Με το ίδιο επίθετο/επώνυμο

Συγγνώμη που δεν το είδα, αλλά η αναζήτηση δεν έδωσε αποτέλεσμα στο συγκεκριμένο post. Αλλά τώρα κατάλαβα, η διαφορά μας θα με τη Bambinella θα είναι ότι εγώ το έψαξα με τόνο... :bash:

Α propos, όταν αναζητάμε κάτι,παιδιά, το site μας προτείνει μόνο το topic. Δεν υπάρχει τρόπος να πάμε πιο μέσα, δηλ. σε topic με 600 posts πρέπει να ψάξουμε μετά σελίδα-σελίδα, έτσι;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Για να απαντήσω εγώ στην ερώτηση του Panp και ζητώ συγγνώμη a priori για το offtopic.

Προσωπικά όταν αναζητώ κάτι, το ψάχνω στον Γούγλη.

Πάω π.χ. στο google και πληκτρολογώ:

ραζης site:retromaniax.gr

και κοιτάζω τα αποτελέσματα. Με ενδιαφέρουν περισσότερο αυτά που έχουν τη λέξη "αρχείο" μέσα σε brackets: [Αρχείο]

Π.χ. στο 4ο αποτέλεσμα, είναι το θέμα που ψάχνω, με το λεκτικό [Αρχείο]

Ανοίγω αυτό και επιλέγοντας control+F, δίνω τη λέξη "ραζής" (ή και "ραζης" - ο τόνος εδώ είναι αδιάφορος όρος) και το βάζω να ψάξει μέχρι να μου δείξει το ποστ που μ' ενδιαφέρει.

Τώρα, γιατί αυτές τις εγγραφές που έχουν τη λέξη [Αρχείο]???

Γιατί φυσικά μου παραθέτουν όλο το τόπικ σε μορφή μιας σελίδας (ακόμα κι αν είναι 50 σελίδες!), οπότε καθίσταται πολύ πιο εύκολη η αναζήτηση της συγκεκριμένης λέξης - φράσης με ένα CONTROL+F! ;)
 
Πολύ ενδιαφέροντα! (καλά, έπαθα πλάκα κυρίως με το "Άσε με να το ψάσξω για σένα", δεν το είχα ξαναδει - κι ούτε κατάλαβα κι από που τρέχει). Πάντως και στη μορφή σελίδας, μετά νομίζω δεν υπάρχει η δυνατότητα μετάβασης κατ' ευθείαν επάνω στο post (ούτε και σου γράφει βέβαια ποιός αριθμός post είναι), οπότε πάλι ψάχνεις (η δεν κατάλαβα καλά ;)
 
Το επωνυμο "Νικολαου" το συναντησαμε σε αλλες 3 ταινιες:

Η Μεμα Σταθοπουλου στην ταινια "ενας μαγκας στα σαλονια" λεγοταν Ελενα Νικολαου

Η Καιτη Λαμπροπουλου στην ταινια "χτυποκαρδια στο θρανιο" λεγοταν Καιτη Νικολαου

Ο Αγγελος Αντωνοπουλος στην ταινια "ορατοτης μηδεν" λεγοταν Νικολαου

Ο Κωστας Ρηγοπουλος ειναι ακομη ενας "Βενετης",στην ταινια "αγαπη μου ουα ουα" λεγοταν Πανος Βενετης
 
Στην ταινια "πολυ αργα για δακρυα" η Μαιρη Χρονοπουλου λεγεται Ειρηνη Κατακουζηνου

Η Μελπω Ζαροκωστα λεγεται Ντιανα Κατακουζηνου στην ταινια "η κομισσα της φαμπρικας"
 
Ο Νικος Δαδινοπουλος ονομαζεται Δημητρης Μαντας στην ταινια Η αριστοκρατισσα και ο αλητης και Αγγελος Μαντας στο Δακρυα για εναν αλητη.
 
