Μετά απο χρόνια ξανά μαζί

Mad-Man

RetroN00b
Joined
17 Mαϊ 2011
Μηνύματα
16
Αντιδράσεις
0
Τι μου κάνατε ρε παιδιά???

Τυχαία έπεσα πάνω στην παρέα σας και μου θημήσατε τα καλύτερα μου χρόνια.

Παράτησα λοιπόν τις δουλειές μου και έτρεξα στο πατρικό μου να ξεθάψω τον επι 15 χρόνια ξεχασμένο Atari Mega ste.

Αφού τον φόρτωσα μαζί με το monitor τις εκατοντάδες δισκέτες και το θρυλικό joystick της tomahawk, δεν έβλεπα την ώρα να τον ξαναστήσω και να δουλέψει.

Αφού κούμπωσα τα καλώδια με συνοπτικές διαδικασίες είμαι έτοιμος και με πολύ συγκίνηση να πατήσω το power!

Οι σκέψεις έρχονται η μια μετά την άλλη " Θα δουλέψει? " .... " 15 χρόνια περάσανε " πατάω το μαγικό κουμπί και ξεκινάει.....

Ο θόρυβος απο τον ανεμιστήρα και το σκληρό υπερβολικός για τα σημερινά δεδομένα

αλλά δε με νοιάζει,με ενδιαφέρει μόνο να ξαναζήσω στιγμές εφηβείας και ξενοιασιάς,

.....και ναι η οθόνη του xboot είναι μπροστά στα μάτια μου.Και τώρα τι κάνω? Εγώ ο guru

των Atari να μη θυμάμαι σχεδόν τίποτα..........

σιγα σιγά επανέρχονται τα βασικά, η χαρά μου είναι απερίγραπτη,βλέπω τα demo και τα προγράμματα,κοιτάω τις δισκέτες να θυμηθώ τι έχω, βρίσκω τα manual βρίσκω μέχρι και την απόδειξη του σλκηρού δίσκου που είχα πάρει έξτρα ...95000 δρχ την εποχή εκείνη για ένα δίσκο 40ΜΒ....

Τελικός απολογισμός λοιπόν μετά απο μια γρήγορη μισάωρη ενασχόλη,το 1,44 floppy της epson δεν δουλέυει,επίσης δεν δουλέυει κανένα απο τα δύο mouse που έχω,όπως και η μπαταρία είναι off.

Επόμενο βήμα ήταν να ανοιχτεί ο υπολογιστής και να ξεκινήσει ένα full rebuilt.

Αρκετά σας κούρασα όμως,θα δείτε σύντομα φωτογραφίες απο τα διάφορα στάδια

επισκευής και ανανέωσης.

Σας ευχαριστώ όλους που με ξανανιώσατε.........
 
Α!!! Απ' τα πιο αναζωογονητικά μηνύματα που έχω διαβάσει ποτέ μου!

Ο ενθουσιασμός και η χαρά πραγματικά ξεχειλίζουν. Πραγματικά, μ' έκανες να ξανανιώσω κι εγώ!

Καλή συνέχεια και αναμένουμε τις φωτογραφίες! :)
 
Να που υπήρχαν και στην Ελλάδα, power-users!!!! :thumbup:

Εμείς που είχαμε τότε έναν ταπεινό STFM, προσκυνάμε αγαπητέ!!! :worship:

Καλώς όρισες Mad-Max....εεεε Mad-Man!!! ;)
 
Πίσω
Μπλουζα