Μια βοήθεια για επισκευή ηλεκτρονικού στόχου για βελάκια (κανονικός στόχος με κέρμα)

Metalcandyman

Billy Mitchell εκ Σερρών
Joined
23 Απρ 2011
Μηνύματα
9.309
Αντιδράσεις
5.814
Πριν λιγο καιρο ο γνωστος μου που ειχε το μαγαζι με τα ηλεκτρονικα στο χωριο μου και περασα ολη μου την ζωη εκει μεσα βρηκε πεταμενο στην αποθηκη τον στοχο που ειχε στο μαγαζι και παιζαμε και με ειπε αν τον θελω ξεροντας την τρελα που εχω με τα βελακια αλλιως θα τον πετουσε.Εννοοιται πως τον πηρα και τον λιωσαμε με φιλους και γνωστους μεχρι πριν απο λιγες μερες που εβγαλε προβλημα και δεν εχω κανεναν εδω στην περιοχη που να ασχολουνταν μαυτα να τον φτιαξει.

Το προβλημα του στοχου ειναι πως δεν αναγνωριζει τα βελακια.Ενω ολα λειτουργουν κανονικα οταν ριχνουμε καποιο βελακι στον στοχο απλα δεν ανταποκρινεται η στην καλητερη περιπτωση θα καψει την βολη οπως γεινεται αν βρουμε σαμπρελα (το μαυρο γυρω απο τον στοχο).Με λιγα λογια δηλαδη ολα λειτουργουν μια χαρα τα παιχνιδια δηλαδη και ολα τα υπολοιπα αλλα δεν λειτουργη ο στοχος.Ο στοχος στην ουσια ειναι δυο πλακετες μια στην βαση του στοχου και μια ακριβως πισω απο το ανοιγμα.Παρακατω βαζω φωτογραφιες και αυτο που θελω αν γνωριζει καποιος ειναι να με πει τι μπορει να φταιει για το προβλημα που αντιμετωπιζω αλλα και αν μπορει να το φτιαξει καποιος ηλεκτρονικος και οχι αποκλειστικα καποιος ειδικος σε τετοια μηχανηματα.

Καθε βοηθεια ευπροσδεκτη μαγκες.

Οι δυο παρακατω φωτογραφιες ειναι απο την πλακετα στην βαση του στοχου.

Προβολή συνημμένου 113596

Προβολή συνημμένου 113597

Αυτες ειναι απο την πλακετα και την καλοδιοταινια που ειναι ακριβως πισω απο τον στοχο.

Προβολή συνημμένου 113600

Προβολή συνημμένου 113601
 
metal:αυτη τη στιγμη ψαχνεις να βρεις ψυλλο στα αχυρα.

αυτο το πραγμα απαιτει μετρησεις.κατι που δεν μπορει να γινει απο φορουμ.ουτε ειναι κανα nes-snes κλπ κονσόλες που υπαρχουν κατά χιλιαδες,οποτε με γκουγκλαρισμα βρίσκεις καποιο fix.

θα εισαι υπερβολικα τυχερος αν καποιος από δω μεσα εχει τον ιδιο στοχο ,και του εχει βγαλει το ιδιο πρόβλημα.

εγω σε συμβουλευω να το πας σε καποιο ηλεκρονικο.
 
Μα δεν ψαχνω να με πει καποιος πιο ακριβως ειναι το προβλημα η αν εχει τον ιδιο ηλεκτρονικο στοχο.Ρωταω πανω κατω ετσι για μια ιδεα παραπανω αν γνωριζει καποιος απο που μπορει να προερχεται αυτο το προβλημα και να μπορει καποιος ηλεκτρονικος αν του τον παω να τον φτιαξει.
 
Aν μπορεις βαλε μια ακομη κοντινη της πρωτης πλακετας γιατι αρχικα οι 2 πυκνωτες μου φαινονται φουσκωμενοι,ενω η μπαταρια φαινεται σαν να εχει διαρρευσει.Το πιο πιθανο ειναι να φταιει ο αισθητηρας του στοχου ή/και η καλωδιοταινια..γενικα καποιος ηλεκτρονικος που εχει διαθεση μπορει να σε βοηθησει,αλλα καλο ειναι να ξερει ψηφιακα ηλεκτρονικα αφου η κατασκευη βασιζεται σε Microcontroller
 
καλησπερα στην περιοχη σου στις σερρες γνωριζω οτι υπυρχε καποιος ονοματι τσεπελιδης ειχεστανδ στις εκθεσεις που γινοταν στην αθηνα μεχρι και το 2004 ρωτα εκει καποιος τεχνικος θα δουλευε στον συγκεκριμενο επαγγελματια ,οσο για την βλαβη στον στοχο εχω αντιμετωπισει την ιδια βλαβη παλαιοτερα απλα βγαλε μια εξωτερικη φωτογραφια ποσταρισε την καΙ ΙΣΩς ΚΑΤΙθυμηθω ευχαριστως να βοηθησω νικος πατρα.
 
