Μετατρέψτε την ATI κάρτα σας σε παραγματική arcade vga

subzero79

RetroWannaBe
Joined
21 Νοέ 2010
Μηνύματα
102
Αντιδράσεις
0
με το παρακατω εργαλειο πατσαρεται το bios της καρτας γραφικων σας ετσι που ως ωστε να σας δινει 15κηζ στην εξοδο.Προβολή συνημμένου 130485

κατεβαζετε το gpuz και εξαγετε το μπαιος της καρτας

ανοιγετε το atom-15 as administrator και διαλεγεται το αρχειο που ειναι το μπαιος σας και τον φακελο που θα σωθει το πατσαρισμενο μπαιος

διαλεγετε μεταξυ

15 khz 25khz 31khz

15khΖ

Κατεβαζουμε το WINFLASH και φλασαρουμε το πατσαρισμενο μπαιος στην καρτα μας

συγχαρητηρια εχεται μια καρτα που απο το μπουταρισμα βγαζει 15κηζ συμβατη με το μονιτορ σας.

kai

οσον αφορα τους drivers πατε στο σιτε της ARCADEVGA και κατεβαζετε τους οδηγους και κανετε εγκατασταση

μετα απο επανεκινηση ανοιγετε το inf file που εγκατεστησε ο οδηγος και προσθετεται το id vendor -hardware string της καρτας σας κανετε επανεκινηση .

συνχαρητηρια μολις εχετε μια καρτα που υποστηριζει ολες τις αγαπημενες σας αναλυσεις σε native mode
 
Μιλάμε για οποιαδήποτε ΑΤΙ κάρτα; Ακόμα και τις τελευταίες γενιές, ή μονο τις πιο παλιές;
 
Μαλιστα. Ευχαριστώ Γρηγόρη.
 
subzero79 είπε:
οσον αφορα τους drivers πατε στο σιτε της ARCADEVGA και κατεβαζετε τους οδηγους και κανετε εγκατασταση

μετα απο επανεκινηση ανοιγετε το inf file που εγκατεστησε ο οδηγος και προσθετεται το id vendor -hardware string της καρτας σας κανετε επανεκινηση .
Καταρχας συγχαρητηρια που αναφερες τη συγκεκριμενη διαδικασια. Μπορει να μας γλύτωσει καμποσα ευρω...

Εχω μια απορια ομως. Εφοσον η καρτα γραφικων μπορει να ειναι οποιασδηποτε γενιας τοτε ποιον driver απο το site της ultimarc θα κατεβασουμε; Εδω http://www.ultimarc.com/avgadrivers.html

αναφερει καρτες οπως οι :

R9200 / 9250 AGP

X550 PCIe
HD2400 PCIe


Τελος, ενας driver εγκαθιστα πολλα inf αρχεια και πολλες φορες σε διαφορες τοποθεσιες. Μπορεις να γινεις λιγο πιο συγκεκριμενος;

Ευχαριστω πολυ!

Οδυσσεας
 
αλλαξε με το radeon bios editor

το id string της καρτας ετσι που ως ωστε να την βλεπει σαν ultimarc arcade vga
 
subzero79 είπε:
αλλαξε με το radeon bios editor το id string της καρτας ετσι που ως ωστε να την βλεπει σαν ultimarc arcade vga
Το ατομ15 δεν μετατρεπει μια καρτα ΑΤΙ σε arcade vga αλλα επιτρεπει να βλεπεις εικονα 15ΚΗζ οταν ο Η/Υ ξεκιναει που εως τωρα δε γινοταν και επρεπε να περιμενεις να φορτωσει ο Η/Υ και το λειτουργικο με το Soft15Khz για να ανοιξεις το μονιτορ σου. Τουλαχιστον αυτο εχω καταλαβει εγω.

ATOM-15 is an experimental tool designed to customize the video output of ATI/AMD display cards based on the ATOMBIOS firmware (probably all models since the Radeon X800). It works by modifying the BIOS firmware in such a way that the output frequencies of all video modes are adjusted into the user's specified frequency ranges. Its purpose is to reduce the possibility of sending pontentially dangerous frequencies during the BIOS post and loading process of the operating system, when using these cards with standard resolution and multi-sync CRT monitors.

Bear in mind that the modifications applied to the firmware only operate during the BIOS post and the operating system loading process. Once the operating system device drivers take control of the display card it will behave exactly the same as any normal card. This means that you will need to use system specific methods in order to customize the video output from the operating system itself, provided these methods are available.
 
ακριβως αλλα αν αλλαζες το id hardware and vendor string θα φορτωνε ο ντραιβερ της ultimarc
 
ok ας δεχτω αυτο που λες. Ανοιγω λοιπον το RBE και κανω τις 2 αλλαγες που αναφερεις. Μετα φορτωνω τον driver Ultimarc. Ποιον ομως;; Οπως ειπα υπαρχουν λιγοι και εγω εχω μια Χ300, μια Χ1950 Pro και μια HD4650.

Δηλαδη καμια σχεση με αυτους που δινει η εταιρεια:


http://www.ultimarc.com/avgadrivers.html

Αρα ποιους να βαλω αφου δεν ταιριαζουν; Εσυ τι καρτα εχεις και τι drivers εβαλες;;

Οδυσσεας
 
Πίσω
Μπλουζα