Μικρά παιχνίδια (Φάρσες και όχι μόνο)

AA+

RetroMaNiaC
Joined
14 Ιουλ 2006
Μηνύματα
666
Αντιδράσεις
32
oldthingssl7.jpg


Παιχνίδια που έβρισκες στα ψιλικά, στα πανηγύρια ή στα διάφορα φαγώσιμα είναι και αυτά της φωτογραφίας.

Νερού:

=====

-Μπουγελόφατσες: απλά τις γέμιζες και τις πίεζες στον στόχο σου.

-Κομπιουτεράκι: όταν πάταγες τα πλήκτρα πεταγόταν νερό πάνω σου.

-Στυλό: Δούλευε σαν σύριγγα.

Αλλα:

====

-Μπεγλέρι: τσάκ-τσουκ, τσάκ-τσουκ, τσάκ-τσουκ

-Σφυρίχτρα: πανικός.

-Lamborghini: Lucky Cup - ice cream

-Μπαλάκι από καουτσούκ με αστεράκια: τρέχα μ....ά να το πιάσεις...

Scary:

=====

-Νυχτερίδα και αράχνη: Ότι πρέπει να τα κορίτσια. Δεν ξέρω αλλά μ'αυτά τα δύο ήμουν πάντα οπλισμένος στα πάρτι. Ιδίως όταν παίζαμε το "Δωμάτιο του τρόμου" όπου κάποιος δύσμοιρος έμπαινε μέσα στο δωμάτιο και όλοι οι υπόλοιποι του πετάγαν ότι είχαν. Μέχρι και κουβά στερεώναμε στην πόρτα.
 
oldthings2xc5.jpg


-Ρομπότ από παλιά Japanese anime... Δεν ξέρω όνομα :(

-Μπαλίτσα κουρδιστή :) .. πάλι δεν ξέρω από ποιο παιχνίδι..

-Το άλλο δεν ξέρω πως να το πω, ούτε που χρησιμεύει.. αλλά δεν είναι όμορφο; :D

Οποιαδήποτε πληροφορία για τα παραπάνω αντικείμενα είναι ευπρόσδεκτη
 
Ρε συ θα μας τρελάνεις !

Στο εξής θα σε αποκαλώ "γκράν-μετρ των ρετρό αντικειμένων" !!!
 
Καλά ΑΑ+… με έστειλες για τσάι… :D

Αν θυμάμαι καλά η αράχνη και η νυχτερίδα κρέμονταν από μια λεπτή πλαστική ίνα που φυσικά κοβόταν μετά από λίγο.

Αλλά αντικείμενα-φάρσες που θυμάμαι είναι τα εξής:

Βιοχλαπάτσα: Μία γλοιώδης πράσινη μάζα που έμπαινε σε ένα κουτάκι. (Μπλιαχ)

«Παλάμη»: Δε θυμάμαι πως λεγόταν κανονικά. Ήταν κάτι σαν μακρύ, ελαστικό σωληνοειδές(!) που κατέληγε σε μια μικρή παλάμη από το ίδιο υλικό. Μετά από καμιά δεκαριά σφαλιάρες κοβόταν και αυτό…

Ένα ψεύτικο πλαστικό «παγάκι» που είχε μέσα μια μύγα…

Ένα μουφοματσάκι τσίχλες που πέταγε νερό.

:eek:
 
Omenforever είπε:
Καλά ΑΑ+… με έστειλες για τσάι… :D Αν θυμάμαι καλά η αράχνη και η νυχτερίδα κρέμονταν από μια λεπτή πλαστική ίνα που φυσικά κοβόταν μετά από λίγο.
Αντε μετά το τσάι να βρεθουμε και για τις μπύρες. Οντως είχαν αυτή την ίνα που βέβαια κόβοταν πολύ εύκολα. Μόνο αν το κρέμαγες και δεν το τράβαγες ποτέ θα έμενε ανέπαφο..

Omenforever είπε:
Αλλά αντικείμενα-φάρσες που θυμάμαι είναι τα εξής:

Βιοχλαπάτσα: Μία γλοιώδης πράσινη μάζα που έμπαινε σε ένα κουτάκι. (Μπλιαχ)
Είχα αλλά χάλασε και μύριζε άσχημα οπότε πετάχτυκε.

