Με ποια γλώσσα προγραμματισμού ξεκινήσατε.. [PC]

Spectrum BASIC, Amos στην Amiga, Gamemaker για ένα διάστημα (τον παλιό Gamemaker τον 5.0, όχι τον πιο καινούριο που υπάρχει σήμερα).
 
Spectrum BASIC, Amos στην Amiga, Gamemaker για ένα διάστημα (τον παλιό Gamemaker τον 5.0, όχι τον πιο καινούριο που υπάρχει σήμερα).
Ωραίο για την εποχή του το AMOS, μια κάποια στιγμή θα ανεβάσω υλικό. Το Game Maker underrated κατά την γνώμη μου, θα μπορούσε να γνωρίσει ακόμη μεγαλύτερη επιτυχία αν υπήρχε ένα μεγάλο software brand πίσω του. Φαντάσου Lord Vek πως το Flash ήταν κάτι ανάλογο, ένα εξελιγμένο πρόγραμμα σχεδίασης vector γραφικών που ενσωμάτωνε μια ισχυρή γλώσσα προγραμματισμού την Actionscript (όπως το Game Maker την πιο light GML). Τόσο δυνατό που μπορουσε να δημιουργήσει υψηλής ποιότητας κινούμενα σχέδια ή να γραψει έναν C64 emulator.
 
Blue Max, πρέπει να είσαι πολύ πιο προχωρημένος προγραμματιστής από μένα από τα λεγόμενά σου. Δεν έμαθα ποτέ Flash, δυστυχώς τα τελευταία χρόνια δυσκολεύομαι να μάθω καινούρια πράγματα. Δεν έχω πια τον ενθουσιασμό που είχα παλιά. Μια προσπάθεια έκανα σε ένα tutorial του καινούριου Gamemaker LTS, έκανα κάτι λάθη που δεν μπόρεσα να βρω τι έφταιγε από τα videos που είδα και το παράτησα εκεί, ενώ παλιά θα το έψαχνα πολύ περισσότερο.
 
AMOS στην Amiga (ακόμα έχω το manual πίσω μου), μετά για την διπλωματική μου στο μεταπτυχιακό Matlab. Εκεί είχα μάθημα και C++, την οποία συνεχίζω χαλαρά ακόμα. Κάποια στιγμή θέλω να ασχοληθώ και με την Godot Engine!!
 
Blue Max, πρέπει να είσαι πολύ πιο προχωρημένος προγραμματιστής από μένα από τα λεγόμενά σου. Δεν έμαθα ποτέ Flash, δυστυχώς τα τελευταία χρόνια δυσκολεύομαι να μάθω καινούρια πράγματα. Δεν έχω πια τον ενθουσιασμό που είχα παλιά. Μια προσπάθεια έκανα σε ένα tutorial του καινούριου Gamemaker LTS, έκανα κάτι λάθη που δεν μπόρεσα να βρω τι έφταιγε από τα videos που είδα και το παράτησα εκεί, ενώ παλιά θα το έψαχνα πολύ περισσότερο.
Κοίτα ο ενθουσιασμός υπάρχει σε μένα, αλλά δεν ακολουθώ τις εξελίξεις.
Τις παρακολουθώ αλλά δεν τις ακολουθώ.

Γενικά, μιλώντας για προγραμματισμό, θεωρώ πως τα εργαλεία του σήμερα απευθύνονται στη γένια του σήμερα.
Μπορεί να τα αφομοιώσει ταχύτερα και να τα χρησιμοποιήσει αποδοτικοτερα.
Ενας λόγος που αποφάσισα να μεινω στην Assembly είναι αυτός.
Προτιμώ (στην ηλικία που είμαι, γιατί για αυτό πρόκειται) συνεχίσω με κάτι που ξέρω.
Από τα 16 πέρασα στα 32 bit, και βλέπω πλέον τα 64 bit. .Έτσι ακολουθώ τις εξελίξεις.
Μην εγκαταλείπεις, μπορεί να μην έχεις βρει το εργαλείο που σου ταιριάζει
Οτι και να φτιάξεις πάντως, όσο μικρό ή μεγάλο, θα είναι κάτι που έφτιαξες εσύ, κάτι δικό σου.

AMOS στην Amiga (ακόμα έχω το manual πίσω μου), μετά για την διπλωματική μου στο μεταπτυχιακό Matlab. Εκεί είχα μάθημα και C++, την οποία συνεχίζω χαλαρά ακόμα. Κάποια στιγμή θέλω να ασχοληθώ και με την Godot Engine!!
Πολύ ενδιαφέρον δείχνει η Godot Captain, σε μια διαφορετική programming φάση της ζωής μου θα την δοκιμάζα σήμερα κιόλας.
 
Θυμάμαι τέλη 90 είχα ασχοληθεί με τη βοηθεια ογκωδων εγχειρηδιων με html, javascript και Macromedia Director Lingo που ηταν ευκολες σχετικα. Ειχα δημιουργησει καποια πραγματα. Μετα τα παρατησα. Είχα και ενα εγχειρηδιο Delphi αλλα ηταν για πολυ προχωρημενους.
 
Τελη του 90 πηγαινα σε ενα ΔΙΕΚ και οι πτυχιακες ηταν πανω σε Director...μαλιστα εχω κρατησει την πτυχιακη και σκεφτομαι καποια στιγμη να την ανεβασω στο YT να υπαρχει.
Τελικα δεν ασχοληθηκα ποτε επαγγελματικα διοτι με κερδισαν οι βασεις δεδομενων. Ειχε φαση ομως το Director :) (χρονια ειχα να το ακουσω)
 
Τελη του 90 πηγαινα σε ενα ΔΙΕΚ και οι πτυχιακες ηταν πανω σε Director...μαλιστα εχω κρατησει την πτυχιακη και σκεφτομαι καποια στιγμη να την ανεβασω στο YT να υπαρχει.
Τελικα δεν ασχοληθηκα ποτε επαγγελματικα διοτι με κερδισαν οι βασεις δεδομενων. Ειχε φαση ομως το Director :) (χρονια ειχα να το ακουσω)
εγώ δυστηχώς την έχασα. Ηταν ένα σύντομο animation με διάλογο.
 
