Μια του κλέφτη

Λορένα

RetroNuts!
Joined
21 Απρ 2008
Μηνύματα
1.607
Αντιδράσεις
280
Μια του κλέφτη (1960)


RetroDB:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%9C%CE%B9%CE%B1_%CF%84%CE%BF%CF%85_%CE%BA%CE%BB%CE%AD%CF%86%CF%84%CE%B7

Μια του κλεφτη, με τον Δημητρη Χορν.

Ειναι δυνατον να μην εχει προβληθει ποτε αυτη η παλια ελληνικη ταινια;

Ακουσα τωρα που διαφημιζουν πως θα γινει η πρωτη της προβολη.

Υπαρχουν και αλλες σαν αυτη;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ποιά είναι αυτή η ταινία??? και αφου δεν έχει προωληθεί ποτέ πως είναι γνωστη??
 
Λέει θα την προβάλλει το star την Κυριακή.

Α'προβολή. Είναι ταινία του 1959. Παίζει και η Αναλυτή με τον Παπαγιαννόπουλο.

Στο utube είχα βρει κάτι videακια.

Ο Χορν νομίζω είχε τιμηθεί με το Α' βραβείο από το Φεστιβάλ Θεσσαλονίκης.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εδω βλεπουμε οτι η ταινια εχει προβληθει οπωσδηποτε μια φορα, και δεν αποκλειεται και περισσοτερες. Ας παρουμε μια προγευση για αυτο που θα δουμε την Κυριακη....http://www.youtube.com/watch?v=Z2I9zlIXeVw
 
Απο αυτο το καναλι (STAR) δεν πρεπει να πιστευεις ουτε την προγνωση του καιρου!
 
ChristosM είπε:
Απο αυτο το καναλι (STAR) δεν πρεπει να πιστευεις ουτε την προγνωση του καιρου!
Πολυ φυσικο! Αυτο που δειχνει - βλεπε Πετρουλα - μονο προγνωση του καιρου δεν ειναι. Καπως αλλιως λεγεται....!
 
Ας παραμείνουμε στο θέμα ;)
 
άντε μπράβο στο κανάλι, έκανε κάτι σωστό. Να βάλει και άλλες ελληνικές ταινίες που έχουν χρόνια να βάλουν στην TV. Πήξαμε στου Κωσταντάρα και στα χαλασμένα του Καραγιάννη.
 
Καὶ μόνο ποὺ παίζουν ἠθοποιάρες, ὅπως οἱ Χόρν, Ἀναλυτῆ, Παπαγιαννόπουλος καὶ ἄλλες «ἱερὲς μορφὲς» σὲ πρώτους καὶ δεύτερους ρόλους εἶναι πανίσχυρο κίνητρο γιὰ νὰ τὴν δῇ κανεῖς αὐτὴν τὴν ταινία. Ἕνα εὖγε στὰ παιδιὰ ποὺ ἀνακίνησαν τὸ θέμα! Ἐλπίζω μόνο νὰ μὴν προβληθῇ μὲ τίποτε αἰσχρὰ ὁπτικὰ ἐφφὲ καὶ ἀλλοιώσεις, γιατὶ θὰ πέσει πολὺ κράξιμο…
 
Πράγματι, έχουμε δει εκατοντάδες ταινίες του Κωνσταντάρα τον τελευταίο καιρό και συνήθως βάζουν κάποιες σαχλές που γύριζε, συνήθως με Πρετεντέρη στο σενάριο, όπου σίγουρα τις έκανε ή λόγω φιλίας με τον Πρετεντέρη ή λόγω χρημάτων. Πάντως, αν η ταίνια είναι παραγωγής Καραγιάννη [νομίζω και το Κορίτσι με τα μαύρα από αυτή την εταιρεία είναι] ίσως να έχει υποστεί αλλοιώσεις.
 
Τελικά, ήταν κι αυτή επεξεργασμένη. Στον ήχο και στην εικόνα σε κάποια κομμάτια και στους τίτλους αρχής και τέλους. Τώρα, αν υπέστη και επιπλέον μοντάζ, κανείς δεν το ξέρει. Αφού δεν έχει προβληθεί στο παρελθόν, όπως είπαν.

Κατά τ' αλλά, ήταν μια πολλή συμπαθητική ταινία. (Ίσως, να ευθύνεται και η διανομή των ρόλων.) Διαφορετική από άλλες της εποχής της, με έξυπνο σενάριο και ζωντανούς διαλόγους.
 
Πολύ καλή ταινία και τι χάναμε τόσο καιρό τελικά.

Εξαιρετικός Χορν, πολύ καλός Παπαγιαννόπουλος και πάρα πολύ καλή και η Αναλυτη. Την γυναίκα του Παπαγιαννόπουλου, ποια ηθοποιός την έπαιζε?
 
Danailicious είπε:
Πολύ καλή ταινία και τι χάναμε τόσο καιρό τελικά.Εξαιρετικός Χορν, πολύ καλός Παπαγιαννόπουλος και πάρα πολύ καλή και η Αναλυτη. Την γυναίκα του Παπαγιαννόπουλου, ποια ηθοποιός την έπαιζε?
Πολυ καλη ταινια απο τις αγαπημενες μου την ειχα δει και πριν καιρο γιατι την ειχαν ανεβασει σε καποιο φορουμ. Κριμα που δεν την βαζει συχνα η τηλεοραση ας ελπισουμε απο δω και περα να την βαζουν.Η ηθοποιος που επαιζε τη γυναικα του Παπαγιαννοπουλου λεγεται Αλικη Ανδρεου.
 
