Με αυτά τα μολυβάκια ποιος δεν έγραψε;

gomfaios

Retro Member
Joined
29 Οκτ 2008
Μηνύματα
201
Αντιδράσεις
48
αν καποιος δεν ειχε γραψει με αυτα τα μολυβια να μαστιγωθει αμεσως...

[edit] Dead pic [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγω θυμαμαι το στυλο ρηπλει που εσβηνε σα μολυβι. Η διαφημιση του ηταν ενα κομιξακι

Ηταν πολυ καλη "πατεντα" και αναρρωτιεμαι γιατι δε συνεχιστηκε
 
...γιατί δεν είχε καλή ποιότητα. Στο γράψιμο ήταν ελεεινά, στο σβήσιμο κάναν μουτζουρίτσες.
 
Στις πρώτες τάξεις του δημοτικού, θυμάμαι λίγο πριν καθιερωθούν τα μηχανικά μολύβια ένα πλαστικό διάφανο μολύβι που μέσα του είχε μικρές μύτες που μόλις τελείωνε η πρώτη την έβγαζες και την έβαζες στο πίσω μέρος του μολυβιού να έρθει μπροστά η επόμενη.
 
Gryzor είπε:
...γιατί δεν είχε καλή ποιότητα. Στο γράψιμο ήταν ελεεινά, στο σβήσιμο κάναν μουτζουρίτσες.
Αν δεν κάνω λάθος δεν ήταν αυτός ο λόγος, νομίζω πως αποσύρθηκε ως επικίνδυνο/τοξικό προϊόν.
 
Μπορεί να ήταν τοξικό αλλά μύριζε ωραία :)

audiodee είπε:
Στις πρώτες τάξεις του δημοτικού, θυμάμαι λίγο πριν καθιερωθούν τα μηχανικά μολύβια ένα πλαστικό διάφανο μολύβι που μέσα του είχε μικρές μύτες που μόλις τελείωνε η πρώτη την έβγαζες και την έβαζες στο πίσω μέρος του μολυβιού να έρθει μπροστά η επόμενη.
Μου την έσπαγαν γιατί επειδή πατούσα το μολύβι με δύναμη, τα μυτάκια έβγαιναν από πάνω.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αυτα τα μολυβια με τις μυτες που τις εβγαζες και τις εβαζες απο πισω, θυμαμαι ποσο πολυ ηθελα να παρω, αλλά... παντα στα κλασσικα κιτρινα κατεληγα.

Τα κιτρινα, ηταν και τα μονα που δεν ειχαν σπασμενες μυτες. Και αυτο γιατι, επειδη μου αρεσαν τα μολυβια με σχεδια η χρωματα (μια φορα πηρα 10 μολυβια σε 10 διαφορετικα χρωματα το καθενα), καθε φορα που επαιρνα κατι απο αυτα, κατεληγα να ξυνω.. να ξυνω, να τελειωνω το μολυβι και να μην εχω προλαβει να γραψω τιποτα
 
BTW, μασάγατε τα μολύβια σας στο σχολείο; Εγώ δεν είχα αφήσει μολύβι για μολύβι... φτού!
 
Το πιο ωραίο που έκανα με τα μολύβια αυτά ήταν που με την πίσω ίσια άκρη τα έτριζα στο θρανίο!
 
Εγω θυμαμε που τα πιαναμε απο πισω, στην ακρη και τα κουναγαμε με εναν συγκεκριμενο τροπο και φαινοταν σαν να ητανε απο λαστιχο. Το ειχατε και εσεις η ειναι σχετικα προσφατη μοδα;
 
Dark_kronos είπε:
Εγω θυμαμε που τα πιαναμε απο πισω, στην ακρη και τα κουναγαμε με εναν συγκεκριμενο τροπο και φαινοταν σαν να ητανε απο λαστιχο.
Ελπίζω να μιλάμε ακόμα για μολύβια! :eek:
 
"Δεν υπαρχουν προστιχες λεξεις, μονο προστιχα μυαλα" λεει μια παροιμια...!

