Μερικές ερωτήσεις σχετικά με το Playstation 3

iliekater

RetroMasteR
Joined
21 Φεβ 2007
Μηνύματα
1.391
Αντιδράσεις
211
Θα ήθελα να σας ρωτήσω κάποια πράγματα σχετικά με το Playstation 3 .

Έχω πολλά χρόνια να ασχοληθώ με κονσόλες και ως εκτούτου οι γνώσεις-μου επί των κονσολών είναι πεπαλαιομένες ... (Παλιός , αλλά όχι ... παρωχημένος που θα έλεγε και ο φίλος-μας ο Άρνης ! ) . Ως εκτούτου αυτά που θα ρωτήσω μπορεί να είναι αστεία , αλλά πιστεύω πως είναι καλλύτερα να ρωτήσω παρά να τα αφήσω έτσι . Πάμε λοιπόν :

1) Το PS3 μπορεί να συνδεθεί σε οθόνη ; Έχω υπόψη-μου μία οθόνη 4:3 με ανάλυση 1280x1024 .

2) Σε περίπτωση που συνδεθεί με οθόνη , με τον ήχο τι γίνεται ; Σε μία τηλεόραση θα υπήρχαν εκ των πραγμάτων ηχεία , αλλά στην οθόνη ; Έχει μήπως υποδοχή να συνδεθούν ακουστικά ; Για υποδοχή για ακούστικά 5.1 ή 7.1 φαντάζομαι δεν έχει καν νόημα να ρωτήσω , σωστά ;

3) Στο Gran Turismo βλέπω γράφει πως υπάρχουν DLCs . Αυτά πληρώνονται σε αληθινά χρήματα , σε credits ή είναι δωρεάν ; (Σιγά μην είναι δωρεάν ... ) .

4) Με ανυσηχεί το γεγονός που βλέπω πως τέτοιες κονσόλες έχουν σκληρό δίσκο , σύνδεση στο διαδύκτιο κτλ ... Ξέρω .. ακούγομαι ... πεπαλαιομένος ! Αλλά με τους ιούς τι γίνεται ; ...
 
Θα απαντήσω πρώτος εγώ, ως playstation fanboy (οπαδός).Το συνδέεις στην οθόνη με ένα καλώδιο HDMI, απλά και όμορφα. Λογικά με κάποιο τρόπο θα ακούγεται κι ο ήχος, θα έχει η τηλεόραση από μόνη της.. 3) τα DLC είναι έξτρα για κάποιο παιχνίδι, και τα αγοράζεις μέσω του PS store με κανονικο χρημα, αφού πρώτα έχεις αγοράσει μια κάρτα που κοστίζει 20 η 50? και βάζεις τον κωδικό της στον λογαριασμό σου. Για ιούς, δεν έχω ακούσει ποτέ να έχει κάποιος προβλήματα.,
 
Για το 1 και 2 θες αυτο ..τα κανει ολα και συμφερει :D Για το 3 σου απαντησε ο viking..τωρα για το 4 συνδεεσαι κατ'ευθειαν στο sony network οποτε ο κινδυνος ειναι παρα πολυ μικρος (αν και παλαιοτερα ειχε hack-αριστει το sony network)
 
Ενδιαφέρον !

Η έξοδος του ήχου είναι Stereo ή 5.1 ;

Με την εικόνα θα υπάρχει κάποια μεταβολή ; Π.χ. μείωση της ανάλυσης ;

Επίσης να προσδιορίσω πως όταν παραπάνω είπα οθόνη , εννοούσα οθόνη υπολογιστή , όχι τηλεόρασης . Βέβαια η δική-μου συμβαίνει να έχει και ενσωματομένα ηχεία , αλλά εμένα μου αρέσουν τα ακουστικά .
 
O ηχος ειναι στερεο αλλα εαν θες κατι καλυτερο χρησιμοποιησε το optical output (με το καταλληλο ηχοσυστημα βεβαια)

δες μια δοκιμη
 
Πρεπει να εχεις υποψιν σου οτι το output του PS3 ειναι 16:9

Οποτε σε 4:3 οθονη ή θα εχεις μαυρες μπαρες πανω-κατω ή συμπιεσμενη εικονα στον οριζοντιο αξονα.
 
Μπορεί να αλλάξει φυσικά το output σε 4:3 από το μενού του PS3
 
viking4a είπε:
Μπορεί να αλλάξει φυσικά το output σε 4:3 από το μενού του PS3
και κάθε φορά που σβύνεις την κονσόλα χάνεται η ρύθμιση και γυρίζει ξανά σε 16:9. Tουλάχιστο αυτό γίνεται στο δικό μου ps3.
 
viking4a είπε:
Μπορεί να αλλάξει φυσικά το output σε 4:3 από το μενού του PS3
Νομιζω οτι το μονο που κανει αυτη η ρυθμιση ειναι να προσαρμοζει το 16:9 output σε 4:3 letterbox, δηλαδη οπως ειπα να βγαζει μαυρες μπαρες πανω-κατω.
 
