Μιά Κάντυ... ζωντανή και σύγχρονη!!!

Juanita

Retro PaTRi@RcH
Joined
23 Οκτ 2007
Μηνύματα
4.263
Αντιδράσεις
348
Γιαπωνεζοκορεάτικα ή κινέζικα γνωρίζετε;;;

Ινδονησιακά, έστω;;;

Όχι, ε;;;;

(Γκρίνιαζα όλο το καλοκαίρι να μάθουμε μια ξένη γλώσσα αλλά ο Turry έτρεχε στας Ίους και η Ακάλια στας Χίους... )

Να 'τα τώρα... θα τα χρειαζόμασταν...

Λοιπόν...

Όχι πως θα σας αρέσει ή θα καταλάβετε κάτι παραπάνω, απλά εγκυκλοπαιδική γνώση να έχουμε... :D

Στην Ινδονησία έχει γυριστεί η ιστορία της Κάντυ με κανονικούς ηθοποιούς.

To μοτίβο στο οποίο κινείται η σειρά είναι ανάλογο με αυτό που γνωρίζουμε.

Βέβαια, υπάρχουν σημαντικές διαφορές, όπως για παράδειγμα το γεγονός πως ανιψιός και θείος είναι δίδυμα αδέρφια και ο Πρίγκηπας αντί για γκάιντα με σαλιγκάρια κρατεί κιθάρα... Η δε ταυτότητά του είναι γνωστη από την αρχή.

Αν θέλετε περισσότερα, ο παρακάτω χρήστης τα έχει ανεβάσει όλα!!!

http://www.youtube.com/user/porais

Και επειδή δε θέλω να κάνω την έξυπνη και τη γλωσσομαθή να σας ενημερώσω πως τις πληροφορίες τις άντλησα από το φόμουμ της... εμμμ.... οικογένειας!!!

http://foroandrew.net63.net/el_clan/index.php?topic=64.0
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
8)....

:eek:....

:animeek:....

Εμότικον που να χτυπιέται από κουφαμάρα υπάρχει;

Και γω μπήκα η δόλια, είπα οτι θα δω μια Κάντυ... αλλά... όχι βρε παιδιά, όχι, όχι Ασιάτες! Δεν είμαι ρατσίστρια, αλλά όχι! Εγώ θέλω ξανθά μαλλιά, πράσινα μάτια, γαλανά μάτια, έστω αγγλική γλώσα! Σόρρυ, Juanita μου, μην το πάρεις προσωπικά, αλλά... έλεος!

:precry:
 
Τι έκανε λέει????

Πάω να τα δω και επανέρχομαι!
 
nina421 είπε:
8)....
:eek:....

:animeek:....

Εμότικον που να χτυπιέται από κουφαμάρα υπάρχει;

Και γω μπήκα η δόλια, είπα οτι θα δω μια Κάντυ... αλλά... όχι βρε παιδιά, όχι, όχι Ασιάτες! Δεν είμαι ρατσίστρια, αλλά όχι! Εγώ θέλω ξανθά μαλλιά, πράσινα μάτια, γαλανά μάτια, έστω αγγλική γλώσα! Σόρρυ, Juanita μου, μην το πάρεις προσωπικά, αλλά... έλεος!

:precry:

Nina μου, ένα ψιλοσοκ το έχω περάσει και εγώ... :D :D :D

Οπότε... δεν παρεξηγώ... :D
 
Πραγματικά είναι απίστευτο!! :animeek:

Αυτό δεν το περίμενα..να δω την Κάντυ και σε σειρά! Είδες όμως οι Ασιάτες?? Υπερπαραγωγή.. :D :D

Είναι γεγονός ότι μας παραέπεσαν εξωτικές οι φιγούρες!!Πολύ μελαχρινό..Ένα δίκιο το έχει η Νίνα..

Αλλά όπως και να το κάνουμε παγκόσμιο φαινόμενο η Κάντυ,έτσι??
 
Εμένα πάντως δε μου καλόρθε.

