Μεμβράνες

geoanas

Commodore Vampire
Διαχειριστές
Joined
14 Ιαν 2006
Μηνύματα
2.225
Αντιδράσεις
281
Για αντικατάσταση μεμβρανών με brand new ... sintech shop.

Γερμανικό shop μέ brand new μεμβράνες,εξαιρετικό delivery.

Πριν από ένα μήνα αντικατέστησα μια μεμβράνη στον + μου, και δουλεύει τζάμι :thumbup:

http://www.sintech-shop.de/shop.htm
 
Ναι...Μήπως έχεις και άλλες για να αγοράσω!!

Τις θέλω όλες!!!!
 
Αχόρταγε ! :biglaugh:

Δυστυχώς πήρα μόνο μια, αλλά υπάρχει stock διαθέσιμο στο shop !
 
Λοιπόν όσο περνάει ο καιρός βλέπω πως πολλοί από εσάς καταφεύγουν στην αγορά μεμβρανών για να επισκευάσουν τον γλυκό τους Spectrum!

Σε αυτό λοιπόν το thread(Είχα σκοπό να ανοίξω και εγώ κάποια στιγμή)όπως πολύ σωστά άνοιξε ο φίλος geoanas.θα ποστάρουμε τις παραγγελίες μας έτσι ώστε να μαζέψουμε μια καλή και να την στείλουμε.ίσως πάρουμε έτσι και καλύτερη τιμή. Πείτε μου αν σας αρέσει η ιδέα.Επίσης το thread θα είναι διαθέσιμο για οτιδήποτε είναι σχετικό επί του θέματος!
 
Έχω αγοράσει και εγώ πολλά προϊόντα(ΜΒ02+,Mice Mouse,Internal and External Proface Interface, +3 original software) από την Sintech αλλά δεν νομίζω

να ξαναπάρω κάτι από τον Thomas για δικούς μου προσωπικούς λόγους που αφορούν κυρίως θέματα εξυπηρέτησης και εκμετάλλευσης της αγάπης κάποιων ανθρώπων να έχουν ως hobby το retro computing.

Anyway, οι μεμβράνες δουλεύουν και για rubbered keys και στους 48Κ,128Κ+. Αντικατέστησα και στους δύο με απόλυτη επιτυχία παρόλα αυτά ήταν υπερβολικός στα μεταφορικά αποστολής των 2 μεμβρανών από μία χώρα που βρίσκεται απλά δίπλα μας.

Όσοι έχουν ανάγκη φυσικά και να τον προτιμήσουν αφού το προϊών που προσφέρει (με οιοδήποτε τρόπο) λειτουργεί.
 
akmakas είπε:
Αυτό το site το γνωρίζεις?http://www.rwapsoftware.co.uk/membranes.html

Επίσης γίνεται μετατροπή στον Spectrum και μπορεί να δουλέψει χωρίς μεμβράνη κοίταξεΕδώ
Ναι το έχω δει, με προβληματίζουν οι τρύπες και η ακρίβεια τοποθέτησης του κάθε πλήκτρου (Ναι μπορείς να πάρεις σαν μέτρο την τραχιά επιφάνεια ανάμεσα στα πλήκτρα). Πιστεύω πως αν γίνει σωστά θα δώσει καλύτερη αίσθηση. Για την λαμαρίνα από πάνω δεν ξέρω πόσο καλά θα κλείσει...

"Now you can drill 40 holes of the EXACT same size as your replacement pushbuttons. Try it on a separate piece of plastic to make sure your switches will go in as tight as possilbe.

Squeeze them in from the back after you flattened the pins out to hold. After you have the whole set wired, you can use a bit of epoxy glue to fill the gaps and make the keyboard very strong."

Αυτό με προβληματίζει στην όλη πατέντα... Αλλά από την άλλη όμως γιατί να τρυπήσεις το καημένο το spectrumaki όταν μπορείς να αγοράσεις μεμβράνη ή ένα PC keyboard interface ή ακόμα και να φτιάξεις ένα μόνο σου.

:rolleyes:
 
Πίσω
Μπλουζα