Μεταλλικοί Ύμνοι μετά εκθέσεως ιδεών

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.797
Αντιδράσεις
4.291
Σκέφτηκα να ποστάρουμε στο παρον thread (όσοι ασχολουμαστε με το "άθλημα") πραγματικές μεταλλικές κομματάρες -όχι απαραίτητα τα αγαπημένα μας Metal κομμάτια- αλλά και να γράψουμε δυό λόγια για το καθένα -όχι απαραιτητα συγκεντρωμένα. Όποιο μας "κατεβαίνει" στο μυαλό, όποιο τυχαίνει να ακούμε ή να θυμόμαστε ως φλασιά.

Ξερά links ή περιγραφές του τυπου "το ακούω και τελικώνω το σαράβαλο", "τσιτάρω τον ενισχυτή μέχρι να διαλύσω το σερβίτσιο" θα εχουν ως αποτέλεσμα διαγραφή.

Έριδες περι false, true κτλ δεν εχουν θέση επίσης.

Θα εξαντληθεί η όποια αυστηρότητα διότι όσα αντίστοιχα threads έχω συναντήσει, κατέληξαν στο @@@@@.

Μόνος σκοπός ειναι να ανακαλύψουμε όλοι μας, διαμάντια που τυχόν δεν γνωρίζουμε. Δεν υπάρχει περιορισμός στον αριθμό των τραγουδιών, ποστς ή στον ογκο των "εκθέσεων ιδεών".

Θεωρώ τη συμμετοχή των ΑΕΟΝ, Ladyhawke, phil_vr, DragonK, Omenforever, Keeper7k, Pooky και λοιπών metalheads ως επιβεβλημένη. :)

Ελπίζω να υπάρξει συμμετοχή...:nervous:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Hammerfall - Crimson Thunder.

Ο "πορφυρός κεραυνός" θα πέσει λίγο πριν την τελική αναμέτρηση καλού - κακού. Εμείς εκεί, οι τελικοί πολεμιστές, οι άξιοι θεματοφύλακες του καλού, θα δώσουμε το παρών, θα προσπαθήσουμε να κρατήσουμε την ελπίδα άσβεστη, θα γιγαντώσουμε τη φωτιά τόσο πολύ που θα διαλύσει τα σκοτάδια του κακού μια και καλή.

Και ναι, μέσα στη νύχτα, ο ουρανός βάφεται κόκκινος, ο κρότος είναι τόσο δυνατός που θα ξυπνήσει όλους όσους έχουν φύγει μακριά μας χρόνια ολάκερα. Ένας στρατός από μαχητές ξεχύνεται να αλλάξει μια και καλή τον κόσμο προς το καλύτερο. Έναν κόσμο που μετά τη τελική μάχη καλού - κακού, δεν έχει κανένα μέλλον....... αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία...........

"Κάνε ένα βήμα προς το φως,

Ο πορφυρός ουρανός γεμίζει τη νύχτα,

Η αποκάλυψη ζυγώνει................................ "

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=3K6TPigzNKg]YouTube - Hammerfall - Crimson Thunder
 
Οι παρακατω στιχοι ειναι απο ενα απο τα επικοτερα τραγουδια ολοκληρης της μεταλ σκηνης απο τους παλιους καλους Manowar...το φοβερο και τρομερο

Bridge of Death.Οι παρακατω στιχοι ειναι το πιο εντονο σημειο του τραγουδιου,το πιο επικο και συναισθηματικο ταυτοχρονα.

I know the one who waits satan is


His name,is across the bridge of



Death there he stands in flame



I know the one who waits satan is



His name,is across the bridge of



Death there he stands in flame.


 


ειναι το σημειο εκεινο που σχεδον καθε φορα ενα δακρυ νοσταλγιας και ρομαντισμου φευγει απο τα ματια μου,σκεφτομενος μια εικονα οπου ενας πολεμιστης τυπου Κοναν,στεκεται αγεροχος στην ακρη μιας γεφυρας που μοιαζει με την αυτη του Khazan-Dum στον Αρχοντα των Δακτυλιων,ενω απο την αλλη τον περιμενει ο διαβολος με την μορφη ενος κοκκινου Baatezou (βλεπε Dungeons and Dragons)...για μια στιγμη γυρναει πισω του και βλεπει σαν οραμα ολους αυτους που αφησε,που προδωσε,που εγκατελειψε, βοηθησε,εσωσε και μπροστα απο ολους σαν μια οπτασια την συντροφο του....με ενα παγωμενο βλεμμα που κρυβει μεσα του πονο,αρχιζει να προχωραει..βλεποντας τον ο διαβολος αρχιζει να χαμογελαει και να ξεσπα σε ενα καταβοθρικο γελιο καθως ο ηρωας μας περναει πανω την γεφυρα της Αβυσσου...


 

 

 

 

 

 


 
Ένα θρεντάκι ότι πρέπει για ...κλείδωμα :cool:

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=GWyOyXkI7WE]YouTube - Spitfire - Lead me on (1987)

Ο υπέρτατος ύμνος από μια μπάντα που καραγουστάρω λόγω αυτού του κομματιού αλλά και μερικών άλλων.

Από τα πιο ΠΟΡΩΤΙΚΑ κομμάτια που έχει γράψει Ελληνική μπάντα και που όταν το άκουσα στα πρώτα μου "βήματα" κάπου εκεί στα 80ς, έπαθα νίλα.

Και Ναι !!! όταν το ακούω ντελικιάζω το σαράβαλο (χαχα καλό)

LEAD ME ON!!!!
 
[ame=http://www.youtube.com/watch?v=VOXErrGauaU]YouTube - Cloven Hoof "Mistress Of The Forest"

Κάποτε διάβασα σε ένα περιοδικό μια κριτική απο έναν τύπο, ο οποίος υποστήριζε οτι "αν το Mistress of the Forest το είχαν βγάλει οι Maiden , θα ήταν το καλύτερο τους κομμάτι".

Το να σας απαντήσω αντικειμενικά για το αν είναι ίσχυε η άνωθι κριτική ή όχι δεν μπορώ, καθώς οι Cloven Hoof είναι μακράν η αγαπημένη μου μπάντα του NWOBHM, αλλά και το να συζητήσουμε αν ήταν όντως ορθή η άποψή του θα οδηγούσε σε trolling οπότε ας βγάλει ο καθείς τα συμπεράσματά του σιωπηρά ( :p ) ακούγοντας αυτό το ανυπέρβλητο έπος .... :cool:

Το μόνο σίγουρο πάντως είναι οτι το Sultan's Ransom είχε ένα απο τα χειρότερα εξώφυλλα στην ιστορία :D
 
Ενα απο τα πολυ πολυ πολυ πολυ αγαπημενα μου τραγουδια. Judas Priest το συγκροτημα και το τραγουδι το κατα πολλους καλυτερο τους...... Whiskey woman don't you know you're driving me insaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaane!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=TRZhUj6CB5E]YouTube - Judas Priest - Victim Of Changes

Τα παντα σε αυτο το τραγουδι ειναι τελεια. Η εισαγωγη απο το υπερπεραν, το ισοπεδωτικο riff που μπαινει και σε κολλαει στον τοιχο,οι ατσαλινες κιθαρες των Tipton/Downing, το βαρυ και ασηκωτο rhythm section και τελος..... η ανεπαναληπτη και απλησιαστη απο τον ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ metal τραγουδιστη, ερμηνεια του Rob Halford. Του, καλως η κακως για μερικους, ΚΑΛΥΤΕΡΟΥ heavy metal τραγουδιστη! Θυμαμαι εφαγα τον κοσμο να το βρω το Sad Wings of Destiny.... Καπου το πετυχα στο 7+7 στην Ηφαιστου τελικα... Οταν εβαλα το cd να παιζει ξεχαστηκαν κατευθειαν, Stained Class, Point of Entry, British Steel...... Τι να λεμε τωρα; Οι γνωστες σιγουρα με καταλαβαινουν!
 
@loner

Βασικά όχι μόνο οι γνώστες σε καταλαβαίνουν αλλα ακόμα και οι ... κουφοί. Ο Halford είναι ο metal god και δύσκολα θα πείσει κάποιος τους απανταχού metal fans οτι μπορεί να ξεπεραστεί αυτή η φωνή.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=OUJQ5Kngw8g]YouTube - Fates Warning - Guardian

Την εποχή που ανακάλυπτα το μέταλ , έπεσε στα χέρια μου το εν λόγω έπος (σε κασσέτα προφανώς) με μια απο τις χαρακτηριστικότερες φωνές που έχω ακούσει μέχρι σήμερα. Οι Fates Warning, μετά απο το άκουσμα του έπους που ερμήνευσε ο πρώτος και πιο αμφιλεγόμενος τραγουδιστής τους (John Arch), έγιναν το έναυσμα για να ανακαλύψω την progressive σκηνή την οποία μέχρι τότε δεν είχα σε καμμία εκτίμηση. Οι δε στίχοι του , ήταν μακράν ότι καλύτερο είχα ακούσει μέχρι τότε...
 
