Μεγαλίστικα περιοδικά δεκαετίας 90ς

Rakeesh

RetroDB Feeder
Joined
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
4.581
Αντιδράσεις
1.732
Τα διαβαζαν οι γονεις σας (η εσεις :) );







 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τις ΕΙΚΟΝΕΣ τις μαζευα φανατικα γιατι ηταν εξαιρετικες αλλα νομιζα οτι σταματησαν στο 2ο τευχος. Κι εσυ μου δειχνεις το 5; Ντροπη σου (το πουλας; :)
 
Το "HiTech" το έπαιρνα από την ημέρα που βγήκε και για αρκετά τεύχη ακόμα.

fetch


Ο κύριος λόγος ήταν, οι βιντεοκασσέτες υψηλής ποιότητας ήχου και εικόνας, που έδινε μαζί με το περιοδικό:

Robocop


Terminator 2



ShowGirls



Platton



Superman


και άλλα πολλά!

Επίσης το "HiTech", μύησε πολλούς στο θέμα του Home Cinema, εκείνη την εποχή!

Συνεχίζει μέχρι σήμερα, δίνοντας Blu Ray αναφοράς!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το Hi-Tec κυκλοφορει ακομα και ο πατερας μου για ενα ανεξηγητο λογο επαιρνε τα πρωτα τευχη, χωρις να ασχοληθει ποτε με τεχνολογια ουτε με θεαμα (σιντι, ταινιες). Ειναι απο τα ανεξηγητα ψωνια που πιανουν τους μπαμπαδες ποτε ποτε και μετα τους περνανε :)

Το περιοδικο εβαζε πρωτα μουσικα σιντι και κατοπιν βιντεοκασετες (τονιζε την υψηλη ποιοτητα ηχου [και εικονας], αν και δεν ημουν αρμοδιος να την διαπιστωσω)

Το Crash ηταν απο οσο θυμαμαι αντρικο περιοδικο "πολιτικης επικαιρότητας" (και κανενα ρετρο-πιπινι που και που για να κρατησει το ενδιαφερον) με εκδότη τον Τράγκα. Εχει ρετρο ενδιαφερον λογω "επικαιροτητας", και επειδη απο οσο ξερω δεν κυκλοφορει αντιστοιχο περιοδικο σημερα

Το Status δε χρειαζεται συστασεις. Ως αντρικο περιοδικο lifestyle για 35+αρηδες δε νομιζω να το διαβασε κανενας μας ποτε (δεν ηταν συμβατη ουτε η ηλικια ουτε η νοοτροπια πιστευω :p ). Αυτο ειναι το μονο τευχος που εχω και προσωπικα το πηρα λογω του σιντι. Εχει μεγαλο ρετρο ενδιαφερον γιατι ως lifestyle (βλ. επικεφαλιδες) πιανει ακριβως το στιγμα, τα vibes και το zeitgeist της εποχης αλλα και ματιες στο μελλον. Ανακαλύφθηκε το Emotional Intelligence? :D Αρθρο για το cybersex εν ετει 1996?? :D Διαφημιστες προβλεπουν τον Αντρα του 2000?? :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rakeesh είπε:
Το Hi-Tec Το περιοδικο εβαζε πρωτα μουσικα σιντι και κατοπιν βιντεοκασετες (τονιζε την υψηλη ποιοτητα ηχου [και εικονας], αν και δεν ημουν αρμοδιος να την διαπιστωσω)
Πράγματι, στα πρώτα τεύχη είχε CDs, κυρίως με κλασσική μουσική.

Οι βιντεοκασσέτες, όντως ήταν ένα σκαλοπάτι ανώτερες από τις υπόλοιπες.
 


