Μεθυσμένη Πολιτεία (1980 ΕΡΤ)

tsalk

RetroDB Feeder
Joined
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
3.719
Αντιδράσεις
923
Μεθυσμένη Πολιτεία (1980)


RetroDB:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%9C%CE%B5%CE%B8%CF%85%CF%83%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%B7_%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%B9%CF%84%CE%B5%CE%AF%CE%B1




Άλλη μία εξαιρετική σειρά της ΕΡΤ (την οποία ευτυχώς εκτός των αρκετών επαναλήψεων την έδωσε και η Ραδιοτηλεόραση σε 11 αν δεν κάνω λάθος DVD).

Πρόκειται για την διασκευή του Μυθιστορήματος του Σωτηρη Παιτατζη που προβλέθηκε από την ΕΡΤ σε 21 επεισόδια στα τέλη του 1980.

Η ιστορία αναφέρεται σε ένα θίασο μάλλον αποτυχημένων ηθοποιών που επισκέφτονται μια πόλη της Πελοπονήσου στην διάρκεια της δικτατορία του Μεταξά προκειμένου να δώσουν κάποιες παραστάσεις εκεί. Κύριο πρόσωπο είναι η πρωταγωνίστρια του θιάσου η Οφηλία, την οποία κάνει η Βέρα Κρούσκα η οποια αναστατώνει τους κατοίκους της περιοχής.

Η Σκηνοθεσία ήταν του Κώστα Λυχναρά πάνω στο σενάριο του Σωτήρη Παιτατζή και η παραγωγή του Ευριπίδη Κατσάρη για λογαριασμό της ΕΡΤ.

Στο μικρό απόσπασμα οι τίτλοι της σειράς και η αρχή του πρώτου επεισοδίου.

[yt deadlink]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Από τις πλέον αγαπημένες μου σειρές..

Δεν χορταινα να βλέπω τον αγαπημενο μου πρωταγωνιστή : Γιαννη Βόγλη. #) #) #) (στα καλυτερά του μετα " το χωμα βαφτηκε κοκκινο")

Ο έρωτας του για την πρωταγωνιστρια του θεατρου Οφηλία στα παιδικά μου ματια φανταζε τόσο.. μα τόσο ρομαντικος :flower:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τσαλκ είσαι Θεός... :flower:

Μου άρεσε πολύ η μουσική και το τραγούδι των τίτλων αρχής (ίσως από τα καλύτερα που έχει τραγουδήσει η Βίσση... )

Θυμάμαι μόνο το τελευταίο επεισόδιο όπου ο θίασος τα μάζεψε και έφυγε αλλά κάθε Πέμπτη περίμενα εναγωνίως να το δω...

Thanks

(parakalw na pesoun ta downloads :p )
που μου το ξαναθύμησες!!!
 
Να υποθέσω ότι έχεις αγοράσει ολόκληρη την σειρά από την Ραδιοτηλεόραση? και την ξαναβλέπεις ακόμα φανατικά?
 
Όχι Τσαλκ μου...

(νομίζω δλδ :wait2: γιατί όσα αγόρασα στην έκθεση για το Ραδιόφωνο τα κρατά ο καλός μου σπίτι του και δεν εννοεί να μου τα δανείσει... :( οπότε και ξέχασα ποιά πήρα... #) )
 
οντως το τραγουδι ηταν πολυ ωραιο.
 
me8usmenipoliteia.jpg
 
Υπέροχη σειρά, που προερχόταν φυσικά απο ένα υπέροχο βιβλίο πρώτα απ' όλα. Το μυστικό τόσων επιτυχιών των πάλαι ποτέ κρατικών καναλιών ήταν η μεταφορά λογοτεχνικών έργων στην μικρή οθόνη. Η μουσική της σειράς ανεπανάληπτη με το γνωστό τραγούδι των τίτλων. Αν δεν κάνω λάθος την πρόβαλλε και πάλι πέρσυ το καλοκαίρι η ΕΤ-1.
 