αρχηγων παροντων...

In a giant´s step of mankind

On a distant lunar sea

As you travel cross the universe

Will you take a step

Take a step for me

Will you take a step for me

The voyage of an eagle

Blasting to the stars

You take the hopes and dreams of men

To find yourself

To find tranquillity

To find tranquillity

Speeding across the universe

And placed a lonely flag

Out there in isolation

At the final

Final frontier

At the final frontier

Celebration

As we wait for your return

You took a giant leap for mankind

On another

On another world

On another world

Take it easy

Take it slow

Don't go fast

Don't let go

The eagle has landed (Repeat 4 times) [ame=http://www.youtube.com/watch?v=ba8mGcOqLx8]YouTube - Saxon - The Eagle Has Landed

..οταν ειχα ρωτησει καποτε το Steve dawson για τις επιροες τους μου ειπε ACDC ,PINK FLOYD..το πρωτο κομματι που μου ρθε στο μυαλο ηταν αυτο..Για μενα ο κορυφαιος δισκος των SAXON ,που παιζουν επικο πραγματικα,απ την αρχη μεχρι το τελος(αν και δεν ειμαι φανατικος του ειδους..)Το δισκο κυριολεκτικα τον εχω λιωσει,καθως τον ειχα αγορασει 3 φορες(!)λογω φθορας..(μεχρι που το πηρα CD και ησυχασα..)στο λαιβ χανει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ..παρατηστε οσι δεν το εχετε ακουσει οτι δεν εχει ρεφρεν.οι στιχοι μπορει να ειναι πεζοι και βατοι για μερικους,αλλα για οσους ταξιδευουν χρονια πλαι στον μεταλλικο αετο ειναι ενας υμνος στην υπερβαση και τη μαχη για να ξεπερνας τα ορια της ανθρωπινης φυσης..
 
Ποσο δισκαρα μπορει να ειναι αυτο το Awaken the Guardian ,με κατι μεταλλικες κομματαρες,η μια καλυτερη απο την αλλη,με θεματολογια η οποια παραπεμπει σε μυθικους και μαγευτικους ονειρικους τοπους και τοπια.Μα ποσο πωρωτικα ειναι τα ρεφραιν τους με προεξεχοντα το Guardian που παρεθεσες πιο πανω.Ηταν το αποκορυφωμα της πρωιμης εποχης των Fates Warning,που ξεκινησε με το Night on Broken,απο το οποιο ξεχωριζουν 2-3 κομματαρες(Νight on Broken-με το φοβερο ρεφραιν για την νυχτα της Βαλπουργιας,Damnation-φοβερο δευτερο μισο),συνεχισαν με το πολυ καλο Spectre Within,το οποιο ηταν το πρωτο αλμπουμ που ειχα παρει απο αυτους,προσφορα 1000 δρχ κασσετα απο Rock City Ακαδημιας το 1994,με το φοβερο και τρομερο επος Epitaph να κλεινει μεγαλειωδως το αλμπουμ.Σε οτι αφορα το Awaken the Guardian ξεχωριζουν τα Guardian,Fata Morgana,The Sorceress και το φοβερο Exodus,στο οποιο προσεξτε την πωρωση που βγαζει με την τσιριδα του ο Arch στο 5:03 και για κανενα μισαλεπτο απο τοτε..αρχετυπικο power με progressive πινελιες.Επισης δεν μπορω να ξεχασω την μαγικη μελωδια του instrumental Τime long past...Mια γκρουπαρα ,που αν και επινε νερο στο ονομα των Maiden ειχε τον τροπο να σε κανει να χτυπιεσαι κατω σαν το χταποδι!!!
 