H καταστροφικη τεχνικη επεξεργασια δεν ελειψε ουτε εδω - Καραγιαννης, γαρ - και στους τιτλους ειχε την ιδια μουσικη με την ταινια Καπεταν Φαντης Μπαστουνι, του 1968. Καμμια σχεση δηλαδη με τη μουσικη που θα επρεπε να εχει μια ταινια του 1960.

Κατα την προσωπικη μου γνωμη παντοτε, τη βρηκα λιγο αδιαφορη και βαρετη. Αυτο που θελω να πω ειναι οτι εχω δει τον Χορν και τον Παπαγιαννοπουλο σε πολυ πιο ενδιαφεροντες ρολους.

Περα απο ολα αυτα, στη σκηνη με τους αστακους, θυμηθηκα οτι την ταινια την ειχα ξαναδει πριν απο 6 - 7 χρονια, σε καποιο τηλεοπτικο καναλι.
 
bambinella 100 είπε:
H καταστροφικη τεχνικη επεξεργασια δεν ελειψε ουτε εδω - Καραγιαννης, γαρ - και στους τιτλους ειχε την ιδια μουσικη με την ταινια Καπεταν Φαντης Μπαστουνι, του 1968. Καμμια σχεση δηλαδη με τη μουσικη που θα επρεπε να εχει μια ταινια του 1960.Κατα την προσωπικη μου γνωμη παντοτε, τη βρηκα λιγο αδιαφορη και βαρετη. Αυτο που θελω να πω ειναι οτι εχω δει τον Χορν και τον Παπαγιαννοπουλο σε πολυ πιο ενδιαφεροντες ρολους.

Περα απο ολα αυτα, στη σκηνη με τους αστακους, θυμηθηκα οτι την ταινια την ειχα ξαναδει πριν απο 6 - 7 χρονια, σε καποιο τηλεοπτικο καναλι.
Σιγουρα το σεναριο ηταν αδιαφορο ομως η ταινια σωζεται χαρη στην ερμηνεια του Δημητρη Χορν που και με ενα απλοικο σεναριο αποδεικνυει για αλλη μια φορα το τεραστιο ταλεντο του.Μαλιστα για την ερμηνεια του αυτη πηρε και βραβειο στο φεστιβαλ Θεσσαλονικης.Παντως εμενα η ταινια μου αρεσε ολοι επαιζαν καλα και ας μην ηταν η καλυτερη τους ταινια.
 
Ο Χορν οπου και να επαιζε ηταν μοναδικος! Για μενα, μαζι με τον Λογοθετιδη και κανα δυο αλλους ακομα, ηταν απο τους καλυτερους Ελληνες ηθοποιους που εχω δει. Οσο για το βραβειο, προσωπικα θα του το εδινα για την ερμηνεια του στο Μια Ζωη Την Εχουμε, και οχι για τη χθεσινη. Εκει εξισορροπησε τελεια στις κωμικες και δραματικες εναλλαγες που ειχε ο συγκεκριμενος ρολος. Ηταν συγκλονιστικος!
 
Θα συμφωνησω μαζι σου μαζι με τον Βασιλη Λογοθετιδη ηταν οι καλυτεροι και σιγουρα ειχε καλυτερες ερμηνειες απο αυτη την ταινια οπως και στο κοριτσι με τα μαυρα ηταν καταπληκτικος και στο αλιμονο στους νεους αποριας αξιο γιατι το πηρε το βραβειο για αυτη την ταινια και οχι για αλλες που ηταν αναμενομενο.Παντως και σε αυτη κπολυ καλος ηταν και αυτο δειχνει πως ενας ταλαντουχος και μεγαλος ηθοποιος μπορει να σωσει μια αδιαφορη ταινια.Εδω επιβαιβεωνεται το αδιαμφισβητητο ταλεντο του.Επισης δεν μου αρεσε που χρησιμοποιησαν αλλη μουσικη και το επεξεργαστηκαν καπως επρεπε να αφησουν την ταινια οπως ηταν.
 
ioli1453 είπε:
Πολυ καλη ταινια απο τις αγαπημενες μου την ειχα δει και πριν καιρο γιατι την ειχαν ανεβασει σε καποιο φορουμ. Κριμα που δεν την βαζει συχνα η τηλεοραση ας ελπισουμε απο δω και περα να την βαζουν.Η ηθοποιος που επαιζε τη γυναικα του Παπαγιαννοπουλου λεγεται Αλικη Ανδρεου.

H Aλίκη Ανδρέου,πρέπει να είμαι μία που στην δεκαετία του '50 είχε το θέατρο ''Αλίκη'';
 
Danailicious είπε:
H Aλίκη Ανδρέου,πρέπει να είμαι μία που στην δεκαετία του '50 είχε το θέατρο ''Αλίκη'';
Οχι καμμια σχεση δεν ειχε αυτη το θεατρο Αλικη.
 
Και εμένα μου φάνηκε περίεργο που έλεγε το σταρ πρώτη μετάδοση δεδομένου οτι μια φίλη μου την είχε δει παλιότερα τη ταινία και ήξερε τι γινόταν! Εμένα προσωπικά μάρεσε, νομίζω ήταν γυρισμένη και στην Πάρο σωστά?

Όσο για αυτό με την επεξεργασία της Καραγιάννης δεν έχω λόγια... δε θυμάμαι πως την έχουν κάνει τη συγκεκριμένη θα το ψάξω να το δω όμως.

* Danailicious αυτή τη φωτογραφία που έχεις άβαταρ θα έβαζα και εγώ αλλά μιας και την έχεις εσύ θα βάλω άλλη του Χορν χιχι
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα