Μεταφορά αρχείων από δισκέτα 3" σε PC.

ChrisTOS

RetroJunkie™
Joined
5 Ιουλ 2007
Μηνύματα
2.213
Αντιδράσεις
66
Φανταστείτε εναν spectrum με ενσωματωμένο drive. Πως μπορούν να μεταφερθούν τα αρχεία εύκολα σε PC?
 
;;;; Αν και δεν κατάλαβα το φανταστείτε μιας και υπάρχει ο +3 με ενσωματομένη δισκέτα.

Πέρνεις ένα οδηγό δισκέτας τριαμισάρη και το βάζεις στο PC. Μετά είναι όλα πανεύκολα.....
 
σας απαντώ με ποδοσφαιρικό σύνθημα για να τελειώνουμε με τους σπέκτρουμ

divide ολε divide ολε divide ολε ολε ολεεεεεε...

Με το μαγικό τούτο περιφερειακό τα πάντα μεταφέρονται στον σπέκτρουμ σου...εμένα ο +3 ζει πλέον μεγάλες στιγμές....τον γομολάστιχα τον έχω με κασετούλες έτσι για το φίλινγκ
 
Χωρίς να μπω σε λεπτομέρειες.. οι δισκέτες υποτίθεται ότι έχουν μέσα κώδικα. Ο σκοπός είναι να σωθεί ο κώδικας σε μορφή που να διαβάζεται από το PC. Επειδή δεν έχω ιδέα από τα μηχανήματα αυτά. Πρακτικά δεν θα μπορούσε να γίνει save σε κασέτα (αν παίρνει κασετόφωνο) και αυτό να πάει κατευθείαν σε wav από μια είσοδο line in?
 
Ναι ρε Σπυρο και εμεις που δεν εχουμε divide, τι κανουμε με τον +3 μας?

Η πιο λογικη σκεψη ειναι να κανουμε οτι κανουμε με τον 6128, δηλαδη

ειτε να βαλουμε το AM-drive σαν δευτερο εξωτερικο, ή να αλλαξουμε το

εσωτερικο 3' με αλλο 3,5'.
 
Για τον 6128 υπάρχει ένα προγραμματάκι σε Basic σε συνδυασμό με ένα παράλληλο καλώδιο (do it yourself) μεταφέρει τα περιεχόμενα της δισκέτας στο PC. Το PC τρέχει ένα αντίστοιχο προγραμμα. Το είχα βρει πριν χρόνια και το κράτησα. Αν σε ενδιαφέρει να κοιτάξω να το βρω γιατί δεν θυμάμαι ούτε όνομα
 
ChrisTOS είπε:
Χωρίς να μπω σε λεπτομέρειες.. οι δισκέτες υποτίθεται ότι έχουν μέσα κώδικα. Ο σκοπός είναι να σωθεί ο κώδικας σε μορφή που να διαβάζεται από το PC. Επειδή δεν έχω ιδέα από τα μηχανήματα αυτά. Πρακτικά δεν θα μπορούσε να γίνει save σε κασέτα (αν παίρνει κασετόφωνο) και αυτό να πάει κατευθείαν σε wav από μια είσοδο line in?
Ναι, συνδέεται με κασετόφωνο κανονικά. Το σχετικό κομμάτι του manual του +3 βρίσκεται εδώ. Φυσικά θα χρειαστεί να βρεις κασετόφωνο με είσοδο MIC για να μπορέσεις να γράψεις οτιδήποτε.

Όταν λες "σε μορφή που να διαβάζεται από το PC" εννοείς να πάρεις πχ σε μορφή .txt τoν κώδικα ή σου αρκεί να πάρεις ένα .tzx ή .tap που να διαβάζεται από έναν Spectrum emulator; Αν αρκεί το δεύτερο, στο link που σου έδωσα στο προηγούμενο post, υπάρχουν και οδηγίες για να φτιάξεις .tzx
 
Πίσω
Μπλουζα