Μια φορά κι έναν καιρό ήταν... η Ζωή (Il était une fois... la Vie)

Είχε κυκλοφορήσει και από την de agostini σε κασέτες. Τις έχω όλες, μαζί με την αντίστοιχη εγκυκλοπαίδεια.
 
Gogeta είπε:
Είχε κυκλοφορήσει και από την de agostini σε κασέτες. Τις έχω όλες, μαζί με την αντίστοιχη εγκυκλοπαίδεια.
Κι εγώ είχα πάρει το πρώτο τεύχος. Τη βιντεοκασέτα την έχω ακόμα και γράφει πάνω πως κυκλοφόρησε το 1995, αν και νομίζω πως πρέπει να ήταν αρχές του 1996. Όταν μου πήρε η μάνα μου το πρώτο τεύχος, είχα λιώσει τη βιντεοκασέτα. Παίζει να την είχα δει 5 φορές συνεχόμενες! Είχα ενθουσιαστεί τόσο με την κασέτα που την πήγα και στο νηπιαγωγείο και την είδαμε μαζί με τα άλλα παιδιά. Αυτή η κασέτα είναι, ίσως, ο λόγος που δεν πίστεψα ποτέ στην ιστορία με τους πρωτόπλαστους, καθώς στο πρώτο επεισόδιο εξηγεί πώς δημιουργήθηκε η ζωή και ο άνθρωπος. Θυμάμαι επίσης ότι στη σειρά είχε και το ομοίωμα ενός ανθρώπου που το έφτιαχνες κομμάτι κομμάτι ανα τεύχος. Δυστυχώς έμεινα στο πρώτο τεύχος μόνο, λογικά λόγω τιμής (οι σειρές της DeAgostini παραείναι τσιμπημένες από άποψη τιμής) ή λόγω κάποιας αταξίας που θα έκανα και λόγω τιμωρίας σταμάτησαν να μου την παίρνουν.
 
σ αυτο το βιντεο υπαρχουν τα λογια του τραγουδιου στα γαλλικα και τα αγγλικα[EDIT] copyrighted υλικο[/EDIT]
 
Θυμάμαι επίσης ότι στη σειρά είχε και το ομοίωμα ενός ανθρώπου που το έφτιαχνες κομμάτι κομμάτι ανα τεύχος.
Ναι, το είχα φτιάξει ολόκληρο. Το μόνο του πρόβλημα είναι πως σε κάποιο τεύχος αντί για το οστό της αριστερής ωμοπλάτης είχε διπλό ένα οστό λεκάνης και έτσι το ένα χέρι είναι στον αέρα! :p

Τα έχω στο εξοχικό, αν κατέβω θα τα φωτογραφίσω και θα τα ανεβάσω.
 
ειχαν κυκλοφορησει και 2 αλλες κασετες με αυτη τη σειρα.ανεβαζω και φωτο.δυστυχος την δευτερη δεν την εχω.mia fora kai ena kero itan i zoi-3,4.JPG

ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΚΑΙ ΕΝΑ ΚΑΙΡΟ Η ΖΩΗ.jpg
 
retrosilektis είπε:
ειχαν κυκλοφορησει και 2 αλλες κασετες με αυτη τη σειρα.ανεβαζω και φωτο.δυστυχος την δευτερη δεν την εχω.Προβολή συνημμένου 95191Προβολή συνημμένου 95192
Ωραία ευρήματα! Αν κατάλαβα καλά, είχες την πρώτη κασέτα. Τα επεισόδια της πρώτης κασέτας είχαν τη μεταγλώττιση της ΕΡΤ ή δική τους; Γιατί της DeAgostini είχαν την ορίτζιναλ της ΕΡΤ.
 
δεν εχω κανει ακομη την συγκριση.ναι εχω την πρωτη κασετα και ολη τη σειρα της ντε αγκοστινι.

ειχαν βγει βεβαια και αλλη μια σειρα με το ιδιο παντα θεμα!ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΣΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ-2.jpg

ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΣΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ-3.jpg

ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΣΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ-1.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τελικά "Μια φορά και έναν καιρό ήταν η ζωή" ο σωστός τίτλος,και όχι "Ο άνθρωπος".Είχα κι εγώ μερικές βιντεοκασέτες από τη σειρά "Πως λειτουργεί το σώμα μου" της Deagostini,πρέπει να ξεκίνησε Ιανουάριο 1996 η συλλογή από όσο θυμάμαι.Το πρώτο τεύχος κόστιζε 1400 δρχ με την κασέτα,τιμή γνωριμίας,και τα υπόλοιπα 3400 ακριβά για την εποχή τους,γι'αυτό και πήρα γύρω στις 10 κασέτες και δεν συνέχισαν τη σειρά,βέβαια μια ξαδέρφη μου τα είχε όλα,και τα είχα δει.
 
thebest20 είπε:
Τελικά "Μια φορά και έναν καιρό ήταν η ζωή" ο σωστός τίτλος,και όχι "Ο άνθρωπος".Είχα κι εγώ μερικές βιντεοκασέτες από τη σειρά "Πως λειτουργεί το σώμα μου" της Deagostini,πρέπει να ξεκίνησε Ιανουάριο 1996 η συλλογή από όσο θυμάμαι.Το πρώτο τεύχος κόστιζε 1400 δρχ με την κασέτα,τιμή γνωριμίας,και τα υπόλοιπα 3400 ακριβά για την εποχή τους,γι'αυτό και πήρα γύρω στις 10 κασέτες και δεν συνέχισαν τη σειρά,βέβαια μια ξαδέρφη μου τα είχε όλα,και τα είχα δει.
Από τη δεύτερη κασέτα και μετά, η κάθε κασέτα είχε ένα ή δύο επεισόδια, όπως η πρώτη; Γιατι αν είχαν δύο επεισόδια στην κάθε κασέτα, τότε σου λείπουν μόνο τρεις, γιατί συνολικά τα επεισόδια είναι 26.
 
