Μεταλλουργείο

exetlaios

Retro PaTRi@RcH
Joined
17 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.461
Αντιδράσεις
1.058
Θυμάστε το ΜΕΤΑΛΛΟΥΡΓΕΙΟ ;

Εκπομπή στην κρατική τηλεόραση, με παρουσιαστή τον Δημήτρη Κατή.

Αρκετά καλή.

Έπαιξε βίντεο κλιπ Heavy Metal.

Είχε και μεσαιωνικό "σκηνικό".

Ο Δημ.Κατής είχε τότε και δικό του συγκρότημα, τους ΕΞΟΡΙΣΤΟΥΣ.

Μου άρεσν αρκετά.

Έχω έναν δίσκο τους και είναι πολύ καλός.

Δεν ξέρω αν βγάλαν και δεύτερο, πάντως και από πριν ο Κατής

είχε και άλλη δισκογραφία.

Η τηλεοπτική εκπομπή ξεκίναγε και έκλεινε μα ΕΞΟΡΙΣΤΟΥΣ.

( τραγούδια "Εξόριστοι" και "Πύρινη Όπερα").

Αν δεν κάνω λάθος, παιζόταν Σάββατο μεσημέρι.

Ίσως να είχε και συμπαρουσιαστή ένα καμπούρη ή ντυμένο-καμπούρη,

ή παραμορφωμένο-βοηθό ή κάτι-τέτοιο ;

Αν δεν κάνω λάθος, παρόμοια εκπομπή είχε και η ΕΤ3, αλλά δεν θυμάμαι τον τίτλο.

Έπαιζε όμως συνέχεια τα ίδια κομμάτια.

Ιδίως το κλιπάκι του Betrayer των Kreator, το είχα βαρεθεί σε κάθε εκπομπή !!!
 
0e4ad552eaa734c35c136c11e7183efa.0.katis-guitar.JPG.atch


Το Μεταλλουργείο που λές πρέπει να ήταν της ΕΡΤ3 (δεν το πιάναμε τότε στην Κρήτη) με τον ΣΤΑΘΗ ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΠΟΥΛΟ (1), (2) ενώ στο κρατικό ΕΡΤ το έλεγε MetalMania. Έχω κάποιες βιντεοκασσέτες από τις εκπομπές του. Mας τα ψιλοζάλιζε με τους Εξόριστους, αλλά από την άλλη κάπως έπρεπε να προμοτάρει και το συγκρότημα του.

Exoristoi επέστρεψαν με νέο άλμπουμ Wrath of Zeus.

Kάποιες λίγες πληροφορίες για τους εξόριστους.
 
Άψογος όπως πάντα !
 
Ο Κατής (κουμπάρος του Μητσοτάκη!) αποτελεί ένα ιδιόμορφο / αμφιλεγόμενο κεφάλαιο της ελληνικής σκηνής.

Λίγο φαντασμένος κατά τη γνώμη μου (πως να μην είναι αφού είχε ίνδαλμα τον Blackmore; ) με μόνιμο ρεπερτόριο στο Metalmania τους Rainbow, Purple και τις παλιοκαραβάνες των 70s. Οι συνθέσεις & οι στίχοι των Εξόριστων αρκετά αξιόλογοι - εντελώς υποκειμενικά το τελευταίο. Ο τραγουδιστής από όσο θυμάμαι για κλάματα, αλλά και μόνο η πρωτοτυπία για ελληνόφωνο στίχο σε επικό μέταλ ήταν από μόνο του όλα τα λεφτά.

Το Wrath of Zeus πάντως, αν δεν κάνω λάθος, είναι αποκλειστικά γραμμένο στα Αγγλικά και δεν ακολουθεί αντίστοιχη πορεία. Ευτυχώς που θεματολογικά τουλάχιστον παραμένουν σταθεροί.

Υ.Γ: Πάντα μου άρεσε περισσότερο ο Στάθης Παναγιωτόπουλος του Μεταλλουργείου. Αν και low profile ήταν αρκετά πιο εργατικός και "δημοσιογραφικός".
 
Ένα ζήτημα με την εκπομπή Μεταλλουργείο του Σ.Παναγιωτόπουλου στην ET3, ήταν θυμάμαι οι συχνές επαναλήψεις των ίδιων video clips. Ιδίως αυτό το One των Metallica έπαιζε σε κάθε εκπομπή :D

Ένας σημαντικός λόγος γι`αυτά όπως είχε γράψει ο ίδιος σε παλαιότερο Metal Hammer είναι πως δεν μπορούσε να παίξει video-clips από VHS βιντεοκασέτες αλλά μόνο U-matic ταινίες. Αυτού του είδους τις ταινίες, του τις έστελναν εταιρείες δίσκων που έχουν groups που έχουν κάνει δίσκους ελληνικής εγγραφής μόνο, όπως Bon Jovi, Metallica, Kreator. Κι έτσι εξηγούνταν η επαναληψιμότητα των ίδιων τραγουδιών.

Δεν ξεχνάμε βέβαια πως ήταν από τις πρώτες προσπάθειες να ακουστεί η metal μουσική από την τηλεόραση και ιδίως από κρατικό κανάλι.

Υ.Γ. Ναι η εκπομπή έπαιζε κάθε Τρίτη απόγευμα και η εισαγωγή της ήταν το video-clip του Crazy Train του Ozzy…. ;)
 
Alucard είπε:
Ένα ζήτημα με την εκπομπή Μεταλλουργείο του Σ.Παναγιωτόπουλου στην ET3, ήταν θυμάμαι οι συχνές επαναλήψεις των ίδιων video clips.
Το "Betrayer" των KREATOR,πρέπει να το έβαζε ΚΑΘΕ βδομάδα !

Είχε καταντήσει αστείο !


"Δεν πάει το μυαλό σας, ποιό κλιπ θα παίξουμε αμέσως τωρα !



Το Betrayer ! Καλά, ε ! Σίγουρα δεν το περιμένατε με τίποτα !"
 
αχαχαχαχαχα φοβερός!!!! Πού την ξετρύπωσες ρε θηρίο!!!!!!
 
Ε αφού είμαι φανατικός συλλέκτης προσωπικών αντικειμένων του Στάθη :flower: :p

Οι φωτογραφίες που έχει βάλει, δεν είναι ΤΡΑΓΙΚΕΣ;

:rofl: :rofl:
 
Ρε παιδιά, μήπως είναι φάρσα ;
 
Οι φωτογραφίες παντως είναι του ιδίου απ'ο,τι φαίνεται...
 
..φαινεται περναει κριση και η τηλεοραση..

ξεπουλαει το βιος του ο ανθρωπος..

και επειδη ο θειος Ντον εχει ραμματα για ολονων τη γουνα,

ο Σταθης Ν. Παναγιωτοπουλος ειχε θαψει σχεδον το

Kill em All τω καιρω εκεινω..

αν θυμαμαι καλα (αναμεσα στις κοτσανες που τοτε γραφονταν σωρηδων..)

ειχε πει οτι η μπαντα μου...(DOKKEN) ειναι σουηδοι....

συγχωρεμενος ως συμπαθεστατος.. :)
 
Κανονική πρέπει να είναι η αγγελία, αφού ξέρουμε τι μυαλά κουβαλάει ο λατρεμένος :rofl:

don dokken είπε:
συγχωρεμενος ως συμπαθεστατος.. :)
Εννοείται. Αγαπάμε Στάθη. Και λόγω του jammin που παρουσίαζε με το έταιρο απολλώνειο κορμί, τον Βακάρο(μορφή). :D
 
Θυμαμαι κλιπακι απο Satriani (Big Bad Moon πρεπει να ηταν) που ειχε βαλει μια φορα. Ψιλο-παρακμη η εκπομπη ομως εβαζε βιντεακια και αυτο ηταν που μετραγε.
 
Πίσω
Μπλουζα