Μεταλλικό αντικείμενο καθαρισμού παπουτσιών

RIO

Retro Horrormaniac
Joined
12 Νοέ 2009
Μηνύματα
21.021
Αντιδράσεις
68.260
Μια μεταλλική λάμα στερεωμένη στο έδαφος, για να καθαρίζουν οι άνθρωποί τα παπούτσια τους πριν μπουν στα σπίτια. Το έβλεπες τις προηγούμενες δεκαετίες, όταν πολλές συνοικίες δεν ήταν ακόμα ασφαλτοστρωμένες. Δεν ξέρω ποια ήταν η ονομασία του ( ποδόμακτρον ; ) .


347129393_1158764724791608_120182422769600271_n.jpg

πηγή εικόνας : Σελίδα στο FB -Παλιά Πολίχνη Θεσσαλονίκης
 
Μια μεταλλική λάμα στερεωμένη στο έδαφος, για να καθαρίζουν οι άνθρωποί τα παπούτσια τους πριν μπουν στα σπίτια. Το έβλεπες τις προηγούμενες δεκαετίες, όταν πολλές συνοικίες δεν ήταν ακόμα ασφαλτοστρωμένες. Δεν ξέρω ποια ήταν η ονομασία του ( ποδόμακτρον ; ) .

Έτσι λέγεται. Κανονικά η ετυμολογία της λέξης παραπέμπει στην πετσέτα /πανί που στεγνώνει τα πόδια αλλά απ' ότι έχω καταλάβει "ποδόμακτρο" ονομάζουν πια οτιδήποτε έχει να κάνει με τον καθαρισμό των σολων των παπουτσιών, είτε πρόκειται για τη σιδερένια περίτεχνη λάμα στο πλάι της εξωτερικής πόρτας είτε για το χαλάκι της εισόδου.
 
Έτσι λέγεται. Κανονικά η ετυμολογία της λέξης παραπέμπει στην πετσέτα /πανί που στεγνώνει τα πόδια αλλά απ' ότι έχω καταλάβει "ποδόμακτρο" ονομάζουν πια οτιδήποτε έχει να κάνει με τον καθαρισμό των σολων των παπουτσιών, είτε πρόκειται για τη σιδερένια λάμα στο πλάι της εξωτερικής πόρτας είτε για το χαλάκι της εισόδου.
:thumbup::thanks:
 
2 ποδόμακτρα υπάρχουν και στην οδό Μακεδονικής Αμύνης μπροστά στον Άγιο Δημήτριο στη Θεσσαλονίκη!
 
  • Like
Reactions: RIO
Πίσω
Μπλουζα