Μια Ιταλίδα απο την Κυψέλη (1968)

nick

RetroNuts!
Joined
12 Ιουλ 2009
Μηνύματα
1.623
Αντιδράσεις
542
Μια Ιταλίδα απο την Κυψέλη (1968)


RetroDB:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%9C%CE%B9%CE%B1_%CE%99%CF%84%CE%B1%CE%BB%CE%AF%CE%B4%CE%B1_%CE%B1%CF%80%CF%8C_%CF%84%CE%B7%CE%BD_%CE%9A%CF%85%CF%88%CE%AD%CE%BB%CE%B7

Προβολή συνημμένου 38036 Προβολή συνημμένου 38037 Προβολή συνημμένου 38038 Προβολή συνημμένου 38039

ΜΙα κωμική ταινία σε σενάριο και σκηνοθεσία Ντίνου Δημόπουλου που προβλήθηκε απο την Φίνος Φίλμ το 1968.

Έπαιζαν οι ηθοποιοί: Μάρω Κοντού , Αλέκος Αλεξανδράκης , Κατερίνα Γιουλάκη , Γιάννης Βογιατζής , Καίτη Παπανίκα , Γιώργος Γαβριηλίδης , Ηλέκτρα Καλαμίδα , Δημήτρης Νικολαϊδης , Αθηνόδωρος Προύσαλης , Δέσποινα Σταυρουλάκη , Σιμόνη Ξυνοπούλου, Δημήτρης Μάρας

Λίγα λόγια για την υπόθεση:Μια πλούσια καταπιέζει όλη της την οικογένεια απαιτώντας απο τον μικρό της αδελφό, τον οποίο σπουδάζει στην Ιταλία, να παντρευτεί οπωσδήποτε ξένη, αλλα αυτός έχει ερωτευτεί ήδη μια Ελληνίδα και της την παρουσιάζει ως Ιταλίδα.

Οί τίτλοι αρχής της ταινίας:

[video=youtube;uiO5oxj5-Gc]http://www.youtube.com/watch?feature=player_profilepage&v=uiO5oxj5-Gc
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μια ταινία που βλέπεται ευχάριστα, χωρίς όμως να είναι κάτι το εξαιρετικό (προσωπική μου άποψη, πάντα).

Επίσης, με χαλάει λίγο το ζευγάρι Αλεξανδράκης-Κοντού. Μου δίνουν την αίσθηση του αταίριαστου και αλλάζουν την "οπτική" της ταινίας.

Πιστεύω ότι θα ήταν διαφορετικό το αποτέλεσμα, αν έπαιζε το χρυσό ζευγάρι Αλεξανδράκης-Καρέζη.
 
Η ταινία βεβαίως και βλέπεται κάτι παραπάνω από ευχάριστα. Εμένα πάντοτε σ αυτή την ταινία μου άρεσε ο ρόλος του Γιάννη Βογιατζή που ήταν ο σύζυγος της Γιουλάκη (δεν θυμάμαι το όνομά του στην ταινία) που δεχόταν την μεγαλύτερη καταπίεση από όλους. Δεν μπορούμε να μιλήσει ο καημένος πορόλο που καταλαβαινε τα πάντα από αυτά που συνέβαιναν γύρω του.
 
Πολυκρατης λεγεται στην ταινια

πολυ καλη τανια

ωραιοι οι ρολοι του Βογιατζη και της Γιουλακης
 
Εγω παλι βρισκω αρκετα μεγαλο τον Αλεξανδρακη για το ρολο του φοιτητη. Θα του ταιριαζε περισσοτερο να ηταν πατερας φοιτητη, αλλα ο ιδιος οχι. ;)

Η Μαρω Κοντου πολυ καλη στο ρολο της και τα ιταλικα τα μιλαει σαν βερα Ιταλιδα!
 
Και, φυσικά, "όλα τα λεφτά" είναι τα "μπουντέλια" της ταινίας,οι δευτεραγωνιστές της !!! Ο γιαλαντζί Ιταλιάνος Νικολαϊδης "λα σουσουρελά / λα σουσουρελά" : http://youtu.be/duIZcV8NtRY

.... και ο Αθηνόδωρος Προύσαλης !!! "Η τσιριμπίμ τσιριμπόμ" : http://youtu.be/xuuqyiyEM5E
 
Ο Αθηνοδωρος Προυσαλης ειδικα, ειναι καταιγισμος απο ατακες. Ποτε δεν ακουστηκαν σε μια ταινια τοσες ατακες μαζεμενες!

Ο,τι πρεπει για το Ατακα Κουιζ μου, μονο που δεν ξερω ποια να πρωτοβαλω!
 
Μου αρέσει η ταινία...Ακούγεται το τραγούδι ''Μάμα Ρόζα'' σε μια σκηνή...
 
Πρέπει να αναφερθεί ότι η πολύ καλή μουσική είναι του Νίκου Μαμαγκάκη, που μέσα από αυτή την ταινία μας "χάρισε" σε "live" εκτέλεση το "Σκληρό μου αγόρι" με την Πόπη Αστεριάδη (όταν δείτε το πλάνο, παρατηρείστε τις εμβόλιμες ζωγραφιές στους τοίχους της ταβέρνας, "ρετρό" συνήθεια διακόσμησης που μόνο στην Πλάκα νομίζω έχει απομείνει...)

Επίσης η ταινία μας χάρισε τη μοναδική (και μηδέποτε ξαναχρησιμοποιηθείσα) σύνθετη ελληνική λέξη "Ατσιδόμαπας", καθώς δυο-τρεις καταιγιστικές ιστορικές ατάκες :

(Γιουλάκη) - Τι ουίσκι;

(Προύσαλης) - Το Γιάννη που πορπατάει.

(Γαβριηλίδης) - Johnny Walker !

(Νικολαϊδης) - Είχα ανοίξει κι ένα μαγαζί αλλά με πήγανε μέσα.

(....) - Από την Εφορία;

(Νικολαϊδης) - Όχι, με λοστό το άνοιξα...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
bambinella 100 είπε:
Ο Αθηνοδωρος Προυσαλης ειδικα, ειναι καταιγισμος απο ατακες. Ποτε δεν ακουστηκαν σε μια ταινια τοσες ατακες μαζεμενες!Ο,τι πρεπει για το Ατακα Κουιζ μου, μονο που δεν ξερω ποια να πρωτοβαλω!
"Φέρε μου τον έλεγχό σου να σου βάλω άριστα!";)
 
Eμένα δε με χαλάει το ζευγάρι Αλεξανδράκη-Κοντού, αλλά σίγουρα ο Νικολαϊδης φοβερός...."Χαιρετώ όλο τον γκλόμπο"! (εκ του globo=κόσμος).

Το ρεσιτάλ του Προύσαλη επίσης αξέχαστο.....

Προύσαλης: "Πέντε και σκονιάσανε"

Γιουλάκη: " Σκονιάσανε? Δηλαδή γίνανε σκόνη!"

Προύσαλης: "Εσύ θα πας μπροστά...."

:animlaugh: :animlaugh:
 
ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΑΝ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑΚΗ Ο ΠΡΟΥΣΑΛΗΣ ΣΑΝ ΔΑΣΚΑΛΟΣ ΚΑΙ "ΜΙΛΑΕΙ" ΙΤΑΛΙΚΑ!! :D :p
 
rita είπε:
ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΑΝ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑΚΗ Ο ΠΡΟΥΣΑΛΗΣ ΣΑΝ ΔΑΣΚΑΛΟΣ ΚΑΙ "ΜΙΛΑΕΙ" ΙΤΑΛΙΚΑ!! :D :p
O Δημητρης Νικολαϊδης ειναι ο υποτιθεμενος δασκαλος ιταλικων. Ο Προυσαλης ειναι ιδιοκτητης του κεντρου Το Παλουκακι. :)
 
με την καταπληκτική φράση "τσιριμπίμ τσιριμπόμ" αν και οι καλύτερες ατάκες είναι αυτές που λέει στον τζιτζιφιόγκο, δεν θυμάμαι ποιος ηθοποιός ήταν. Αν και γενικά όλα όσα λέει ο Προύσαλής σ' εκείνη τη σκηνή (και ο τρόπος που τα λέει) είναι για μουσείο κινηματογραφου.
 
elephadas είπε:
με την καταπληκτική φράση "τσιριμπίμ τσιριμπόμ" αν και οι καλύτερες ατάκες είναι αυτές που λέει στον τζιτζιφιόγκο, δεν θυμάμαι ποιος ηθοποιός ήταν. Αν και γενικά όλα όσα λέει ο Προύσαλής σ' εκείνη τη σκηνή (και ο τρόπος που τα λέει) είναι για μουσείο κινηματογραφου.
Μάλλον εννοείς τον Γαβριηλίδη. Συμφωνώ όμως ότι την παράσταση σε αυτήν (την πολύ καλή και αγαπημένη μου) ταινία την κλέβει ο Προύσαλης
 
στην αρχη δεν ητανε...μετα τον κοντυνανε
 
εκπληκτική η έκφραση του βογιατζή, της μάρως κοντού που γελάει και της υπηρέτριας που κουνάει το κεφαλι σα να καταλαβαινει

 
Ο Αθηνοδωρος Προυσαλης ηταν στην κατηγορια των <<μεγαλων δευτερων>> εκλεβε την παρασταση (στο μια Ιταλιδα απο την Κυψελη, ενα εξυπνο εξυπνο μουτρο , το θυμα), αυτος και οι Πλατης, Καλογηρου, Φερμας ειχαν ξεχωριστη παρουσια
 
Πίσω
Μπλουζα