Φυσικα και μιλαμε για μολυβια!
 
audiodee είπε:
Το πιο ωραίο που έκανα με τα μολύβια αυτά ήταν που με την πίσω ίσια άκρη τα έτριζα στο θρανίο!
Αμάν βρε παιδί μου, ανατριχιαστικά πράγματα έκανες!!! :cool:

Dark_kronos είπε:
Εγω θυμαμε που τα πιαναμε απο πισω, στην ακρη και τα κουναγαμε με εναν συγκεκριμενο τροπο και φαινοταν σαν να ητανε απο λαστιχο. Το ειχατε και εσεις η ειναι σχετικα προσφατη μοδα;
Εγώ το κάνω ακόμα... #)
 
Στη δουλειά, μόλις ανακάλυψα τρία κουτάκια μύτες για μηχανικά μολύβια 0,5x60mm ένα εκ των οποίων χρωματιστές...

Μου λείπει μόνο το μολύβι... :p εκτός και αν έχει απλώς μετατοπιστεί... :xm:

 
Υπήρχαν μύτε χρωματιστές για τα μηχανικά μολύβια?Ουάου δεν το είχα πάρει χαμπάρι!
 
Faber. Μια λέξη ισότιμη του κλασικού ξύλινου μολυβιού. Και ξύστρες με μπόλικα σχέδια και χρώματα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Ολιγόν τι εκτός θέματος αλλά θυμήθηκα την μολυβοθήκη σε σχήμα σκάντσόχοιρου[την είχα σε ροζ]οπου στα "πλαστικά αγκάθια" στήριζες τα μολύβια και που είχε και συρταράκι για μικρά χαρτάκια :flower:
 
Ωραία τα μολύβια στο δημοτικό, ιδιαίτερα τα μηχανικά που ανακαλύψαμε στις τελευταίες τάξεις, με τα οποία έγραφες ομοιόμορφα και δε θέλανε και ξύσιμο. Μετά στο γυμνάσιο έγινε η μετάβαση στα στυλό (και πειραματισμός για ένα διάστημα με τις πένες - μπλε τα χέρια απ' το μελάνι!). Ήταν πιο μεγαλίστικα τα στυλό (το μολύβι ήταν πλέον συνώνυμο με τα μικρά του δημοτικού) αλλά όχι τόσο πρακτικά στο σβήσιμο, αναγκαζόμασταν να χρησιμοποιούμε ένα σωρό διορθωτικά, ή να κάνουμε ατέλειωτες μουτζούρες. Μετά στο πανεπιστήμιο ήρθε ο υπολογιστής και όλα έγιναν δακτυλογραφημένα και περιποιημένα.

Κατά ένα παράδοξο τρόπο, αν και σήμερα γράφω σχεδόν τα πάντα στον υπολογιστή, αναγκάζομαι και χρησιμοποιώ περισσότερη γραφική ύλη από ποτέ! Μπλε στυλό για την ατζέντα, μαύρο στυλό για το συμπλήρωμα αιτήσεων (ποτέ δεν κατάλαβα γιατί κάποιοι επιμένουν στο black ink), κόκκινο στυλό για τις διορθώσεις γραπτών, μαρκαδόρος για τον πίνακα, και μολυβάκι μηχανικό για τις επισκέψεις σε αρχεία όπου η χρησιμοποίηση όλων των παραπάνω απαγορεύεται δια ροπάλου. Ολοκληρώνεται ο κύκλος με επιστροφή στα παλιά δηλαδή.
 
audiodee είπε:
Στις πρώτες τάξεις του δημοτικού, θυμάμαι λίγο πριν καθιερωθούν τα μηχανικά μολύβια ένα πλαστικό διάφανο μολύβι που μέσα του είχε μικρές μύτες που μόλις τελείωνε η πρώτη την έβγαζες και την έβαζες στο πίσω μέρος του μολυβιού να έρθει μπροστά η επόμενη.
Ένα τέτοιο μολύβι στάθηκε αφορμή για τον πρώτο σχολικό μου έρωτα όταν εκτόξευσα μια απ' αυτές τις μυτούλες με το ελατήριο του στυλό μου καταπάνω του...
 
Πίσω
Μπλουζα