Μεταλλικό Βαρελάκι / Κάθισμα

stayros

Moderator
Διαχειριστές
Joined
16 Νοέ 2011
Μηνύματα
7.716
Αντιδράσεις
1.760
Υπηρχαν κατι μεταλλικα βαρελακια/καθισμα στρογγυλα με καπακι και μαξιλαρακι τα οποια ηταν χρησιμα και ως αποθηκευτικοι χωροι. Κυλοφορησαν περιπου στα μεσα της 10ετιας του 80 με διαφορες θεματολογιες και για αγορια και για κοριτσια.

Ειχα το παρακατω, με θεμα KNIGHT RIDER,αλλα χαθηκε και αυτο με το περασμα του χρονου. :(

Τα θυμαστε;

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έχω αρκετά στην Ελλάδα και δυστυχώς όλα σκούριασαν πολύ. Η μόδα πράγματι ξεκίνησε από όταν θυμάμαι τον εαυτό μου και χάθηκαν περίπου στα τέλη του 90, αν και πέρσι είδα στον Μουστάκα τέτοιο κάδο με Ben 10. Κύρια χρήση τους ήταν η αποθήκευση φιγούρων της αντίστοιχης με την εικονιζόμενη σειρά, ενώ άντεχαν μέχρι και βάρος ενηλίκου.

Δυστυχώς δεν έχω καταλάβει αν είναι Ελληνική πατέντα καθώς δεν έχω βρει ακόμα keyword για να τα βρω στο eBay, ούτε τα έχω συναντήσει σε βρετανικά καταστήματα παιχνιδιών που γυρνάω. Θυμάμαι πάντως χαρακτηριστικά εικόνες από καταστήματα παιχνιδιών στα τέλη 80 και αρχές 90 να είναι στοιβαγμένα στα πάνω ράφια και να έχουν θέματα από ότι παιδικό βάλει ο νους σας!
 
Βαρελάκι Knight Rider έχω σε καλή κατάσταση στο πατρικό μου σπίτι. Έβαζα παιχνίδια μικρός σ'αυτό.

Αν θυμηθώ κάποια στιγμή θα βγάλω καμμιά φωτό καλής ανάλυσης.
 
Eίχα βαρελάκι, με σκηνή από μπάσκετ. Κράτησε αρκετά χρόνια, αλλά όπως ήταν φυσιολογικό, κάποια στιγμή... σκούριασε.
 
Ομοίως κι εγώ - στους βαρελοκατόχους!

Αν θυμάμαι καλά, το theme ήταν στρουμφάκια, ενώ φιλοξενούσε φιγούρες playmobil κυρίως & μπάλες από διάφορα μεγέθη. Χαρίστηκε σε μικρότερα παιδάκια κάπου στα 14-15 μου.
 
Είχα κάτι βαρελάκια-καθίσματα με τη φιγούρα του Κουίκι από το Nesquik, χρησιμοποιούνται για αποθηκευτικό χώρο κυρίως αλλά και για καθισματάκια για μικρά παιδιά.
 
Μου είχαν πάρει ένα κάπως ροζ,με κάτι σχέδια!Βέβαια δεν μ'άρεσε το χρώμα,αλλά μέσα έβαζα playmobil και το είχα σε μια άκρη του δωματίου μου!
 
Υπαρχει ακομα! Βρισκεται στο απιτι της θειας στην Συρο, εχει την Μαιρυλιν Μονροε στην κλασσικη ποζα με την γουνα που αφηνει γυμνους τους ωμους και την υπογραφη της και εχει μεσα τα ραπτικα της γιαγιας. Η γιαγια πεθανε περυσι και το βαρελακι περασε στην αθανασια ως ενα απο τα αγαπημενα της αντικειμενα που παρεμενουν ακομα ανεγγικτα στο κλειστο δωματιο. Πηγα το καλοκαιρι το ανοιξα και δακρυσα, που να φανταζομουν πως κατι τοσο γραφικα κιτς θα αποκτουσε μεταφυσικες διαστασεις και θα συνδεοταν με την αγαπημενη μου γιαγια! Το καπακι εχει χωρο και για μαξιλαρακι, αυτο της γιαγιας ειναι μωβ ασορτι με το φοντο της Μαιρυλιν. Παντως κοντα 30 χρονια ειναι σαν καινουργιο ουτε εχει σκουριασει ουτε τιποτα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το έχω ακόμα σε καλή κατάσταση (κάτι κλοτσιές έχει φάει μόνο και έχει λακκούβες!)

Πέρα από κάθισμα και αποθηκευτικό χώρο το είχα χρησιμοποιήσει και ως κάδο σκουπιδιών (κυρίως χαρτικών) και ως μπασκέτα!
 
Επιτελους!!!!!! :happyjump:

Μετα απο πολυ ψαξιμο βρηκα κατι σχετικο εδω για κοριτσια...

kitty ottoman.jpeg

πηγη

και εδω για αγορια...

batman ottoman.jpeg

πηγη

...απ' οτι φαινεται τα φτιαχνουν με υφασμα τωρα και δειχνουν πιο ωραια! :)

Κι εδω θα βρειτε μια εξυπνη και πρακτικη ιδεα για το πως μπορουμε να φτιαξουμε το δικο μας!

final1.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βρηκα μια ακομα φωτο που φαινεται καπως καλυτερα

το βαρελακι/καθισμα που ειχα... :)

Scan 236.jpg
 
Εχω κι εγω 2 στο εξωχικο :) για χρονια το μεγαλο ειχε μεσα καραγκιοζηδες, αλλα τους εβαλα αλλου και τωρα εβαλα μεσα χαρτια. Το μικρο το εχω για σκουπιδια
 
Έχω και εγώ τέτοιο με τον Ταρζάν της Disney στο δωμάτιο μου.
 
Βρεθηκε αλλη μια φωτογραφια απο το

εν λογω βαρελακι/καθισμα.... :d@redevil :D @redevil:d@redevil

Μπορειτε να την δειτε εδω...ποστ #17

Και με θεμα κιολας Knight Rider... :d@redevil :D @redevil
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
βαρελακι/καθισμα δωρο από το ροφημα σοκολατας nesquik

εκτος απο το οτι προσφερεται ως αποθηκευτικος χωρος για παιχνιδια και ως καθισμα για μικρα παιδια, χρησιμοποιειται επισης και ως καλάθι αχρηστων σε γραφειο (βγαζουμε το καπακι με το μαξιλαρακι και βαζουμε σακουλα μεσα...ή αφηνουμε το καπακι και το μαξιλαρακι και ετσι το καλαθι των αχρηστων έχει και δικο του καπακι...)

δυο οψεων image5.JPG

image6.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ακομα ενα βαρελοκαθισμα εντοπιστηκε... :d@redevil

fetch


fetch


πηγη: actionfiguresarchive.com
 
Εντυπωσιακό Σταύρο! Σαν να βλέπω το εξώφυλλο του παιχνιδιού σε Mega Drive!!
 
Πίσω
Μπλουζα