Anders Manga Sleeping(in the fire)

Touch, touch in the flame's desires

Feeling the pain's denial,

And your fingers in the fire

Look, look in the candle light

See in the flame of life

And my spell is our lie

Taste the love

The Lucifer's magic that makes you numb

The passion and all the pain are one

You're sleeping in the fire

Taste the love

The Lucifer's magic that makes you numb

You feel what it does and you're drunk on love

You're sleeping in the fire

I gaze at the flame and fire burn

And cry out the name of which I yearn

Taste the love

The Lucifer's magic that makes you numb

The passion and all the pain are one

You're sleeping in the fire

HEART OF BLACK

I chose the wrong words

Now Iʼm left to live

Burdened by the enemy of love

Who's gone and taken all thatʼs left

Just need a minute of your time

I canʼt take back the words

But if youʼll give, Iʼll try to change your mind

Itʼs been wicked dull days

Forbidden lonely nights

The needle pops along the cracks and grooves

Of a broken hearted 45

Critical and left for dead

Another memory thatʼs lost

Another letter ripped to shreds

Wash me in the water

Cover me in sand

Burn all of the bridges that lead to me

Till the love is washed off in the water

Covered in the sand

Build the highest wall of flames around me

'til a heart of black is what I have

No more emotion

Farewell to pain

So long to innocence

No regret remains

Goodbye to misery

Desensitized

Erase all energy

Paralyzed

Wash me in the water

Cover me in sand

Burn all of the bridges that lead to me

Till the love is washed off in the water

Covered in the sand

Build the highest wall of flames around me

'til a heart of black is what I have
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Tο παρακατω βιντεο δεν ειναι ρετρο μιας και το τραγουδι ειναι του 2006 αλλα ειναι για το ειδος του απλα εντυπωσιακα καταθλιπτικο....ακολουθουν στιχοι και βιντεο.

I'm plagued


By the silence you brought upon me



Suffering



In the desolate laps of time



Tearing the flesh from my bones


 


Endless eternity awaits


 


The tears embrace me



Life, erases me



The failure within becomes now clear



The light will forever fade



As my life, forever fail


 


I'm nailed to the cross of my own creation



Torn...divided within



Reaching an end to it all


 


I'm lost with despair



No one's left to care



Alone... abandoned



To die by myself


 


Endless eternity awaits


 


The light that would fade appears now clear



So cold. the sudden breeze of death



Cleansing the soul, from my pain


 


[chorus]

 


Smothered by life



Emptiness takes hold



Eternity shines brighter



Than ever before


 

 


[ame=http://www.youtube.com/watch?v=tC_GEyb7DgY]YouTube - Doom:VS - The Light That Would Fade

Ακουγοντας τις πρωτες μελωδιες ενας χειμαρρος πονου και θλιψης κατακλυζει την ατμοσφαιρα απο τα ηχεια,που ξερνουν απογοητευση,απελπισια και θρηνο....ατελειωτος θρηνος για μια ζωη που πηγε λαθος,που δεν ειχε κανενα νοημα,που αργοσβηνει προς την αφανεια μιας αιωνιοτητας.....με το που ακους τις πρωτες θρηνητικες μελωδιες θελεις να ουρλιαξεις σαν δαιμονας μεσα στην νυχτα ,θρηνωντας και ουρλιαζοντας ακαταληπτες λεξεις μιας γλωσσας του σκοτους και του απεθαντου εφιαλτη που ζει μεσα στο υποσυνειδητο μας....

Η ατελειωτη αιωνιοτητα περιμενει........

Oi DOOM:VS ειναι ενα project που παιζουν funeral/doom απο την Σουηδια,του κιθαριστα των gothic θεων Draconian.Αν σας αρεσει αυτο το σκοτεινο στυλ μουσικης ακουστε απο αυτους το Arcane Rain Fell του 2005 και απο Doom:VS το πρωτο τους Aeternum Vale,του 2006.Αν σας ενδιαφερει το funeral doom metal μπορω να σας προτεινω και αλλα γκρουπ του χωρου...

Eternity shines brigther than ever before......
 