Omenforever είπε:
«Παλάμη»: Δε θυμάμαι πως λεγόταν κανονικά. Ήταν κάτι σαν μακρύ, ελαστικό σωληνοειδές(!) που κατέληγε σε μια μικρή παλάμη από το ίδιο υλικό. Μετά από καμιά δεκαριά σφαλιάρες κοβόταν και αυτό…
Πολύ γέλιο αυτό το χέρι. Ηταν κολλώδες και έτσι μπορούσες να τραβήξεις ελαφρά αντικείμενα, όπως το χαρτί του διαγωνίσματος του διπλανού σπασίκλα! :D

Omenforever είπε:
Ένα ψεύτικο πλαστικό «παγάκι» που είχε μέσα μια μύγα…

Ένα μουφοματσάκι τσίχλες που πέταγε νερό.

:eek:
Υπάρχουν μαγαζάκια με φάρσες/μαγικά παιχνιδάκια.. ξέρω ένα στην πατησίων και άλλο ένα σε στοά στην Αθήνα.
 
exetlaios είπε:
Ρε συ θα μας τρελάνεις !
Στο εξής θα σε αποκαλώ "γκράν-μετρ των ρετρό αντικειμένων" !!!

just wait and see.... a lot more to come...
 
θυμάται κανείς τον Τυροσούζα? αυτοκινητάκι που του 'βαζες κέρμα και πήγαινε σούζα? Σε γαριδάκια με τυρί!....
 
Θυμίζω και τα "Σουζάκια", πολύ μικρές μινιατούρες οχημάτων που κούρδιζαν / έτρεχαν με ελατήριο (το γνωστό τράβηγμα προς τα πίσω για να πάρουν φόρα) κι έπαιρναν κι αυτά κέρμα με το ίδιο αποτέλεσμα ;)
 
Τρελλόχερο.

Ένα από τα ποιο αστεία αντικείμενα που "φορούσες" ήταν και το τρελλόχερο. Έκανε πάταγο όταν εμφανίστηκε και το ίδιο γρήγορα εξαφανίστηκε. Απαραίτητο αξεσουάρ των γηπέδων για να δείχνεις την αγάπη σου προς τους αντίπαλους φίλαθλους.

treloxeropi7.jpg


Διέθετε τρύπες ώστε να φτιάχνεις την επιθυμητή χειρονομία και πιστέψτε με ήταν από πολύ μακριά ορατή οπότε καλό θα ήταν να ήξερες τι δείχνεις και που! :D :D :D

treloxerometalkb9.jpg


Το υλικό ήταν αφρολέξ και δυστυχώς χάλαγε και κοβόταν αρκετά εύκολα. Κάποιο κομμένο δάχτυλο μπορούσε να γίνει σφουγγάρι για το πλύσιμο του αυτοκινήτου. :)
 
[ame=http://www.youtube.com/watch?v=WLwL2W8sRww]YouTube - Water toys

χαχαχαχαχαχα .....
 
Αυτο τώρα τι σας λέει ;;;

το είχε κανείς άλλος;

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=OSdcX5EQZPE]YouTube - Funny rubber toy
 
Τις μινιατούρες Flintstones τις μάζευε κανείς?

DSC00227.jpg
[/img]

DSC00226.jpg
 
-Ρομπότ από παλιά Japanese anime... Δεν ξέρω όνομα

-Μπαλίτσα κουρδιστή .. πάλι δεν ξέρω από ποιο παιχνίδι..

-Το άλλο δεν ξέρω πως να το πω, ούτε που χρησιμεύει.. αλλά δεν είναι όμορφο;
Αυτό το πολύχρωμο λέγεται τρελοσούστα ( rainbow spring ή slinky slink).
 
AA+ είπε:
-Μπαλάκι από καουτσούκ με αστεράκια: τρέχα μ....ά να το πιάσεις...

Έχω την εντύπωση ότι αυτά τα μπαλάκια (με ή χωρίς τα αστεράκια) είχαν ένα συγκεκριμένο όνομα... το οποίο και προσπαθώ να θυμηθώ εδώ και χρόνια! Καμμία ιδέα?
 
Θυμάται κανείς ένα καλαμάκι με έναν έλικα στη μία άκρη που το έτριβες στις παλάμες σου και πετούσε με απίστευτη ευκολία;;;

Το χειρότερο ήταν όταν κόλλαγε σε κάτι γωνίες στα ταβάνια, ήθελε οπωσδήποτε σκάλα για να το κατεβάσεις και εννοείται πως της μάνας τα νεύρα γίνονταν τσατάλια όταν τα έβρισκε παντού στο σαλόνι...