Ελπίζω πως δε θα είναι κουραστικό να αλλάζεται κάθε φορά ο λόγος της εικόνας . Όμως με ανυσηχεί το γεγονός πως για να κατεβάσεις κάτι θα χρειαστεί να αγοράσεις και ... κάρτα κοστίζουσα 50 ευρώ ! Τέλος πάντων , πώς ονομάζονται αυτές οι κάρτες ; ώστε να ρίξω καμιά ματιά .

Και κάτι ακόμα : απ'ότι βλέπω το PS3 συνδέεται στο διαδύκτιο με ασύρματο μόντεμ ^. σωστά ; Αν είναι έτσι , με τι ταχύτητα μπορεί να κατεβάσει ; Διότι αν είναι να μένει μία μέρα για να κατεβάσει κάτι που είναι χρήσιμο , τότε ...
 
Όλα σχεδόν τα καταστήματα πωλούν προπληρωμένες κάρτες για αγορές παιχνιδιών PS3, μέσω Internet... π.χ. http://www.public.gr/product/gaming/prepaid-cards/playstation-network-propliromeni-karta-20%E2%82%AC/prod507445/

Επειδή έχω να συνδεθώ καιρό, δεν ξέρω τι γίνεται με τα Capital Controls...

Η ταχύτητα εξαρτάται από το Internet που έχεις...

Το PS3 συνδέεται είτε ασύρματα είτε ενσύρματα... Το ορίζεις εσύ στα settings...
 
Κατά το φόρτωμα από το CD (μα τι λέω ; Πόσο πίσω έχω μείνει ; το PS3 χρησιμοποιείε BRD ! ) πώς τα πάει ; Θέλω να πω είναι θορυβώδες ; Διότι το συνεχές Σβούυμ Σβούυυυυμ είναι λίγο ...

Η κονσόλα αυτή μπορεί να τοποθετηθεί αμφιπλεύρως ή μόνο ξαπλωτά ;

Για την αποθήκευση χρειάζονται μνημούλες (όπως παλιά ! ) ή αρκεί ο σκληρός δίσκος ;

Και κάτι ακόμα ...

Στο Gran Turismo 6 έχει βρεθεί κανείς να φτιάξει επιπλέον αυτοκίνητα ή διατίθονται μόνο αυτά που παρέχει η εταιρία ;

Ενα καλό στο PC είναι πως οι χρήστες μπορούν να προσθέσουν άφθονο "πράμα" , αλλά στις κονσόλες φαντάζομαι πως όχι ...
 
Δεν είναι θορυβώδες το Blu Ray Drive... Το ανεμιστηράκι μπορεί να ακούγεται τα καλοκαίρια...

Η κονσόλα τοποθετείται και ξαπλωτά και όρθια...

Δεν θέλει μνήμες...

Για το GT δεν γνωρίζω, καθότι δεν το'χω...
 
Γιατί τόσα αποσιωπητικά ; :)
 
Δε σημαίνουν κάτι... Συνήθεια... :fafoutis:
 
Να κάνω μία ακόμα ερώτηση ;

Υπάρχει τρόπος ώστε να μη χρειάζεται συνέχεια να βάζω και να ξαναβγάζω τα καλώδια στην οθόνη ; Δηλαδή , δεδομένου πως η οθόνη θα εξυπηρετεί 2 πράγματα (PC και PS3) , αν γινόταν με κάποιο εξάρτημα να επέλεγα κάπως το ποιό σήμα να πάει στην οθόνη .
 
Α , μάλιστα ! Ωραία !

Και με το Wide Screen που γράφει , τι εννοεί ;
 
Mην δινεις σημασια,marketing trick των Κινεζων..λειτουργει με οτιδηποτε αφου ουσιαστικα ειναι 2 μηχανικοι διακοπτες.
 
Φοβάμαι πως το εγχείρημα είναι καταδικασμένο να αποτύχει ...

Αφού η οθόνη είναι 4:3 , τότε δεδομένου ότι η ανάλυσή-της είναι 1280x1024 , στην οποία 1024 < 1080 που ισχύει στην ανάλυση του ΠΣ3 , σημαίνει πως δε θα μπορεί να πιάσει την ανάλυση 1080 , δηλαδή την 1920x1080 που βγάζει του ΠΣ3 ...

Θα μπορούσε να αγοραστεί επιπλέον εξοπλισμός , αλλά κάτι τέτοιο θα σήμαινε επιπλέον έξοδο για οθόνη , συν καλώδιο HDMI , το οποίο απ'ότι βλέπω πωλείται χώρια ...

Οπότε ο άγιος Βασίλης δε θα έρθει ούτε φέτος ...
 
Πίσω
Μπλουζα