H εμμονη μου με Αμερικανικες μπαντες δεν εχει να κανει μονο με την τοποθεσια που βρισκομαι, αλλα πραγματικα υπαρχουν πολλες εξαιρετικες μπαντες που ειτε δεν εφτασαν ποτε στην αλλη οχθη του ατλαντικου, ειτε απλα ξεκινησαν πολυ αργα οταν το λεγομενο grunge κυμα (ενα ηλιθιο και εξαιρετικα ανωριμο και τεμπελχαναδικο ειδος μουσικης κατα την γνωμη μου) αρχισε να μονοπωλει τις δισκογραφικες εταιριες, που με την σειρα τους αρχισαν να παραμεριζουν την δημιουργηκοτητα, μουσικη καταρτιση και μοναδικη εμπνευση που ειχαν να προσφερουν οι μεταλλικες μπαντες στο βωμο των πωλησεων και στο τι γουσταρε ο μεσος teenager του 90. Και αν πολλοι εχουν την γνωμη οτι μεταλ = καφριλα και growlings σε πολυ χαμηλες οκταβες (που δυστηχως υπηρχαν και τετοια και για στιγματισαν ασχημα το μεταλ) they are in for a treat.. ;) Υπαρχει μια παρεξηγημενη εως εντελως λανθασμενη αντιληψη στην μεταλικη κοινωνια για τις λεγομενες hair metal, glam metal, poser metal και δεν ξερω εγω τι αλλο μπαντες, που εχουν δεχτει βελη απο τους απανταχου οπαδους του "ακουω metal = εγω αντρας". Για αυτη την κατηγορια δεν εχω να προσθεσω κατι εκτος απο οτι οι παρωπιδες ειναι επιλογη και γουστο καθενος. Σιγουρα υπηρχαν και οι αναλογες παπαντζο-μπαντες που εκτος απο χρωματα φρου φρου και αρωματα δεν ειχαν να προσφερουν κατι ιδιαιτερο και αφησαν το δικο τους ασχημο στιγμα (με τις αναλογες τιτλοφορεσιες που ανεφερα παραπανω). Κλεινοντας την μικρη εισαγωγη αυτη, ελπιζω οι φιλοι που θα επισκεπτονται το thread αυτο να εμπλουτιζουν τα ακουσματα τους, και να ανακαλυπτουν την μαγεια της μουσικης. Οτι μπορω να ξεθαβω απο τα ακουσματα μου και τις αγαπημενες μου μπαντες θα ανεβαινει εδω, μπαντα προς μπαντα καθε φορα.

Ξεκινωντας το american invasion, δεν θα σκεπτομουν να ξεκινησω με οτιδηποτε αλλο απο τους αγαπημενους μου ICON. Ενα σχημα που καταφερε στις αρχες του 80 να βγαλει ενα καταπληκτικο αλμπουμ, τo ομωνυμο ICON, που περιεχει αναμεσα στα αλλα, τραγουδια δυναμιτες οπως το Under My Gun, World War, Rock n Roll Maniac και αλλα. Eνας απο τους καλυτερους κιθαριστες που περασαν απο τα 80's και το κυμα των guitar gods, ειναι ο Dan Wexler, που ποτε δεν ελαβε την αναγνωριση που του αξιζε. Τα φωνητικα του Stephen Clifford απλα εδεναν τρελα με τον τραχυ ηχο του πρωτου αυτου αλμπουμ και της δυναμικοτητας που ρεει αφθονη σε ολα τα τραγουδια. Τα υπολοιπα αλμπουμ που εβγαλαν, Night Of The Crime (1985), An Even More Perfect Union (1987) και Right Between The Eyes (1989) εδωσαν οτι καλυτερο ειχε να δωσει στιχουργικα και δημιουργικα η μπαντα (με τραγουδια υμνους οπως το Out For Blood, Hungry For Love), αν και ο ηχος ηρεμησε και φιλτραριστηκε, ειδικα με το Right Between The Eyes να εχει χασει την μεταλικη κατευθυνση που χαραξε το ICON (με μονη εξαιρεση το τραγουδι A Far Cry που κυριολεκτικα τα σπαει και δειχνει οτι ακομα "το ειχαν", καθως ειναι ντυμενο με τρελα riff και ενα απιστευτο σολο, απλα ηταν σταγονα στον ωκεανο αναμεσα στα αλλα τραγουδια). Κυριολεκτικα με κανει να αναρωτιεμαι για το ποσο επηρεαζαν οι δισκογραφικες εταιρειες τις εκαστοτε μπαντες ως προς το τι ηθελαν να πουλησουν, ειδικα προς το τελος του 80.

ICON - Under My Gun

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=6VblX3Bg3wc]YouTube - 80's Metal - ICON - Under My Gun 1984

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=eFI6PIIymZM]YouTube - icon 'under my gun' live new mexico 1984

Η μπαντα διαλυθηκε αμεσως μετα την κυκλοφορια του τελευταιου αλμπουμ, και ξαναενωθηκαν καπου στο 2007 οπου και ειναι ενεργοι μεχρι σημερα. Εχει κυκλοφορησει και ενα Live Bootleg απο το 1984, οπως επισης και διαφορα ακυκλοφορητα τραγουδια. Οσοι ενδιαφερονται ας ριξουν μια ματια στο site της μπαντας http://www.myspace.com/officialiconpage, και ας τσεκαρουν το τραγουδι Wreckless που ερχεται απο την πρωιμη ηχογραφιση του αλμπουμ ICON, για να καταλαβουν τι εστι ακατεργαστος μεταλικος ηχος εν ετη 1983!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ICON θεοι,μπραβο!εχουν βεβαια επιροες απο τους..δικους μου..dokken
 
Ελεγα να ξεκινησω με Manilla Road, Manowar, Bathory κτλ αλλα μολις εκατσε το Iron Horse των Motorhead στον lastfm...συνομωσια του μεταλου σκεφτηκα...οποτε μοιραια ξεκινω απο αυτο!

Παντα θαυμαζα τους Motorhead. Λιγα τριο μπορεσαν να παραγουν τετοιο και τοσο ηχο. Επισης εχω πορωση με τα ατσαλινα μοτερατα αντικειμενα.

Τι θα μπορουσε να δεσει τη σαλτσα περισοτερο απο το εν λογω κομματι?

Sabbath-ικες επιροες με εναν Lemmy να μην εχει ξεφυγει πληρως απο τα μουσικα μοτιβα των Hawkwind και σε μια περιοδο που η μουσικη μαστιζοταν απο το punk. Ενα πολυ ιδιομορφο κομματι σε ενα πολυ ιδιομορφο (και συναμα υπεροχο) αλμπουμ.

Στιχοι αναφορας ως προς το αντικειμενο "μεταλας και μηχανη" - αλλα επισης αναφορας και ως προς τους ανθρωπους που γνωριζουν οτι δεν γεννηθηκαν με το χρυσο κουταλι στο στομα και οτι οι χασουρες, με την politically correct εννοια του ορου, οριζουν τη λευκη γραμμη της ζωης τους. Στη τελευταια στροφη δινει τα τελευταια γκαζια και την σιγουρια οτι μονο ενα ηρωικο φιναλε αρμοζει/αξιζει στον Born-to-lose μαγκα.

Soulful solos απο τον FastEddie και το ακατεργαστο μπασο αρκετα μπροστα να αναλαμβανει τα υπολοιπα.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=nzytNTKXgDY]Motorhead - Iron Horse/Born To Lose

Και μιας και ειμαστε στο κλιμα και με αρκετο μεταλο ωστε να κινδυνευουμε απο μαγνητες και κεραυνους (και για να προλαβω τον Keeper :p ), ταιριαζει γαντι το γειτνιαζων σε περιεχομενο Princess of the night των μεγαλων Saxon.

Hear the whistle blowing, streaking down the track


If I ever had my way I'd bring the princess back one day


[ame=http://www.youtube.com/watch?v=-49noOAFsG8]Saxon - Princess of the Night
 
Accept - Princess of the Dawn

[ame=[URL="http://www.youtube.com/watch?v=UksTLBoY1o0"]http://www.youtube.com/watch?v=UksTLBoY1o0[/URL]]http://www.youtube.com/watch?v=UksTLBoY1o0

....The beauty and the beast

Lies in her royal crypt

Her kiss is bitter sweet

Death upon her lips

Το πρώτο metal κομμάτι που άκουσα...

Επικό , μεταλλικό και με την αγριοφωνάρα του udo να ξενίζει αποτελεί έναν ύμνο στη αιώνια πάλη του καλού και του κακού...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Asikamin οπως γραφει στο αρχικο ποστ, πρεπει να ριξεις και ενα στορυ αδερφε. Οχι στο ξερο...
 
το Princess Of The Night της biffoπαρεας αναφερεται σε μια ..ατμομηχανη ετσι?ασυνηθιστο θεμα για μεταλλικο υμνο..ηταν το τραγουδι που μ εκανε να λατρεψω αυτη τη μπαντα..
 