Ξεχασα το Millennium απο τις γνωστες εκδοσεις Anubis

Ψυχοκοινωνικοϊστορικό υπόβαθρο:

Ηταν μια εποχη που ο κοσμος εκαιγε εγκεφαλικα κυτταρα με τα X-files (δεν ειχε βγει το Lost ακομα) και εγώ με το Star Trek: TNG. Πλησιαζαμε το 2000, το Ιντερνετ εμπαινε στη ζωη μας και η ΝΑΣΑ κατασκευαζε τον Διεθνη Διαστημικο Σταθμο (σημειωση: προσφατα η Αμερικανικη κυβερνηση ηδη συζητουσε ποτε να τον ξαποστειλουν για τα παλιοσιδερα :D ). Σαν μια δεύτερη "δεκαετία του 50" ξαναρχίσαμε να ενδιαφερόμαστε για μικρά πράσινα ανθρωπάκια (φαγαμε και μια φλασια με το Ροσγουελ) και το πώς θα μπορέσουμε να καταστρ- αποικήσουμε τον Άρη.

Το μαρκετινγκ του περιοδικου πονταριζε πολλα στο κονσεπτ "αυγη του 2000" (καποιες στηλες ειχαν καθε μηνα στην επικεφαλιδα αντιστροφη μετρηση) και ειχε διαφορα αρθρα τεχνολογικου και επιστημονικου ενδιαφεροντος. Στο εξωφυλλο ειδηση αποτελει η αντιβαρύτητα και ο έλεγχος του υπολογιστή με τη σκέψη (μπορουμε να υποθέσουμε πολλά για την εγκυρότητα των άρθρων :tease: ), για το νεο μαγικο κοσμο των πολυμέσων αλλά και τη ριζοσπαστικη διαδικτυακη παρουσια του τολμηρου Χαρρυ Κλυνν (ποιος θα φανταζοταν οτι 10 χρονια μετα μεχρι και η Ελεονωρα Μελετη θα ειχε Facebook)

Να σημειωσω οτι το περιοδικο αυτο σταθηκε αφορμη να γνωρισω μια φιλη μου η οποια σημερα συμμετεχει στις Candy sisters :D

ΥΓ. "Ανατολη μιας νεας εποχης" my @$$ :rant:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΑΑΑΑ! Το Millenium!

Είχα στείλει και γράμμα στο περιοδικό...

Στο μήκος κύματος των X-Files, είχε κυκλοφορήσει και το 2001 Φάκελος Χ...
 
DINO είπε:
ΑΑΑΑ! Το Millenium!Είχα στείλει και γράμμα στο περιοδικό...
Ναι, και η φιλη μου :p

DINO είπε:
Στο μήκος κύματος των X-Files, είχε κυκλοφορήσει και το 2001 Φάκελος Χ...
Βεβαια! το 2000 το ειχε καβατζωσει το Διάστημα. Για τα αλιενς έμεινε το 2001 :p



mhmerotategiatipino είπε:
Τις ΕΙΚΟΝΕΣ τις μαζευα φανατικα γιατι ηταν εξαιρετικες αλλα νομιζα οτι σταματησαν στο 2ο τευχος.
Ποτε προλαβες να μαζεψεις φανατικα 2 τευχη βρε mhmerotate? :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έχεις δίκιο. Εννοούσα ότι κόλλησα με το 1ο τεύχος και κυνήγησα το 2ο. Μετά έχασα τα ίχνη τους. :(
 
εγω παντως στα 90΄ς διαβαζα φανατικα το 01 του τσαγκαρουσιανου.επικο...
 
Αυτο θα ελεγα οτι ειναι lifestyle, οχι τοσο μεγαλιστικο :D
 
oisterone είπε:
εγω παντως στα 90΄ς διαβαζα φανατικα το 01 του τσαγκαρουσιανου.επικο...
είχα γράψει ένα άρθρο εκεί - ε,εντάξει,αρθράκι περισσότερο !
 
Το Hi Tech σίγουρα όχι διότι οι δικοί μου έχουν κακές σχέσεις με την τεχνολογία :p . Το Crash το θυμάμαι κάποια στιγμή το αγόρασε ο πατέρας μου και αν δεν κάνω λάθος είχε δώρο μια βιντεοκασέτα που σχετιζόταν με το εμπόριο ναρκωτικών στην Κολομβία!
 
Πίσω
Μπλουζα