Με ποια γλώσσα προγραμματισμού ξεκινήσατε.. [PC]

Maddog

Immense Cult RetroFigure
Αντιδράσεις
66
Μπα, η τελευταία απάντηση για PC μιλάει. Μπορεί και να φτιάξουν τα πράγματα. :)

Πάντως το ότι είναι στο forum για τους Σύγχρονους Υπολογιστές δεν φαίνεται αμέσως, αυτό που έβλεπες κατευθείαν ήταν το "Με ποιά γλώσσα προγραμματισμού ξεκινήσατε" στο topic και καθότι το μαγαζί έχει παλαίουρες κυρίως, απάντησαν όλοι για τα οχτάμπιτα.

LemonAnd

RetroWannaBe
Αντιδράσεις
2
Γιά να γράψω και εγώ και να ξαραχνιάσω το θρεντ. Ξεκίνησα με C κάπου γύρω στο 94, Assembly, Prolog, και κάτι τέτοια λόγω σχολής αλλά χωρίς ιδιαίτερο ενδιαφέρον, στην συνέχεια visual basic και visual C από χόμπι και εξειδικευμένος προγραματισμός συσκευών και μιμικών λόγω δουλειάς (και τρέλας).

Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

elephadas

RetroJunkie™
Αντιδράσεις
3.424
Όταν ξεκίνησα εγώ ο δεινόσαυρος δεν υπήρχαν PC κι έτσι πρωτοέμαθα Fortran και μάλιστα Fortran IV αν και όταν άρχισα σοβαρά να ασχολούμαι είχε εξελιχτεί σε Fortran77. Σε PC εμαθα BΑSIC στην πιο πρωτόγονη μορφή της... MS-DOS και MS-BASIC σε ένα floppy 256kB (δεν υπήρχαν σκληροί ακόμη). Κι όταν ξεκινούσε η BASIC έλεγε ότι έχεις 64k διαθέσιμα.

divined

RetroNuts!
Αντιδράσεις
29
Να πω και εγώ την προγραμματιστική μου πορεία.

Ξεκίνησα να ασχολούμαι με τον προγραμματισμό σε pc, με GWBASIC, το μακρινό έτος 1992, καθότι αυτή κάναμε στον κλάδο Πληροφορικής του ΕΠΛ Ηλιούπολης, όπου μαθήτευα. Μάλιστα, επειδή ακόμα εκείνη την εποχή δεν είχα αλλαξιπιστήσει, μόλις γυρνούσα σπίτι περνούσα τον κώδικα στην απαίσια Amiga Basic, η οποία είχε αρκετές διαφορές.

Στη συνέχεια τον επόμενο χρόνο, έμαθα Pascal, σε Turbo Pascal 5. Στη συνέχεια πέρασα σε c και αρκετά αργότερα σε C++ κάτω απο Visual Studio. Κάποιο φεγγάρι έγραφα και λίγη Java, αλλά δεν την πολυαγάπησα, οπότε γύρω στο 2005 έμαθα c# και απο τότε την χρησιμοποιώ σχεδόν αποκλειστικά, σε οτιδήποτε γράψω, εκτός δουλειάς.

Λέω, εκτός δουλειάς, διότι εκεί δυστυχώς ακόμα γράφουμε σε Oracle Forms/Reports (PLSQL), την οποία δεν συμπαθώ καθόλου.

Nemo

RetroMuseum GateKeepeR
Αντιδράσεις
1.191

Η γλώσσα προγραμματισμού σε PC ????
Gw-basic και πρωτο προγραμμα που εφτιαξα μονος μου κλασσικα ενα "αθλιο" προγραμμα Προπο.

Η πρωτη γλώσσα προγραμματισμού γενικως ????
Commodore-BASIC V2.0 εννοειτε

johnny19818

Retromaniax Thread Excavator!
Αντιδράσεις
976
Καθώς ως μαθητής δεν είχα ποτέ υπολογιστή και απέκτησα στη φοιτητική ζωή οτιδήποτε, από προγραμματισμό τα έμαθα στη σχολή. C++ και σε μάθημα με Μικροϋπολογιστές κάτιτις. Γενικά δεν πάω μία τον προγραμματισμό τις εντολές κτλ.

Diogr

Retro Member
Αντιδράσεις
20
Basic, Cobol & Pascal οι πρώτες γλώσσες που μάθαμε και φτιάχναμε πράγματα στο σχολείο μου.

Shock

Retired Admin
Αντιδράσεις
133
Cobol σε σχολεία; Αντί για βέργα/χάρακα όταν πηγαίνατε αδιάβαστοι; :)

DINO

Expert
Αντιδράσεις
738
Άστα να πάνε...

Μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα

μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα....