Από τα διαμάντια κινούμενα σχέδια χωρίς αμφιβολία.....[edit] η σειρά είναι copyrighted [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
galatsiwtis είπε:
Από τα διαμάντια κινούμενα σχέδια χωρίς αμφιβολία......[edit] η σειρά είναι copyrighted [edit]
[edit] Από τη στιγμή που η σειρά είναι copyright [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Από τα πολύ καλά εκπαιδευτικά κινούμενα σχέδια. Μου άρεσε και το εισαγωγικό τραγουδάκι.
 
nwntas είπε:
Από τη δεύτερη κασέτα και μετά, η κάθε κασέτα είχε ένα ή δύο επεισόδια, όπως η πρώτη; Γιατι αν είχαν δύο επεισόδια στην κάθε κασέτα, τότε σου λείπουν μόνο τρεις, γιατί συνολικά τα επεισόδια είναι 26.
Όχι ένα επεισόδιο.Και ήταν μικρές σε διάρκεια,γύρω στη μισή ώρα η καθεμία.Οι κασέτες πρέπει να ήταν 26,από όσο θυμάμαι από την ξαδέρφη μου!
 
Ψάχνοντας, βρήκα τις διαφημίσεις για τη σειρά της DeAgostini! Ιδού:

[h=1](1996) Διαφημιστικό / Εξερεύνηση του Ανθρώπινου Σώματος 2[/h]
 
Από τη Δευτέρα 21 Δεκεμβρίου η σειρά θα παίξει σε επανάληψη στην ΕΡΤ2 καθημερινά στις 12:00.

Εικοσιπέντε χρόνια μετά την πρώτη της προβολή, η ιστορική σειρά που μεγάλωσε γενιές και γενιές μικρών τηλεθεατών, έρχεται ξανά στην ΕΡΤ.

Σε νέες, ψηφιακά επεξεργασμένες κόπιες, αλλά την ίδια ανυπέρβλητη ηχογράφηση με τις αξέχαστες φωνές του Μηνά Χατζησάβα, του Σοφοκλή Πέππα, του Βασίλη Καϊλα, της Ανέττας Παπαθανασίου και άλλων σπουδαίων ηθοποιών.

Και μέσα σε όλα αυτά η ζωή…

Από τον εγκέφαλο, την καρδιά και τους λεμφαδένες μέχρι το δέρμα και τα οστά, κάθε επεισόδιο περιγράφει και ένα διαφορετικό όργανο ή σύστημα μέσα στο ανθρώπινο σώμα αλλά και πώς επηρεάζεται αυτό από το περιβάλλον.

Ο Μαέστρο, ο εγκέφαλος δίνει τις εντολές, οι ορμόνες τις μεταφέρουν, τα ένζυμα χτίζουν και προστατεύουν, οι στρατιώτες είναι έτοιμοι για μάχη και «οι κακοί», οι ιοί και μικρόβια, παραμονεύουν συνεχώς.

Γνωρίστε στα παιδιά σας το σώμα, αλλά και το πώς μεγαλώσατε εσείς!

ONCE_UPON_A_TIME_WAS_LIFE_1021x576%20(2).jpg
 
οι τιτλοι των επεισοδιων ειναι
1. Ο πλανήτης Κύτταρο
2. Η γέννηση
3. Οι φρουροί του σώματος
4. Ο μυελός των οστών
5. Το αίμα
6. Τα αιμοπετάλια
7. Η καρδιά
8. Η αναπνοή
9. Ο εγκέφαλος
10. Οι νευρώνες
11. Το μάτι
12. Το αυτί
13. Το δέρμα
14. Το στόμα και τα δόντια
15. Η πέψη
16. Το ήπαρ
17. Τα νεφρά
18. Οι λεμφαδένες
19. Το οστά και ο σκελετός
20. Οι μύες και το λίπος
21. Οι τοξίνες
22. Ο εμβολιασμός
23. Οι ορμόνες
24. Η αλυσίδα της ζωής
25. Επιδιόρθωση και μετασχηματισμός
26. Και η ζωή συνεχίζεται


τα επεισοδια 2, 3, 4 , 5, 6 και 7 θα τα βρειτε εδω ολοκληρα, αλλα ειναι διαθεσιμα μονο για 7 ημερες μετα την προβολη τους. Σημερα 29-12-2020 προβληθηκε το 7o επεισοδιο με τιτλο "η καρδια"
 
Τώρα το κατάλαβα, ωιμε οκ κάλιο αργά παρά ποτέ, καλέ που το θυμηθηκανε;
 
Τώρα το κατάλαβα, ωιμε οκ κάλιο αργά παρά ποτέ, καλέ που το θυμηθηκανε;
Με όλα αυτά που ακούγονται για το εμβόλιο και τον ιό, μάλλον για να ξαναμάθουμε τα βασικά.
 
Πίσω
Μπλουζα