Μελλοντικό ρετροφόρουμ

Ελαφρές νύξεις γίνονταν, ιδιαίτερα σε "καλλιτεχνικές" ταινίες και προς το τέλος της περιόδου Παπαδοπούλου, αλλά ως εκεί. Τα σενάρια έπρεπε να εγκριθούν από επιτροπή λογοκρισίας που ήταν αυστηρότατη. Τώρα δεν υπάρχει επιτροπή λογοκρισίας, αλλά υπάρχει εσωτερική λογοκρισία από κανάλια και εταιρείες παραγωγής που αν κρίνουν ότι κάτι δεν θα είναι εμπορικό δεν θα το φτιάξουν. Οι σειρές δεν ενδιαφέρονται για την πραγματικότητα αλλά για την ακροαματικότητα που φέρνει διαφημίσεις. Θα τράβαγε κόσμο ΤΩΡΑ μια σειρά που έστω και με άσχετο θέμα θα έδειχνε τον κόσμο με lockdown και μάσκες? Όταν ξεπεραστεί το πρόβλημα είναι άλλη ιστορία, μπορεί να γυριστούν σειρές και ταινίες που να αναφέρονται στην covid, αλλά ο κόσμος γενικά βλέπει τηλεόραση για να ξεχάσει την καθημερινότητα, όχι να τη δει στην οθόνη του.

Πέρα από το ότι η όλη κορωνοκατάσταση έχει κρατήσει 10 μήνες μόνο και αλλάζει συνέχεια, οπότε εκτός αν μια σειρά γράφεται "στο πόδι" λίγο πριν γυριστεί, το επεισόδιο κινδυνεύει να γίνει παρωχημένο πριν καν προβληθεί. Κι όσο για ταινίες, αυτές χρειάζονται ακόμη περισσότερο χρόνο από τη σύλληψη της ιδέας στην παραγωγή και στην προβολή, οπότε είναι ακόμη πιο δύσκολο να ακολουθήσουν την πραγματικότητα ακόμη και να θέλουν.
Κατά πρώτον εύγε που άκουσες την συμβουλή μου και έβαλες χριστουγεννιάτικο αβαταρ , δεύτερο νομίζεις πως μπορούν να γίνουν ελληνικά σήριαλ με βάση τον κοβιντ; Θες αρκετά λεφτά και μόνο το νετφλιξ η το Χόλιγουντ θα μπορούσε να κάνει κάτι τέτοιο.
 
Κάθε χρόνο βάζω. Και όχι, δεν χρειάζεται να έχουν βάση αυτό, Αλλά μπορούν να δείχνουν τους ηθοποιούς με μάσκες. Η να μη μαζεύονται πολλοί λόγω περιοριστικών μέτρων κλπ. Δηλαδλη να αντικατοπτρίζουν την πραγματικότητα.
 
Κάθε χρόνο βάζω. Και όχι, δεν χρειάζεται να έχουν βάση αυτό, Αλλά μπορούν να δείχνουν τους ηθοποιούς με μάσκες. Η να μη μαζεύονται πολλοί λόγω περιοριστικών μέτρων κλπ. Δηλαδλη να αντικατοπτρίζουν την πραγματικότητα.
Ρε συ ελέφαντας ζεις στην αμερικανική πραγματικότητα τα σύγχρονα ελληνικά σήριαλ γκόμενο δουλειές δείχνουν με μια πολύ πλούσια οικογένεια με σπίτι υπέρλαμπρο με πισινα που έχει εχθρούς και τέτοιες ίντριγκες. Ο κοβιντ που θα χωρέσει σε όλο αυτό μου λες;
 
Θα τράβαγε κόσμο ΤΩΡΑ μια σειρά που έστω και με άσχετο θέμα θα έδειχνε τον κόσμο με lockdown και μάσκες? Όταν ξεπεραστεί το πρόβλημα είναι άλλη ιστορία, μπορεί να γυριστούν σειρές και ταινίες που να αναφέρονται στην covid, αλλά ο κόσμος γενικά βλέπει τηλεόραση για να ξεχάσει την καθημερινότητα, όχι να τη δει στην οθόνη του.
Ακριβως, αυτα λεω κι εγω. Σε καμια περιπτωση δε θα ηθελα σε μια σειρα να φορανε μασκες κλπ για 'ρεαλισμο' και οσα λες ειναι λογικα. Η σκεψη μου περα απο αυτο ειναι οτι αυτη η 'καλλιτεχνικη αδεια' με την οποια ολοι συμφωνουμε, η 'αιρεση της δυσπιστιας', θελουμε δε θελουμε δε θα καταγραψει το σημερινο κλιμα στη μυθοπλασια.
 
Δεν μου αρέσουν τα σύγχρονα ελληνικά σήριαλ με εξαίρεση το νησί που ήταν όντως κάτι διαφορετικό και μοναδικό αλλά και πάλι Αγγλίδα το έγραψε. Και τώρα με τους νταρελς στην Κέρκυρα είδαμε κάτι όμορφο και μου άρεσε και ο Γεωργούλης και ο Καραμιχος ήταν πολύ ανθρωπινοι και πάλι όμως αγγλική παραγωγή. Πιστεύω ότι μπορούμε και νέος με το νησί το αποδείξαμε.
 
Οι ζωές των μελών της πάλαι ρετρονανιαξ και το legacy που άφησαν πίσω . Θα είμαστε αν ζούμε οι επίτιμοι, θα γίνει ειδική έρευνα γύρω από την ζωή και το έργο μας, του δε ελέφαντας πρώτου πρώτου. Διότι τότε θα υπάρχει η virtual πραγματικοτητα και μειςθα ζούμε εκεί. Ειδική μνεία στην ανταλλαγή δώρων μεταξύ των μελών.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Οι ζωές των μελών της πάλαι ρετρονανιαξ και το legacy που άφησαν πίσω . Θα είμαστε αν ζούμε οι επίτιμοι, θα γίνει ειδική έρευνα γύρω από την ζωή και το έργο μας
Πολύ μου άρεσε αυτό το να μας θυμούνται ! Μου θυμίζει τον ωραίο στίχο της Σαπφούς :
Μνάσασθαί τινα φαμί , και ύστερον , αμμέων
Να με θυμάται κάποιος λέω , και μετά από καιρό , απ'τους δικούς-μας .
 
Τελευταία επεξεργασία:
Δεδομενου οτι σε καποια χρονια απο τωρα θα εχουμε γερους και γριές γεματους/ες με ζαρωμενα και ξεθωριασμενα τατουαζ, θα υπαρχουν θεματα οπως "το πρωτο μου τατουαζ", "πως φαινονταν τα τατουαζ σας οταν ησασταν νεοι" κλπ
 
Δεδομενου οτι σε καποια χρονια απο τωρα θα εχουμε γερους και γριές γεματους/ες με ζαρωμενα και ξεθωριασμενα τατουαζ, θα υπαρχουν θεματα οπως "το πρωτο μου τατουαζ", "πως φαινονταν τα τατουαζ σας οταν ησασταν νεοι" κλπ
Μμμ.. Δε νομίζω .. Η επιστήμη και οι πλαστικοί χειρούργοι κάνουν ήδη θαύματα ,σε 20 χρόνια απο τώρα θα δείχνουμε έφηβοι.. :p
:happyjump:
 
Πίσω
Μπλουζα