιση των Pampers από την ΥΕΝΕΔ το 1982.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα