Μεθοριακός Σταθμός (1974 ΥΕΝΕΔ)

Χε χε αν αυτό συνέβαινε εδώ (ΗΠΑ) θα έτρωγε μια μηνυσάρα νάαααα με το συμπάθειο η εταιρεία παραγωγής και για τη σωματική βλάβη και για το ψυχικό τραλαλα που έπαθε ο άνθρωπος.
 
elephadas είπε:
Χε χε αν αυτό συνέβαινε εδώ (ΗΠΑ) θα έτρωγε μια μηνυσάρα νάαααα με το συμπάθειο η εταιρεία παραγωγής και για τη σωματική βλάβη και για το ψυχικό τραλαλα που έπαθε ο άνθρωπος.
και εδω θα μπορουσε να κανει μηνυση και αγωγη

αλλα δεν θα τον ξανακαλουσε να παιξει καμια εταιρεια παραγωγης στο αιωνα τον απαντα
 
Δεν ξερουν τι γραφουν.
Η σειρα δεν τελειωσε το 1979, αλλα στις 9 Δεκεμβριου 1981. Την παραμονη Πρωτοχρονιας που την ειδαν;
Και δεν εκανε 195 επεισοδια. Εκανε 349.
 
Τι σχέση είχε η πτώση της χούντας και η επέτειος του Πολυτεχνείου με τον Μεθοριακό Σταθμό?
 
αν δεν κανω λαθος η σειρα ειχε ξεκινησει σαν αυτοτελων επεισοδιων που στο πρωτο επεισοδιο πρωταγωνιστουσαν
ο παρις κατσιβελος και ο κυριος νικος λυκομητρος
και στο τριτο επεισοδιο ειχαν σκοπο να την κοψουν επειδη δεν ειχε ακροαματικοτητα
αλλα αποφασησαν να ξαναξεκινησει οπως την ξερουμε
ο παρις μπορει να με επιβεβαιωσει η να με διαψευσει εγκυρα

θυμαμαι που ειχα κλαψει στο τελευταιο επεισοδιο
εχω ξαναγραψει οτι ο βασος ανδριανος ηταν πολυ αγαπημενος μου
μαρεσε πολυ και ο αθηνοδωρος στη κοντρα του με ο νικητα πλατη
μου εχει μεινει ο αρτεμης ματσας να λεει "φουκαρας ανθρωπος" και το ελεγα και εγω μικρος
επισης ο γκολφινος ειναι ο θοδωρος ανδριακοπουλος,,το πεμπτο μελος της συμμοριας στο "τζο ο τρομερος¨"
 
Αντιπροσωπευτικό σήριαλ μιας άλλης όμορφης, μακρινής αλλά όχι ξεχασμένης εποχής που παρουσίαζε μια Ελλάδα φτωχή μεν αλλά αξιοπρεπή με αρχές με ήθος με ανεπτυτυγμένα τα συναισθήματα της ανθρωπιάς, των οικογενειακώς δεσμών, της φιλίας και της ανιδιοτελούς αγάπης. Υπέροχοι ηθοποιοί που ο καθένας από αυτούς έβαλε την δική του πινελιά στην επιτυχία του σήριαλ από τον πρωταγωνιστή ως τον τελευταίο όχι σε αξία αλλά σε χρονική διάρκεια ρόλου, δευτεραγωνιστή. Γιατί απλά εκεί έγγειται η επιτυχία της σειράς. Άγγιξε τον ανθρωπισμό και τα βαθύτερα συναισθήματα του απλού λαού και κυρίως η διαχρονική της επιτυχία κράτησε 7 ολόκληρα χρόνια χωρίς να μειωθεί στο ελάχιστο το ενδιαφέρον και η αποδοχή του τηλεθεατή.
Κάντε την σύγκριση με τα σήριλ των επομενων δεκαετιών. Ο κόσμος αρχίζει να τα βαριέται κι να τα ξεχνάει πολύ σύντομα, ενώ η διάρκεια τους είναι το πολύ κάποιους μήνες. Ενώ ο ''Μεθοριακός Σταθμός" που κράτησε 7 ολόκληρα χρόνια μηνμονεύεται και αναπολείται ακόμα, γιατί ο απλός λαός ταυτίστηκε με τους ήρωες του , τους προβληματισμούς του και τις αγωνίες του. Γιατί όλοι οι ηθοποιοί του σήριαλ ήμασταν στην τελική εμείς οι ίδιοι.
 
Αν και σχεδόν 4 χρόνων όταν τελείωσε έχω μια μικρή μνήμη προς τα τελευταία επεισόδια κυρίως φάτσες πιο πολύ. Θυμάμαι την Γερασιμίδου που έκανε την Φιφίκα, παρόλα αυτά είναι και ένας άλλος χαρακτήρας που θυμάμαι ελάχιστα που γουσταρε την Φιφίκα, υπήρχε ένας χαρακτήρας στο έργο Πολυχρόνης που πρέπει να ήταν υδραυλικός; Ή κάτι παρεμφερές (η ερώτηση για αυτούς που θυμούνται περισσότερο αυτήν την σειρά). Σαν όνειρο το θυμάμαι αυτό το σήριαλ.
 
Αν και σχεδόν 4 χρόνων όταν τελείωσε έχω μια μικρή μνήμη προς τα τελευταία επεισόδια κυρίως φάτσες πιο πολύ. Θυμάμαι την Γερασιμίδου που έκανε την Φιφίκα, παρόλα αυτά είναι και ένας άλλος χαρακτήρας που θυμάμαι ελάχιστα που γουσταρε την Φιφίκα, υπήρχε ένας χαρακτήρας στο έργο Πολυχρόνης που πρέπει να ήταν υδραυλικός; Ή κάτι παρεμφερές (η ερώτηση για αυτούς που θυμούνται περισσότερο αυτήν την σειρά). Σαν όνειρο το θυμάμαι αυτό το σήριαλ.
στο θέμα "Οι σειρές που χάθηκαν" θα πάρεις και εσύ και όλοι μας μια "γενναία δόση" από τη σειρά!
 
στο θέμα "Οι σειρές που χάθηκαν" θα πάρεις και εσύ και όλοι μας μια "γενναία δόση" από τη σειρά!
Ελπιζω οχι ακομα γιατι τρελαινομαι να διαβαζω τις περιληψεις απο Το ημερολογιο ενος θυρωρου.
 
αν δεν κανω λαθος η σειρα ειχε ξεκινησει σαν αυτοτελων επεισοδιων που στο πρωτο επεισοδιο πρωταγωνιστουσαν
ο παρις κατσιβελος και ο κυριος νικος λυκομητρος
και στο τριτο επεισοδιο ειχαν σκοπο να την κοψουν επειδη δεν ειχε ακροαματικοτητα
αλλα αποφασησαν να ξαναξεκινησει οπως την ξερουμε
ο παρις μπορει να με επιβεβαιωσει η να με διαψευσει εγκυρα

θυμαμαι που ειχα κλαψει στο τελευταιο επεισοδιο
εχω ξαναγραψει οτι ο βασος ανδριανος ηταν πολυ αγαπημενος μου
μαρεσε πολυ και ο αθηνοδωρος στη κοντρα του με ο νικητα πλατη
μου εχει μεινει ο αρτεμης ματσας να λεει "φουκαρας ανθρωπος" και το ελεγα και εγω μικρος
επισης ο γκολφινος ειναι ο θοδωρος ανδριακοπουλος,,το πεμπτο μελος της συμμοριας στο "τζο ο τρομερος¨"
Από το πρώτο επεισόδιο πρωταγωνιστούσαν οι Βάσος Ανδριανός, Κούλα Αγαγιώτου και Ελένη Θεοφίλου. Αλλά στα πρώτα επεισόδια -που ήταν αυτοτελή, αλλά με άξονα τους τρεις παραπάνω πρωταγωνιστές- εμφανίστηκαν ως "γκεστ" διάφοροι ηθοποιοί όπως ο Νίκος Βασταρδής και ο Νίκος Λυκομήτρος. Πολύ γρήγορα, όμως, η σειρά έγινε "συνεχείας".
 
 
Πίσω
Μπλουζα