Μου άρεσε η ιδέα να γυριστεί η Κάντυ με ηθοποιούς και το έχω αναφέρει κι όλας παλιότερα.

Αλλά, Κάντυ χωρίς σγουρό ξανθό μαλλί και κοτσιδάκια, ε δεν γίνεται!!!!

Πάντως Χουανίτα... τι να πω...

Πού πας και τα ξετρυπώνεις!...
 
Κάντυ Κάντυ (Σαπουνοπερα)

Ναι είναι η γνωστή Κάντυ Κάντυ που οι περισσότεροι ξέρουμε! Στην Ινδονησία αποφάσισαν να γυρίσουν τη σειρά σε σαπουνόπερα! Η σειρά βασίζεται στο ομώνυμο μάνγκα που κυκλοφόρησε στην Ιαπωνία στα μέσα της δεκαετίας του 70, καθώς και στα τρία μυθιστορήματα της Κυόκο Μιζούκι με κεντρική ηρωίδα την Καντυ! (όπως και η Ιαπωνική βερσιόν) και αποτελείται από 151 επεισόδια! Επίσης το 1980 στην Ινδονησία κυκλοφόρησε και ταινία με τους ηθοποιούς της σειράς, πρόκειται για μια ταινία (ουσιαστικά είναι ένα prequel) της σειράς...^

Η βερσιόν της Ινδονησίας

http://www.youtube.com/watch?v=XBW54eiwQ8s&feature=player_embedded
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οοοοχι Χριστε μου, το βλεπω να το παιζουν μεταγλωττισμενο στο Mega μετα την Patty!!
 
H Patty δεν ήταν η φίλη της Kάντυ από το κολλέγιο ;

-
 
Μάλλον ο drspiros δεν εννοεί την Πάτυ την φίλη της Κάντυ, αλλά την Laura Natalia Esquivel (Patty, η πιο όμορφη ιστορία) :p Μακάρι να το φέρουν γιατί όχι ? Οι ελληνικές σειρές που παίζονται καλύτερες είναι ? Έχει ωραία ιστορία...
 
Μα καλά , η Κάντη δεν ήταν ξανθιά :eek: ;
 
Masquerade είπε:
Μάλλον ο drspiros δεν εννοεί την Πάτυ την φίλη της Κάντυ, αλλά την Laura Natalia Esquivel (Patty, η πιο όμορφη ιστορία) :p Μακάρι να το φέρουν γιατί όχι ? Οι ελληνικές σειρές που παίζονται καλύτερες είναι ? Έχει ωραία ιστορία...
Απόρησα κι' εγώ...την "ιστορία της Patty" δεν την ξέρω, απέχω από την Τ.V. εδώ και πολυ καιρό.

Όπως και να έχει το πράγμα, Κάντυ δίχως την φωνή της Ματίνας Καρά (και ομοίως της Δ. Δημητριάδη για την Ελίζα) είναι ΑΔΙΑΝΟΗΤΗ.

Πιστεύω ότι όσοι(-ες) αγάπησαν το anime που προβλήθηκε κάποτε από την ΕΡΤ ΔΕΝ θα τους αρέσει η σειρά - ειδικά αν πρόκειται για (φτηνή) σαπουνόπερα.

-
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
δεν θυμιζει σε τθιποτς την σειρα που ολοι ξερουμε και καλυτερα να μεινει μακρυα....
 
Καλα, εννοειται πως εννουσα αυτη τη ηλιθια σειρα του mega. Και θα συμφωνησω οτι δε νοειται Καντυ χωρις τη φωνη της Ματινας Καρα. (ειχε η καντυ φιλη που την ελεγαν patty; μονο την αννυ θυμαμαι!)
 
Στο κολέγιο απέκτησε άλλη μια φίλη, την Πάττυ!

