Μερικα παλια πραγματα απο τη λαϊκη αγορα

misha

RetroActive
Joined
24 Φεβ 2010
Μηνύματα
390
Αντιδράσεις
345
Καλησπέρα σε όλους τους φίλους και τις φίλες.Εχω μερικά παλιά πράγματα απο τη λαϊκη τα οποια εχουν αγοραστεί πριν το 1995 (και παρακάτω θα δείτε γιατί)οπότε όλα εντάξει συμφωνα με τους κανονισμους.

Ολα αυτά τα αγοράστηκαν απο ελληνοπόντιους μικρέμπορους που τα φέρναν απο την άλλη πατρίδα τους τη Σοβιετική Ενωση.

Αυτό όλο σταμάτησε στα μέσα της δεκαετίας του '90.Μετά εμπορέυονταν-και εμπορεύονται-μικροπράματα κινέζικης κατασκεύης.

Απο αυτούς τους μικρέμπορους αγοράσαμε τότε παιχνίδια,είδη για το σπίτι,και εργαλεία.

Αυτά θα παρουσιάσω εδώ σε φωτογραφίες που έχω αποθηκευμένες σε άλμουμ στο προφίλ μου.Δεν ξέρω αν έχετε ξαναδεί παρόμοια πράγματα στη λαϊκή αλλά ολα αυτα πωλουνταν στις λαϊκές κατα κόρον εκείνη την εποχή.Μάλιστα στην περιοχή μου που έχει πρόβατα έφερναν και κουρευτικές μηχανές απο τη Σοβιετική Ενωση και μετέπειτα Κοινοπολιτεία Ανεξάρτητων Κρατών.

Ξεκινάω λοιπόν με την παρουσίαση των πραμάτων αυτών.

Παιχνίδια

 


Ενα σκάκι

 


attachment.php


attachment.php


attachment.php


Ενα ιδιότυπο επιτραπέζιο παιχνίδι που ποτέ δεν κατάλαβα πως παίζεται

 


attachment.php


attachment.php


attachment.php


Ενα ακορντεόν που μου αγόρασε ο πολυαγαπημένος μου παπούς απο τον Πύργο της Ηλέιας

 


attachment.php


attachment.php


attachment.php


Είδη για το σπίτι

 


Μια ηλεκτρική μηχανή με κυκλική δόνηση για μασάζ δουλεύει ακόμα αλλά με μικρό πρόβλημα.

 


attachment.php


Ενα πιεσόμετρο.Αυτό έχει την εξής ιδιοτροπία:οι κατασκευαστές έχουν φτιάξει περιβραχιόνιο για βρέφη και νήπια(!!) καθώς και για φυσιολογικούς εφήβους και ενήλικες αλλά και για πολύ παχύσαρκους!

 


attachment.php


attachment.php


attachment.php


 

 


Εργαλεία

 


Ενα τρυπάνι συμβατικό που δουλεύει ακόμα.

 


attachment.php



Ενας φορτιστής μπαταριών αυτοκινήτου που δουλεύει ακόμα αλλά είναι ελαφρά μεταχειρισμένος

 


attachment.php


attachment.php


Για τους φίλους της ηλεκτρονικής τράβηξα και δυο φωτογραφίες απο το εσωτερικό του.

 


attachment.php


attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αυτό το παιχνίδι που ονομάζεται ΛΟΤΟ στις εικόνες σου είναι σχεδόν το ίδιο με το παιχνίδι ΤΟΜΠΟΛΑ , το έχει κρατήσει η μάνα μου ακόμη και τα περιεχόμενα του παιχνιδιού σου είναι ακριβώς τα ίδια....
 
Πίσω
Μπλουζα