Μια Τρελή απίθανη πτήση - Airplane! (1980)

Spartan_X

RetroActive
Joined
26 Απρ 2009
Μηνύματα
514
Αντιδράσεις
166
Airplane! ( 1980 )

picture.php


Η δεκαετία του '70 ηταν για το Hollywood η δεκεατία της καταστροφολογίας. Σεισμοί, κομήτες, πυρκαγίες, τίποτα δεν έμεινε όρθιο απο τη "καταστροφική μανία" των παραγωγών. Και φυσικά τα αεροπλάνα δεν ήταν η εξαίρεση. Τρανό παράδειγμα η σειρά ταινιών "Airport" με διάφορα αεροπλάνα να μπλέκουν σε απίστευτους μπελάδες ( και συνήθως να καταστρέφονται φυσικά ).

Μετά το "Airplane" κανένας δεν θα ξαναέπερνε στα σοβαρά τέτοιου είδους ταινίες!

Το "Airplane" αν και δεν αποτελεί τη πρώτη ταινία των αδερφων Zucker και Abrahams ( το γνωστό σκηνοθετικό τρίδυμο "ZAZ" ), θεωρείται το κορυφαίο έργο τους, και πιθανώς η κορυφαία "Αμερικάνικου" τύπου κωμωδία όλων των εποχών. Σε αναγνώριση μάλιστα της ιστορικής αξίας της ταινίας το Αμερικάνικο κονγκρέσσο έχει αποφασίσει τη διατήρηση της ως εθνικό θησαυρό στα αρχεία του έθνους.

Στο έργο πρωταγωνιστεί ο Robort Hays στο ρόλο του Ted Striker, ο οποίος, βετεράνος πιλότος του .... Β'ΠΠ, πρέπει να πιλοτάρει το αεροσκάφος οταν μένει ακυβέρνητο επειδη το πλήρωμα του πιλοτήριου έφαγε ψάρι! Επίσης πρωταγωνιστούν οi Peter Graves ( επικίνδυνες αποστολές ) στο ρόλο του κυβερνήτη Οβερ, ο Kareem Abdul-Jabbar ( μεγάλο αστέρι του NBA ) στο ρόλο του συγκυβερνήτη Ρότζερ, o Leslie Nielsen ( τρελές σφαίρες ) στο πρώτο κωμικό ρόλο της καρίερας του ως γιατρός Rumack, ο Lloyd Bridges στο ρόλο του διευθυντή αεροδρομίου McCroskey, και η Julie Hagerty, στο ρόλο της αεροσυνοδού Elaine, η οποία είναι και το "αίσθημα" του Striker...

Το έργο είναι παρωδία των ταινιών καταστροφής της εποχής, και σαν κωμωδία είναι βασισμένη στη φάρσα και στη διαστρεύλωση του νοήματος με κωμικό χαρακτήρα... παράδειγμα φράσείς όπως "surely you cant be serious" - "i am serious, and dont call me shirley!", είναι συχνά φαινόμενα στη ταινία. Το στυλ του χιούμορ αυτού, θα επαναλαμβανόταν και στο μέλλον και σε άλλα έργα των "ΖΑΖ", η και μιμητών τους, άλλα σπάνια με τη ίδια επιτυχία οπως στο "Airplane". Το έργο έγινε επιτυχία, και έτσι είχε και συνέχεια με το "Airplane 2" το οποίο όμως αν και αυτό είναι πολύ αστείο, και καλό σαν κωμωδία επίσης, αντιγράφει πολύ το πρώτο και δεν είναι του ίδιου επιπέδου.

Πρέπει να υπάρχουν ελάχιστοι άνθρωποι που δεν έχουν δεί το "Airplane" ( και που έρχονται σε αυτό το forum ) καθώς είναι μια ταινία που ξεκίνησε ουσιαστικά μια νέα εποχή κωμωδίας στο σινεμά και σημάδεψε μια ολόκληρη "κινηματογραφική" γενία... Οσοί έχουν κάνει το λάθος όμως να μη το έχουν δεί ακόμα, πρωτείνεται να το κάνουν το συντομότερο :)

Το trailer του έργου:

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
κωμωδία με διαχρονικό χιούμορ που ακόμα και τώρα να την δεις θα ξεκαρδστεις στα γέλια!!

Το σλόγκαν στο εξώφυλλο τα λέει όλα "Thanks God it's only a motion picture" καθώς έχει απερίγραπτες κωμικές φάσεις που δεν πάει το μυαλό σας :D !!

Thanks Spartan για την παρουσίαση :thumbup:
 
Κορυφαίοι χαρακτήρες ο πιλότος Πήτερ Γκρεήβς και ο Λέσλι Νίλσεν. Φοβερές σκηνές οι μαύροι επιβάτες με τους υπότιτλους, το stayn alive στο μπαρ, ο πιλοτος Καρίμ Αμπντούλ Τζαμπάρ, ο Γκρέηβς με τις περιέργες ερωτήσεις. Κρίμα που τώρα οι παρωδίες είναι κάτι αθλιότητες τύπου disaster movie, epic movie κλπ...
 
To σενάριο της ταινίας βασίστηκε στο βιβλίο «Flight into Danger» των Arthur Hailey & John Castle.

Στην Ελλάδα κυκλοφόρησε από τη σειρά Best Seller BELL με τίτλο «Επικίνδυνη πτήση»...

BTW...

Τρελό γέλιο η ταινία... :) :) :)
 
Πρέπει να την έχω δει τουλάχιστον 45 φορές!! έχω μάθει απέξω διαλόγους και φάσεις!!! Αθάνατη ταινία με τρελό γέλιο:biglaugh:
 
Από τις ταινίες του είδους που μου αρέσει να βλέπω. Τελευταία μάλιστα την έχει προβάλλει αρκετά η τηλεόραση. Συν το ότι παίζει και ο Λέσλι Νιλσεν...
 
Και εγώ "πεθαίνω" για τις απίστευτες ερωτήσεις του πιλότου (Peter Graves) στον πιτσιρικά.
 
Από τις καλύτερες και αγαπημένες μου κωμωδίες!

Δεν βαριέμαι ποτέ να το παρακολουθήσω! Επίσης μου άρεσε και το 2ο μέρος και ας ήταν "στεγνή" αντιγραφή του 1ου!

Τα είπαν όλα τα παιδιά παραπάνω!

Φοβερή μορφή και ο Lloyd Bridges ως διευθυντής του αεροδρομίου "Looks like I picked the wrong week to quit smoking"
 
Στο δεύτερο κάνει και ένα πολύ αστείο πέρασμα ο William Shatner, που διακωμωδεί τον ρόλο του στο Star Trek... " Irony can be pretty ironic sometimes"...
 
RIO είπε:
Στο δεύτερο κάνει και ένα πολύ αστείο πέρασμα ο William Shatner, που διακωμωδεί τον ρόλο του στο Star Trek... " Irony can be pretty ironic sometimes"...
Ναι, φοβερό πέρασμα! Οι "εντολές" που δίνει στο πλήρωμα με τα λαμπάκια στο διαστημόπλοιο να ανάβουν ρυθμικά και το παραλήρημα που παθαίνει αργότερα "And flashing! And beeping! And flashing! I can't stand it anymore!!!"
 
Οπως τα λετε....πολυ ωραια κωμωδια...

Ο Lloyd Bridges μου αρεσε και μενα...
 
Κατι που σπανιως αναφερεται ειναι οτι το Airplane ειναι remake του Zero Hour του 1957.




[h=1]Airplane vs. Zero Hour


[video=youtube;-BjU-e01zQ4]


[/h]
 
Πίσω
Μπλουζα