Γρηογορη και Νικο σας ευχαριστω πολυ ρε μαγκες αυτο ηθελα να διαβασω μια παραπανω γνωμη απο ανθρωπους που γνωριζουν απο αυτα.

Νικο η φωτογραφια του στοχου ειναι η παρακατω.

aaaaaa.jpg
 
καλημερα δυστυχως δεν τον γνωριζω τον συγκεκριμενο στοχο προτεινω ομως να μπεις σε σιτε αμερικανικο και απο εκει μπορεις να βρεις καποια ακρη ,γνωριζωοτι εκει τα βελακιαεχουν την τιμητικη τους ,ευχομαι τα καλυτερα νικοσ πατρα.
 
Λοιπον τα νεοτερα γιαυτο το θεμα ειναι πως οπως φανηκε τελικα και αφου δεν το ειχα προσεξει πριν το προβλημα ειναι η καλοδιοταινια που ειχε σπασει λιγακι και μετα εγινε χειροτερα.Το θεμα ειναι πως δεν μπορω απλα να αλαξω καλοδιοταινια γιατι συνδεετε με ενα πραμα σαν πλακετα δεν ξερω πως αλλιως να το πω και ειναι μερος αυτης δεν ειναι αποσπομενη.Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν υπαρχει μια στο εκατομμυριο πιθανοτητα να φτιαχνεται αυτο.

Aυτο που φαινεται στην φωτογραφια ειναι οπου φαινεται και το προβλημα της καλοδιοταινιας.

IMG_0066.jpg
 
Απο οτι βλεπω η καλωδιοταινια δυσκολο να επισκευαστει (για να την επισκευασεις θελεις κατι τετοιο,αλλα μονο εφ'όσον η αλλη πλευρα της ειναι "εκτεθειμενη " δηλ. να φαινεται η μεταλλικη επιστρωση.)

Πες μου εαν αυτα που δειχνω με τα βελη ειναι κολλησεις.

IMG_0066.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Γρηγορη αυριο που θα κατεβω στο μαγαζι θα τον ανοιξω τον στοχο και θα δω αλλα και θα βγαλω και καμια κοντινη σε εκεινα τα σημεια με τα βελακια για να δεις αυτο που θες.

Γρογορη δεν εχει κολησεις απλα αυτες οι ασπρες βουλες που ειναι παντου σαυτο το πραγμα ειναι λερωμενες απο το λαστιχενιο σαν προστατευτικο που μπαινει απο πανω και που το εχω ριξει απο την αλλη μερια για να βγαλω την φωτογραφια.Οποτε δεν το κοβω ουτε μια στο δισεκατομμυριο να επιδιορθωνεται και πρεπει να βρω καποιο ιδιο για να το παρω και απλα να το βαλω πανω και να το κουμπωσω.Εχω στειλει PM στον ''Nikosmimosa'' που η δουλεια του ειναι αυτα τα πραγματα μηπως εχει κανενα μηχανημα χαλασμενο ωστε να το βγαλει αυτο και να το αγορασω αν ειναι αλλα δεν εχει μπει απο τοτε στο forum για να με απαντησει.Οποιος αλλος εχει καμια ακρη και μπορουμε να βρουμε κατι τετοιο ας με στειλει ενα PM.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ισως να μπορουσες να υποστηριξεις την καλοδιοταινια με αυτοκολλητο απο την πισω μερια,να ξυσεις απο την πανω μερια την καλωδιοταινια και να ενωσεις τα σημεια με παστα απο ασημι .οταν τα γεφυρωσεις και κανουν επαφη ριχρεις προσεχτικα απο πανω θερμοσιλικονη και τ αφηνεις να στεγνωσει.

καλη επιτυχια σ ευχομαι
 
Πίσω
Μπλουζα