(Εγώ γιατί θυμάμαι ότι κάπου το έχω ξανακούσει αυτό για την ινδονησιακή βερσιόν...; Κάτι μου θυμίζει.. )
 
drspiros είπε:
Καλα, εννοειται πως εννουσα αυτη τη ηλιθια σειρα του mega. Και θα συμφωνησω οτι δε νοειται Καντυ χωρις τη φωνη της Ματινας Καρα.(ειχε η καντυ φιλη που την ελεγαν patty; μονο την αννυ θυμαμαι!)
Eίχε και ενίοτε έπαιξε και σημαντικό ρόλο.

Στη μνήμη όσων είδαν και βίωσαν αληθινά το anime, οι χαρακτήρες είναι αναπόσπαστα δεμένοι με τις φωνές - ειδικά της ίδιας της Κάντυ (και της Ελίζας-Νηλ):

για μένα, στη συνείδησή μου η φωνή τους είναι τμήμα της προσωπικότητάς τους όπως την έζησα από πολύ κοντά (τηλεοπτικά βέβαια) και μου είναι αδύνατο να δεχτώ άλλο άκουσμα - δεν θα είναι το ίδιο.

Όλες οι φορτισμένες σκηνές και γενικά το συναισθηματικό οικοδόμημα αποτυπώθηκε στην συνείδησή μου από το anime με συγκεκριμένα χαρακτηριστικά για τους χαρακτήρες και η τροποποίηση

στοιχείων (που σίγουρα θα είναι και προς το χειρότερο) αλλοιώνει απαράδεκτα τις αναμνήσεις μου.

Το ίδιο θα μπορούσα να πω και για άλλα τότε anime.

Και γενικά δεν μου αρέσει να στραγγίζουν τηλεοπτικά κάτι πετυχημένο ήδη σε μια μορφή - συνήθως καταντά τηλεοπτική σούπα.

Ευχαριστώ, αλλά ΔΕΝ θα πάρω.

-
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ναι η Κάντυ είχε μια φίλη που την έλεγαν Πάτυ και φορούσε γυαλιά, την είχε γνωρίσει στο κολέγιο του Αγίου Παύλου! Όσον αφορά την Πάτυ του MEGA, όχι δεν είναι ηλίθια σειρά όπως είπες και καιρό είχε η Ελληνική τηλεόραση να προβάλει μια Αργεντίνικη σειρά και μάλιστα καλή! Η σειρά είχε τεράστια επιτυχία όπου έχει προβληθεί μέχρι τώρα (σημειώνοντας από την αρχή τεράστια επιτυχία!) και επίσης ήταν υποψήφια στα διεθνή βραβεία ΕΜΜΥ ως η καλύτερη εκπομπή για παιδιά και νέους! Αν ήταν με υπότιτλους θα ήταν χιλιάδες φορές καλύτερη!

Την Κάντυ Κάντυ την αγάπησα με όλη μου τη δύναμη, ήταν και θα είναι η καλύτερη ανιμέ σειρά! Αλλά δεν θα συμφωνήσω ότι η βερσιόν της Ινδονησίας είναι χάλια και δεν είναι καθόλου σούπα...Μπορεί να μην είναι η Κάντυ ξανθιά κτλ, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν είναι καλή σειρά! Εξάλου δεν μεταφράστηκε άδικα σε ορισμένες χώρες, για'μένα είναι απλά μια καλή σειρά και δεν αλλοιώνει καθόλου τις αναμνήσεις μου...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ελπίζω να μην ερθει ποτε στην Ελλάδα γιατί απλα΄δεν θυμίζει τίποτα από την Καντυ που μαθαμε και αγαπησαμε..!!

Θα συμφωνήσω κι εγώ με τους περισσότερους, ότι οποαδήποτε Κάντυ, που δεν είναι ξανθιά, με κοτσίδια, με μεγάλα μάτια και κυρίως με φωνή άλλη από της Ματίνας Καρρά, δεν ειναι αποδεκτή από μένα..!! Θέλω η Κάντυ να μεινει στην ιστορία έτσι όπως την μάθαμε..!!

Και σιγουρα δεν θα ηθελα να δω την Καντυ Ινδονέζα..!! :)
 
Πίσω
Μπλουζα