Με το Α και το Β, με το Ν και με το Σ (1986)

thanos75 είπε:
Όντως ήταν πολύ έξυπνο το concept της εκπομπής για την εποχή της. Παραθέτω τα ονόματα των πόλεων που παρουσιάστηκαν ανάλογα με το γράμμαΑ Αθήνα

Β Βόλος

Γ Γρεβενά

Δ Δράμα

Ε Ερμούπολη

Ζ Ζάκυνθος

Η Ηράκλειο

Θ Θεσ/νικη

Ι Ιωάννινα

Κ Κέρκυρα

Λ Λαμία

Μ Μυτιλήνη

Ν Ναύπλιο

Ξ Ξάνθη

Ο Ορεστιάδα

Π Πάτρα

Ρ Ρόδος

Σ Σπάρτη

Τ Τρίκαλα

Υ Ύδρα

Φ Φλώρινα

Χ Χανιά

Ψ Ψαρά

Ω Ωρωπός

Όπως παρατηρείται υπήρχε μια ισόρροπη κατανομή των πόλεων ως προς τα γεωγραφικά διαμερίσματα της χώρας, που ήταν επίσης πολύ εύστοχο!
Θυμάμαι πολύ καλά ότι οι κάτοικοι της Θεσσαλονίκης θα έτρωγαν ελιές θρούμπες!!!
 
κανενα βιντεο ομως απο την εκπομπή αυτη στο ιντερνετ την θυμαμαι που καλα την εβαζε το 1988 τα πρωινα.
 
Κυνήγι του θησαυρού της εποχής. Από τις πιο καλές εκπομπές που θυμάμαι. Παρουσιαστή πάντως το Χρήστο Κάλοου ξέρω κι εγώ.
 
Ωραία εκπομπή. Εμπνευσμένοι από αυτήν, τα παιδιά στην γειτονιά μου παίζαμε κάτι παρόμοιο, δηλαδή κάποιοι έκρυβαν κάποια αντικείμενα πίσω από θάμνους κλπ και οι υπόλοιποι έψαχναν να τα βρουν...
 
ειχα λαβει μερος στην εκπομπη της αθηνας!
 
Πες μας εμπειρίες ΝΟΝΙ και καλώς μας ήρθες!
 
NONI είπε:
ειχα λαβει μερος στην εκπομπη της αθηνας!
ωραια ΝΟΝΙ! μηπως εχεις κανενα βιντεακι; ή εστω τους τιτλους εναρξης της εκπομπης;
 
παρουσιαστης ηταν ο ξενιδης. πανω κατω τα θυμαστε οι περισσοτεροι καλα. επρεπε να ψαξουμε αντικειμενα στο λοφο απο Α . εγω ειχα βρει την αλυσιδα πχ και στο τελος μαζευομασταν ολοι μαζι και βρισκαμε μια ιστορια με ολα αυτα που βρηκαμε. την εχω την εκπομπη , ευτυχως απο βιντεοκασετα φτιαξαμε dvd .οταν μπορεσω θα το δειξω. παντως τα θυμαστε ολοι καλα. ο μπινιαρης τραγουδουσε επισης στους τιτλους, σωστα ! για να ειμαι ειλικρινης εχω παει και σε αλλα παιχνιδια. στο αμπεμπαμπλομ και στο θερμομετρο αν το θυμαστε! μαιντανος της εποχης !
 
Ωραίες οι πληροφορίες σου ΝΟΝΙ. Προσωπικά σου άρεσε η όλη εμπειρία? Περιμένουμε κάποια στιγμή και το βίντεο,έτσι.
 
ναι πολυ . ημουν 7 τοτε τουλαχιστον σε αυτη την εκπομπη και θυμαμαι αρκετα. ( φαντασου σε αλλη ημουν 3) ας ειναι καλα βεβαια και τα dvd που τα εχουμε δει αρκετες φορες και κρατανε τις μνημες !!! εξαλλου σαν παιδια καταλαβαινεις χαιρομασταν ΠΟΛΥ !
 
nektarios1451 είπε:
κανενα βιντεο ομως απο την εκπομπή αυτη στο ιντερνετ την θυμαμαι που καλα την εβαζε το 1988 τα πρωινα.
γειά σας!