Capten_x είπε:
Υπέροχη σειρά, που προερχόταν φυσικά απο ένα υπέροχο βιβλίο πρώτα απ' όλα. Το μυστικό τόσων επιτυχιών των πάλαι ποτέ κρατικών καναλιών ήταν η μεταφορά λογοτεχνικών έργων στην μικρή οθόνη. Η μουσική της σειράς ανεπανάληπτη με το γνωστό τραγούδι των τίτλων. Αν δεν κάνω λάθος την πρόβαλλε και πάλι πέρσυ το καλοκαίρι η ΕΤ-1.
To 2007 το φθινόπωρο την είχε προβάλλει. Εκτός αν εννοείς τα ψηφιακά κανάλια. ;)

Καλώς ήρθες κιόλας :)
 
Aπό το αφιέρωμα του περιοδικού Ραδιοτηλεόραση στην σειρά.

picture.php


picture.php
 
τιτλοι αρχηςhttp://www.youtube.com/watch?v=5I9tj1F9lfs&context=C44a5c33ADvjVQa1PpcFPV HlMKxfMyiy3gd7GPlRa0_uBX5Oh-HN8=
 
ΤΑΣΟΣ ΚΡΙΤΣΙΩΛΗΣ είπε:
Δε θα μπορούσε να λείπει η "Μεθυσμένη πολιτεία" από τη σειρά αφιερωμάτων. Ιδού λοιπόν:
http://www.musiccorner.gr/?p=103532
σ'ευχαριστούμε πολύ για την ευρεση του αφιερώματος, πολύ εαισθητο σήριαλ μιας άλλης εποχής! και τι ωραια γυναικα η Κρουσκα, χαρμα οφθαλμων
 
Σε ευχαριστούμε Τάσο άλλη μια φορά για το πολύ ωραίο αφιέρωμα που έκανες στην σειρά.

Στο σημείο αυτό θα ήθελα να αποκαλύψω και στα λοιπά μέλη του φόρουμ τον σύντομο διάλογο που έχουμε όταν αναρωτιέμαι για το επόμενο αφιέρωμά σου.

Έχεις σκεφτεί Τάσο ποιά σειρά θα παραλάβεις στην συνέχεια?

To σκέφτομαι ακόμα, αν και μάλλον βλέπω να κάνω την Μεθυσμένη πολιτεία

Καλά πάλι σήριαλ του Λυχναρά θα παρουσιάσεις?

Και η αποστομωτική του απάντηση......

Τι φταίω εγώ αν έχει σκηνοθετήσει την μίση και βάλε ελληνική τηλεόραση

Περιμένουμε με μεγάλο ενδιαφέρον την επόμενή του παρουσίαση σε 15 μέρες.
 
Απο σημερα στις 11 το πρωι στην ΕΡΤ2
 
αποτυχημενοι ηθοποιοι γιατι;
δεν ηταν.ετσι ηταν εκεινη τημ εποχη οι ηθοποιοι με τα μπουλουκια
οπως λενε και οι στιχοι του υπεροχου τραγουδιου,καποιας αλλης εποχης
ο νικος καλογεροπουλος τεραστια ερμηνεια στο ρολο του μπε,που τον επανελλαβε και σαν μαιμος με μια εννοια στο καμπινγκ
ενω και οι πρωταγωνιστες ειναι υπεροχοι η κυρια κρουσκα και ο γιαννης βογλης
ενω πολυ καλος ηταν και ο αντρεας φιλιπππιδης
κανεις βεβαια δεν υστερει υποκριτικα και δεν ειναι αυτονοητο σε σχεση με τις καποιες σειρες του σημερα

ΥΓ προσοχη κινδυνος ομως,μην την παρακολουθησει καποιος συναδερφος σε ερωτα χωρις ανταποκριση μπορει να φουνταρει
 
Πίσω
Μπλουζα