Όταν δε, περίμενε κόσμο... :rant: :rant: :rant: :rant: :rant:
 
Αχχχχ πώς δεν το θυμόμαστε; :D

Να πώ κι εγώ ότι εδώ και χρόνια ψάχνω ένα από εκείνα τα παιχνιδάκια που ήταν συνδιασμός ενυδρείου/φλίπερ: μέσα σε ένα κλειστό δοχείο, διάφανο και γεμάτο με νερό, ίπταντο μπαλάκια, κορίνες, δαχτυλίδια κ.ο.κ. κι εσύ πάταγες κουμπιά τα οποία εκτόξευαν νερό προκειμένου να τα κατευθύνεις...

Δεν έχω βρει πουθενά :(
 
Gryzor είπε:
Αχχχχ πώς δεν το θυμόμαστε; :D
Να πώ κι εγώ ότι εδώ και χρόνια ψάχνω ένα από εκείνα τα παιχνιδάκια που ήταν συνδιασμός ενυδρείου/φλίπερ: μέσα σε ένα κλειστό δοχείο, διάφανο και γεμάτο με νερό, ίπταντο μπαλάκια, κορίνες, δαχτυλίδια κ.ο.κ. κι εσύ πάταγες κουμπιά τα οποία εκτόξευαν νερό προκειμένου να τα κατευθύνεις...

Δεν έχω βρει πουθενά :(
http://www.consolepassion.co.uk/tomy-handheld-games.htm

http://www.ameliasboutique.com/index.php?main_page=product_info&products_id=375&zenid=postk0qncb61cncjau8l0v1hh1

και πολλά ακόμα site που μπορείς να το βρείς....
 
Τα λαστιχένια μπαλάκια, που ενίοτε είχαν αστεράκια και ήταν συνήηθως ημιδιαφανή ονομάζονταν "τρελομπαλάκια"...

Θυμάμαι επίσης να παίζω με ένα πολύ απλό παιχνίδι, κατασκευασμένο από ένα στέλεχος, ίδιο με καλαμάκι του καφέ (από πιο σκληρό πλαστικό όμως) στη μια άκρη του οποίου είχε τοποθετηθεί μια διπλή έλικα (αφαιρετικά έμοιζε με ελικοπτεράκι). Βάζοντας το "καλαμάκι" ανάμεσα στις παλάμες και κάνοντας μια κίνηση σαν να "τρίβεις" τα χέρια σου, το "ελικοπτεράκι" έκανε μια μικρή, αλλά άκρως εντυπωσιακή (λόγω σταθερότητας και μικρής ταχύτητας κίνησης) πτήση...
 
Δύο από τα αγαπημένα μου παιχνίδια, τα οποία τα έπαιρνα πάντα από πανηγύρια αλλά δεν μου έχει απομείνει τίποτα, ήταν ένα πλαστικό πλαίσιο που μέσα είχε διάφορα εμπόδια και τρύπες, κλειστό το παιχνίδι με διάφανο πλαστικό και μέσα είχε μια μεταλική μπαλίτσα. Σαν φλιπεράκι ήταν ένα πράγμα αλλά το κούναγες πέρα - δώθε για να γλιστράει η μπαλίτσα στις τρύπες και γύρω από τα εμπόδια.

Το δεύτερο, ήταν ένα μικρό, πλαστικό ομοίωμα σπιτιού το οποίο λειτουργούσε σαν το view master μόνο που αυτό είχε ενσωματωμένο κύλινδρο που δεν άλλαζε. Οι ιστορίες ήταν κλασικά παραμύθια. Είχα την κοκκινοσκουφίτσα θυμάμαι και την κατσίκα με τα εφτά κατσικάκια. Ήμουν 7-8 χρονών τότε (σήμερα 32 οπότε υπολογίστε το).

Αααααααα τώρα που το θυμήθηκα... πόσα ποδοσφαιράκια είχα λιώσει από αυτά τα κλασικά, τα πλαστικά που οι παίχτες ήταν κολλημένοι πάνω σε ελατήρια...

Ε ρε εποχές...
 
Πίσω
Μπλουζα