Shock

Retired Admin
Αντιδράσεις
133
Ντίνο λες αντί για "Δε θα το ξανακάνω ποτέ" 100 φορές, να γράφουν Cobol; :)

Uskoke

RetroAdept
Αντιδράσεις
1.297
Εγώ πήγαινα σε σχολή υπολογιστών και ξεκινήσαμε με Basic και Turbo Pascal. Στο σχολείο αν και ιδιωτικό δεν κάναμε καθόλου υπολογιστές. Στα ΤΕΙ την γλώσσα των PLC της Siemens δεν θυμάμαι πως την λένε και Ladder.

(edit) τώρα είδα το ποστ σου Ρηγάνη και εμείς κάναμε Labview στο ΤΕΙ και μάλιστα για να περάσουμε το εξάμηνο έπρεπε να στήσουμε σε PC ένα πρόγραμμα που θα εκφορτίζει σταδιακά μια μπαταρία μέσω ενός λαμπακιού φακού και θα μετρά τη τάση και το ρεύμα κατά την εκφόρτιση και θα βρίσκουμε την χωρητικότητα της μπαταρίας σε mAh, νομίζω. Επίσης Ladder-είναι γλώσσα προγραμματισμού PLC και αυτή και μοιάζει πολύ με assembly-στο εργαστήριο σε πανάρχαια PC με 386, DOS και φλοππυ 3 1/2 " και 5 1/4"! Μάλιστα, τα παιδιά του εργαστηρίου για να μετακινήσουν μεγάλα αρχεία από υπολογιστή σε υπολογιστή είχαν κάτι πανάρχαιους σκληρούς 300 ΜΒ και τους ξηλώναν ολόκληρους και τους ξανατοποθετούσαν στον άλλο υπολογιστή! Κουβέντα βέβαια για σκληρούς σε θήκες, στικάκια κλπ.

Rygar

Apple Lover
Αντιδράσεις
583
Η τελευταία φορά που διάβασα τη φράση Identification division ηταν το 1993 στο ΙΙΕΚ(ναι κάναμε σοβαρά πράματα τότε και παίρναμε και πΙτυχία)! :D

DINO

Expert
Αντιδράσεις
738
Κι εγώ το '88 - '89 στο Τεχνικό Λύκειο...

(Πήρα κι εγώ πΙτυχίο)

D@redevil

Retired Admin
Αντιδράσεις
278
1987 (τρίτη δημοτικού!) GW Basic & η αγαπημένη μου Logo με το χελωνάκι! :D

divined

RetroNuts!
Αντιδράσεις
29
Τα πρώτα μου προγράμματα σε Commodore Basic. Πρέπει να ήταν πολύ παλιά. 1977-1978. Το καμάρι μου ήταν το Samantha Fox Super Dialogue, όπου ο Η/Υ σου έθετε ερωτήματα σχετικά με την μεγάλη star της εποχής σε μορφή quiz.

Δεν ασχολήθηκα σοβαρότερα μετά όμως μέχρι το 1992 που έκανα GW-Basic στον κλαδο Πληροφορικής του Πολυκλαδικού Ηλιούπολης.

Shock

Retired Admin
Αντιδράσεις
133
D@redevil είπε:
1987 (τρίτη δημοτικού!) GW Basic & η αγαπημένη μου Logo με το χελωνάκι! :D
Θυμάται όταν πήρα τον 664 ήταν μέσα στη δισκέτα με το CPM. Γύρνα αριστερά, προχώρα, γυρνά δεξιά κλπ. Αλλά δεν είχε χελώνα, ένα βελάκι είχε.

DINO είπε:
IDENTIFICATION DIVISIONPROGRAM-ID "DE THA TO XANAKANO POTE"

ENVIRONMENT DIVISION

:D
Οχιιιιιιι!!!! :)

Diogr

Retro Member
Αντιδράσεις
20
Shock είπε:
Cobol σε σχολεία; Αντί για βέργα/χάρακα όταν πηγαίνατε αδιάβαστοι; :)
Σε Τεχνικό Λύκειο στην 2α και 3η λυκείου είχαμε αυτές τις γλώσσες. Δυστηχός δεν ήταν για τιμωρία, ήταν κανονικό μάθημα, άστα.

DINO είπε:
Κι εγώ το '88 - '89 στο Τεχνικό Λύκειο...

(Πήρα κι εγώ πΙτυχίο)
Αν δεν κάνω λάθος το ίδιο βιβλίο είχαμε και εμείς το '95 στο τεχνικό λύκειο. Κρίμα που δεν κράτησα τα βιβλία και έκαψα μαζί με τους συμαθητές μου, θα ήταν ωραία ανάμνηση τώρα.

Μπλουζα