Θα βαλω δυο τραγουδια....

Το πρωτο ειναι το Poison του μεγα Αlice...

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=1RRY0R0Xgl0]YouTube - Alice Cooper - Poison

και το δευτερο το Enter Sandman των Μetallica...

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=3eJZBnzc3Q8]YouTube - Metallica-Enter Sandman

Mεχρι τα 11 περιπου ακουγα Aλεξια, Μαντω, Πωλινα κτλ.... Καποια στιγμη καπου στο 1989 μου δινει μια ξαδερφη μου μια κασεττα του Alice Cooper, με τον τιτλο... Τrash! Την εβαλα στο κασετοφωνο και εγινε ενα reset στο μυαλο μου!!!! Φανατικα απο τοτε ξεροσταλιαζα στην τηλεοραση να δω Μega Τop στο mega και να δω το Poison και πιο μετα το House of Fire και το Bed of Nails να κονταροχτυπιουνται με το Step By Step και λοιπες ποπ επιτυχιες για τις πρωτες θεσεις του τοπ-10. Το Poison ηταν το πρωτο hard rock κομματι που με εμπασε στην σκληρη μουσικη... Μεχρι τοτε δεν ειχα ασχοληθει ουτε ειχα ποτε ακουσει rock.... Θα εχει παντα μια ιδιαιτερη θεση στην καρδια μου!!!!!

Οσον αφορα τους Μεταλλικες, δεν εχω να πω πολλα. Ολοι θυμομαστε τον μεγα χαμο με το Black Album. Το Εnter Sandman (το οποιο ειχε και πολυ καλο videoclip) επαιζε συνεχεια το 91-92 και μοιραια με πηγε λιγο πιο βαθεια στην μεταλ απο το hard rock του Cooper... Πολυ απλα ειναι το τραγουδι που με εβαλε για τα καλα στην μεταλ μουσικη! Απειρες ΤDK 90αρες,60αρες με τραγουδια των Metallica τοτε, και οι πρωτες βολτες προς Xαριλαου Τρικουπη για το Happening οπου και αγορασα τον πρωτο μου δισκο ο οποιος (οχι τυχαια) ηταν το And Justice For All.......

Y.Γ. Ολα ειναι σχετικα τελικα... Τοτε αυτα τα τραγουδια μου φανταζαν απιστευτα. Τωρα περιπου 20 χρονια μετα πλεον, και εχοντας ακουσει κατι Master of Puppets και Welcome to My Nightmare καταλαβαινω οτι ειχα ηδη χασει αρκετα επεισοδια, και οτι ποιοτικα ειχαν πεσει αρκετα τοσο οι Metallica οσο και ο Cooper την εποχη που τους πρωτοακουσα. Οπως και να εχει ομως κατι με "πιανει" ακομα οταν τα ακουω ξανα και ξανα, και ας μην ειναι σιγουρα τα καλυτερα τους τραγουδια.... Με πανε πολυ πολυ πισω.... Σαν να ειναι η πρωτη φορα!
 
judas priest ,

rock hard ride free

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=QIPquzd0tuw]YouTube - Judas Priest- Rock Hard Ride Free -Montreal Canada 84

ο τιτλος τα λεει ολα ..μιλαμε για κομματι που για μενα απαραιτητα πρεπει να συνοδευεται απο αλκοολ..αυτο που μου εκανε παντα κλικ στους priest ειναι το απιστευτα τελειο rythm section αλλα και τα λιγο μη συνηθισμενα solo τους ,οσο για τον ROB ο θεος να τον εχει καλα.

οταν βλεπω κιθαρα v gibson τρελαινομαι!!!
 
[ame=http://www.youtube.com/watch?v=H1iR2Wi3u5o]YouTube - AC/DC - Its A Long Way To The Top If Ya Wanna Rock And Roll

το να γραψω για αυτους ειναι λαθος......απλα μπυρα ,χαμηλα φωτα ,τσιγαρα κλπ

απλα τυμπανα οχι φανφαρες

κιθαρες απευθειας στον ενισχυτη ουτε πεταλια ουτε μπουρδες!! καρφι και ενισχυτης

μπασο αυστηρα τα προβλεπομενα

φωνη ....οπως αισθανεται κανεις!!

και συνεχιζω να χτυπιεμαι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Πίσω
Μπλουζα