Μετασχηματιστης για 464, ΗΕLP!!!!!

DoctorGalifrean

RetroMaNiaC
Joined
2 Φεβ 2008
Μηνύματα
544
Αντιδράσεις
34
Εβγαλα να στησω τον 464 μου ο οποιος δουλευε αψογα... αλλα δεν βρισκω το τροφοδοτικο του καλωδιο.... Απο κατω γραφει για 5V DC, αλλα οσα καλωδια εχω οι μετασχηματιστες τους ειναι 6V. Και ολοι εχουν ζυγο αριθμο. Πως θα γινει τωρα. Μπορω να βρω με 5V στην αγορα (οχι ιντερνετ);; Λεω να

βαλω 6... εσεις τι λετε???????
 
Το monitor τροφοδοτεί τον υπολογιστή. ;)
 
Maddog είπε:
Το monitor τροφοδοτεί τον υπολογιστή. ;)
:xm: o_O8) :( πλακα κανεις.... ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ σοβαρα μιλας τωρα????? Δηλαδη ουτε πως το το χρησιμοποιουσα δεν θυμαμαι;;;;;

Πωπω... μου ηρθε στο μυαλο μια ατακα απο τον ΚΑΣΤΡΑΤΟ του Αρκα που η γρια προσπαθει να θυμηθει πως λενε τον νεαρο γερμανο αξιωματικο που την φλερταρε στα νιατα της...

Γρια: "Πως τον ελεγαν, μα πως τον ελεγαν..."

Λουκρητια: "...Αλτσχαϊμερ"!!!

Απο τα 33 μου... Οkaaaayyyyyy!!

Tι να πω... σ'ευχαριστω πολυ!

Αυτο ειναι το δευτερο κουλο thread που γραφω και που πρεπει να διαγραφτει παραυτα νομιζω....

Στο τριτο κερδιζω τιποτα;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εναν 464 χωρίς τροφοδοτικό!!!
 
Saulot είπε:
Εναν 464 χωρίς τροφοδοτικό!!!
Παλι καλα... αφου τωρα εμαθα πως να τον χρησιμοποιω χωρις :cool:

Εγω νομιζα πως η απαντηση θα ηταν "Μονιμη αποβολη απο το φορουμ...

κλωτσια, and stay out! "
 
Παντως τα πρασινα μονιτορ,

ειναι πιο φθηνα απο τους μετασχηματιστες!

Βρισκεις ανετα λειτουργικο μονιτορ με 10-15 ευρω.

εγω εχω 2 πρασινα.
 
Μπορεις να χρησιμοποιησεις και ενα τροφοδοτικο απο παλιο Πισι με τον διακοπτη. Εχει 5 βολτ και 12 βολτ στις εξοδους.
 
Και ρευμα απο USB μπορείς να πάρεις αν βρείς που θα στείλεις το σήμα της εικόνας (για να βλέπεις και τι κάνεις)
 
Saulot είπε:
Και ρευμα απο USB μπορείς να πάρεις αν βρείς που θα στείλεις το σήμα της εικόνας (για να βλέπεις και τι κάνεις)
Για πες περισσοτερα για αυτό,ακουγετε ενδιαφέρον
 
Link

Μπορείς να πάρεις τροφοδοσία 5V από τα pin 1 και 4 (Το 4 είναι γείωση).

αν πάρεις κάτι τέτοιο (Και χειροκίνητο!!) και πειράξεις και ένα καλώδιο USB, με το κατάλληλο βύσμα στην άλλη πλευρά μπορείς να δώσεις ρεύμα στον 464.

Τώρα για εικόνα δές αυτό

(Σε τι τριπάκι με βάλατε πάλι.)
 
Saulot είπε:
LinkΜπορείς να πάρεις τροφοδοσία 5V από τα pin 1 και 4 (Το 4 είναι γείωση).

αν πάρεις κάτι τέτοιο (Και χειροκίνητο!!) και πειράξεις και ένα καλώδιο USB, με το κατάλληλο βύσμα στην άλλη πλευρά μπορείς να δώσεις ρεύμα στον 464.
ετσι πληροφοριακα ο 464 χρειαζεται 2amp ;)
 
οι μανιβελες του β παγκοσμιου ισως να μπορουν να δωσουν τα απαιτουμενα amp αλλα πρεπει να εχεις καλη φυσικη κατασταση
 
Αυτο λατρευω στα φορουμ!!! Ειναι η ιδια η Θεωρια του Χαους στην πραξη! Τρομερη πορεια πηρε η συζητηση. Αναμενω τη συνεχεια με αγωνια !!! (Και περιμενα οτι θα ειχε ηδη σβηστει αυτο το thread)...
 
Εμείς φταίμε βρε, που προσπαθούμε να σου βρούμε λύσεις...
 
Χμμμ.... λυση με μανιβελα.... μαααλισταα.... ενα χερι στη μανιβελα, ενα στο πληκτρολογιο...
 
Χμμμ.... λυση με μανιβελα.... μαααλισταα.... ενα χερι στη μανιβελα, ενα στο πληκτρολογιο...
Όχι απαραίτητα. Μπορεί να είναι και σε μορφή ποδηλάτου :tease: .
 
Αγαπητέ DoctorGalifrean,

εγώ πριν από οχι πολύ καιρό αγόρασα μικρό μετασχηματιστή από το media markt στα 5V@2A.

Στο τέλος είχε τις γνωστές απολήξεις (όπως εδώ http://www.lindy.co.uk/lindyshop/pictures/70224big.jpg) που μπορείς να δοκιμάσεις ποια ταιριάζει στον CPC σου. Εγώ το χρησιμοποίησα για να τροφοδοτήσω τον 6128 μου με 5V. Για τα 12V χρησιμοποίησα άλλο adaptor αλλά εσύ δεν το χρειάζεσαι.
 
Ευχαριστω πολυ για ολες τις προτασεις αλλα το χρησιμοποιω με τον πιο απλο τροπο.

Τροφοδοσια απο το μονιτορ.

Μα καλα βρε παιδια... δεν το ξερατε;;; Αμαν!! Τοσο απλο ηταν... εμενα περιμενατε να σας το πω; ....:animeek: :cool:
 
Πίσω
Μπλουζα