Στην ταινια "η αριστοκρατισσα και ο αλητης" η Καιτη Παπανικα λεγεται Αννα Παπαδημα


το ιδιο ονοματεπωνυμο εχει και η Κατερινα Βασιλακου στην ταινια "η κραυγη μιας αθωας" (οπως εχουμε ξαναγραψει)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αλλος ενας Μαντας ειναι ο Αντρεας Μπαρκουλης στην ταινια "ο Αγιος Νεκταριος",λεγεται Τασος Μαντας
 
Τον κυνηγουν οι Μανταδες τον Μπαρκουλη. ;)
 
Στην ταινια "ζητειται ψευτης" ο Αγγελος Μαυροπουλος λεγεται Γ. Μαρατος

Ο Γιωργος Παντζας λεγεται Τολης Μαρατος στην ταινια "το κοριτσι της φτωχογειτονιας"

Η Κατερινα Γιουλακη λεγεται Μαρατου στην ταινια "θηλυκο θηριοτροφειο"
 
Αλλος ενας Παπαδοπουλος ειναι ο Αγγελος Μαυροπουλος στην ταινια "ιστορια μιας ζωης",επισης λεγεται Μαντας στην ταινια "ενας μεγαλος ερωτας"

Τελικα το επιθετο "Μαντας" πολυχρησιμοποιηθηκε στον ελληνικο κινηματογραφο
 
Επισης Ευαγγελος Παπαδοπουλος λεγεται ο Χρηστος Νεγκας στην ταινια "εκλαψα πικρα για σενα",το καλλιτεχνικο του ονοματεπωνυμο ηταν "Βαγγος Καντήλας"
 
Μαιρη Γεωργαντα η Αλικη Βουγιουκλακη στο Κλωτσοσκουφι και....

Αννα Γεωργαντα η Αλεξανδρα Λαδικου στα Κοκκινα Φαναρια.
 
Ο Αγγελος Μαυροπουλος υποδυεται το γιατρο Νικολαου στην ταινια "η ζωη μου ανηκει σε σενα"
 
Αλλο ενα προσωπο στους Βραναδες.

Η Βερα Κρουσκα λεγεται Λενα Βρανα στην ταινια Ο βαλτος.
 
Ο Βασος Ανδρονιδης ειναι ο δικηγορος Καλαντζης στην ταινια "Μια γυναικα κατηγορειται"
 
Γιωργος Αθανασιου ο Χρηστος Νομικος στους Αμαρτωλους και...

Γιαννης Αθανασιου ο Χρονης Εξαρχακος στο Αυτοι που μιλησαν με το θανατο.
 
Αντωνης Δελησταυρου λεγεται ο Βασιλης Λογοθετιδης στην ταινια "Δελησταυρου και υιος" φυσικα

Αννα Δελησταυρου λεγεται η Αφροδιτη Γρηγοριαδου στην ταινια "η καρδια ενος αλητη"

Ο Στεφανος Στρατηγος λεγεται Σπυρος Χατζηλουκας στην ταινια "Δελησταυρου και υιος"

Ο Λαμπρος Κωνστανταρας λεγεται Αντωνης Χατζηλουκας στην ταινια "Υιε μου υιε μου"
 
Γιωργος Νικολαΐδης λεγεται ο Δημητρης Παπαμιχαηλ στην ταινια "Η κορη μου η σοσιαλιστρια"

Πετρος Νικολαΐδης λεγεται ο Αντρεας Φιλιππιδης στην ταινια "Το ρεμαλι της Φωκιωνος Νεγρη"

Νικολαΐδης λεγεται ο Περικλης Χριστοφοριδης στην ταινια "Κατι να καιει"

Ακομη μια Στεργιου ειναι και η Εφη Οικονομου στην ταινια "Το ρεμαλι της Φωκιωνος Νεγρη",λεγεται Ντινα Στεργιου
 
Βερα Μαντα και η Βερα Κρουσκα στην ταινια Ο Αγιος Νεκταριος (1969).
 
Πίσω
Μπλουζα