Θυμάμαι τέλη 90 είχα ασχοληθεί με τη βοηθεια ογκωδων εγχειρηδιων με html, javascript και Macromedia Director Lingo που ηταν ευκολες σχετικα. Ειχα δημιουργησει καποια πραγματα. Μετα τα παρατησα. Είχα και ενα εγχειρηδιο Delphi αλλα ηταν για πολυ προχωρημενους.
Με το Director ασχολήθηκα και εγώ πριν περάσω στο flash. Ένας λόγος που το άφησα ήταν γιατί η Lingo μου φάνηκε τότε πολύπλοκη γλώσσα (δυνατή αλλά δύστροπη) αντίθετα με την scripting γλώσσα του flash που αν είχες ασχολήθεί με C, Java ή JavaScript έγραφες κώδικα από την πρώτη μέρα, και γενικά το flash είναι ευκολότερο (ίσως για αυτό στάθηκε καλύτερα).

Ειχε φαση ομως το Director :)
Φανταστικά εργαλεία, από τα απολαυστικότερα που έχω δουλέψει, και το Director και το flash.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Με το Director ασχολήθηκα και εγώ πριν περάσω στο flash. Ένας λόγος που το άφησα ήταν γιατί η Lingo μου φάνηκε τότε πολύπλοκη γλώσσα (δυνατή αλλά δύστροπη) αντίθετα με την scripting γλώσσα του flash που αν είχες ασχολήθεί με C, Java ή JavaScript έγραφες κώδικα από την πρώτη μέρα, και γενικά το flash είναι ευκολότερο (ίσως για αυτό στάθηκε καλύτερα).


Φανταστικά εργαλεία, από τα απολαυστικότερα που έχω δουλέψει, και το Director και το flash.

To Director τότε ήταν περισσότερο για παραγωγή CD Multimedia. Θυμάμαι αρκετά ελληνικά περιοδικά το χρησιμοποιούσανε
Το Flash λόγω του τρόπου που έκανε τα vectors, ήταν ιδανικό για το Ιντερνετ.

Και με το Director μπορούσες μεν να παράγεις περιεχόμενο shockwave για χαμηλές ταχύτητες streaming, ακόμα και για 28.8 kbds αλλά απαιτούσε πανάκριβες λύσεις, πχ να έχεις υπολογιστή Macintosh G3, G4 με ειδικό επιταχυντή συμπίεσης βίντεο και το Pro πακέτο Sorenson + Qdesign
Oμως για την εποχή του είχε απίστευτα αποτελέσματα. Εβλεπα ένα βίντεο που κρατούσε σχεδόν 1 λεπτό και ήταν 800 kb αλλά με εικόνα και ήχο κρύσταλο.
 
To Director τότε ήταν περισσότερο για παραγωγή CD Multimedia. Θυμάμαι αρκετά ελληνικά περιοδικά το χρησιμοποιούσανε
Το Flash λόγω του τρόπου που έκανε τα vectors, ήταν ιδανικό για το Ιντερνετ.
Έτσι, interactive παρουσιάσεις και κάποια slideshow είχα κάνει στο director.

Το Flash λόγω του τρόπου που έκανε τα vectors, ήταν ιδανικό για το Ιντερνετ.
Γνώμη μου είναι πως το flash συνέβαλε στην πιο δημιουργική περίοδο του ίντερνετ μέχρι σήμερα και δημιούργησε μια γενιά digital καλλιτεχνών. Δεν είναι μικρό αυτό.
 
Έτσι, interactive παρουσιάσεις και κάποια slideshow είχα κάνει στο director.


Γνώμη μου είναι πως το flash συνέβαλε στην πιο δημιουργική περίοδο του ίντερνετ μέχρι σήμερα και δημιούργησε μια γενιά digital καλλιτεχνών. Δεν είναι μικρό αυτό.

Τότε θυμάμαι γίνονταν χαμός που η κάθε εταιρεία έβγαζε το δικό της κωδικοποιητη πολυμέσων. Πέρα των Macromedia & Real όλα τα άλλα έχουν ξεχαστεί. Είχα και ένα ογκώδες βιβλίο (από το παλιό Παπάσωτηρίο στη Θεσσαλονίκη) με αναλυτικη παρουσίαση του κάθε πρόγραμματος.
 
Είχα και ένα ογκώδες βιβλίο (από το παλιό Παπάσωτηρίο στη Θεσσαλονίκη) με αναλυτικη παρουσίαση του κάθε πρόγραμματος.
Θυμάμαι ανέβηκα Παπασωτηρίου Αθήνα να αγοράσω βιβλίο για Director αλλά όταν είδα τις τιμές έπαθα τσότσο, δεν είχα τόσα χρήματα. Συνέχισα να ανεβαίνω την Στουρνάρη και λίγο πιο πάνω είχε ένα μικρό βιβλιοπωλείο (δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμα) που είχε προσφορές σε παλιά και μτχ βιβλία σε κουτιά έξω από το μαγαζί. Πήρα 3 βιβλία με τα χρήματα που είχα, άσχετα με το Director αλλά δεν πειράζει, τα βιβλία είναι βιβλία. :thumbup:
 
Πίσω
Μπλουζα