Στο επεισόδιο Ε εμφανίζομαι κι εγώ.

Έχω ψηφιοποιημένα και τα επεισόδια Ζ, Η, Θ τα οποία θα ανεβάσω στο διαδίκτυο προσεχώς.


[edit] yt video σε ολόκληρο επεισόδιο [/edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αν έχεις την καλοσύνη, μη βάζεις ολόκληρα αποσπάσματα, γιατί υπόκεινται σε πνευματικά δικαιώματα, άρα είναι εκτός κανονισμών!

Παρεμπιπτόντως, καλωσόρισες! :)
 
D@redevil είπε:
Αν έχεις την καλοσύνη, μη βάζεις ολόκληρα αποσπάσματα, γιατί υπόκεινται σε πνευματικά δικαιώματα, άρα είναι εκτός κανονισμών!
Παρεμπιπτόντως, καλωσόρισες! :)


Συγνώμη δεν το ήξερα. Ευχαριστώ.

candy82 είπε:
γειά σας!Στο επεισόδιο Ε εμφανίζομαι κι εγώ.

Έχω ψηφιοποιημένα και τα επεισόδια Ζ, Η, Θ τα οποία θα ανεβάσω στο διαδίκτυο προσεχώς.


[edit] yt video σε ολόκληρο επεισόδιο [/edit]


Ενημερωτικά....στο ιντερνετ υπάρχει πλεον και το επεισόδιο Ζ που είναι γυρισμένο στη Ζάκυνθο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Με το Α και το Β........με το Ν και με το Σ (ΕΡΤ2) !!!!

Προχθες ειδα με μεγαλη μου χαρα στο youtube ενα κομματι που νομιζα οτι δεν θα το ξαναακουσω καθως δεν υπηρχε μεχρι προτινος σε κανενα αρχειο που να ξερω (ουτε στο youtube). Φυσικα αναφερομαι στην αγαπημενη μας παιδικη σειρα της ΕΡΤ2

Αν και θυμαμαι τον Πιατα κυριως εγω σαν παρουσιαστη, δινω τα link για να μοιραστω με ολο το forum αυτο που ενιωσα οταν το ξαναακουσα

:) :) :) :) :) !!!!!!!!!

Edit από τη διαχείριση: ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΑΙ ΤΟ COPYRIGHTED ΥΛΙΚΟ - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΥΣ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
γειά σας!

Στο επεισόδιο Ε εμφανίζομαι κι εγώ.

Έχω ψηφιοποιημένα και τα επεισόδια Ζ, Η, Θ τα οποία θα ανεβάσω στο διαδίκτυο προσεχώς.


[edit] yt video σε ολόκληρο επεισόδιο [/edit

καλησπερα για την συγκεκριμενη εκπομπη Με το Α και το Β........με το Ν και με το Σ (ΕΡΤ2) το 1986 την εχεις ολοκληρη την παιδικη δηλαδη και τα 24 γραμματα?
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μερικά έτσι πραγματάκια προς αποκατάσταση μνήμης έτσι για να τα έχουμε συνοπτικά. Στο τραγούδι των τίτλων εμφανίζονταν οι Τάκης Μπινιάρης & Τζίνα Σπηλιωτοπούλου (αντινομιακό ολίγον ντουέτο μια που η Τζίνα το είχε ρίξει στα λαικά του Καρβέλα εκείνη την εποχή- aka "Χριστός και Παναγία, τι λόγια είναι αυτά" κλπ :p)
Οι παρουσιαστές, κατά πλειοψηφία ηθοποιοί, άλλαζαν ανά επεισόδιο, αν και μερικοί νομίζω εμφανίστηκαν σε 2 εκπομπές. Για παράδειγμα ο Μιχάλης Μητρούσης παρουσίασε και το Ζ στη Ζάκυνθο και το Π στην Πάτρα. Η γεωγραφική εγγύτητα μάλιστα των 2 αυτών πόλεων και η παρουσία του ίδιου ηθοποιού στην παρουσίαση και στις 2 πόλεις, με κάνει να πιστεύω ότι τα γυρίσματα της σειράς γίνονταν όχι κατά αλφαβητική σειρά των πόλεων, αλλά μάλλον με πιο "πρακτικά κριτήρια".
 
Πίσω
Μπλουζα