Μικρές Κυρίες: Οι ταινίες - Little Women (1933, 1949, 1994)

Μονο το φιλμ του '49 εχω δει.
Δες του 94' με την Σουζαν Σαραντον είναι ακόμα καλύτερο του 49' το χα δει και παιδί στο σινεμά , ή Ραιντερ αξεπέραστη. Δεν νομίζω πως καμιά δεν θα περάσει του 94' ποτέ!
 
Δες την, χάνεις και το " ενώ εσύ κοιμοσουν "του 95 ' ηταν και σου αρεσε αν ναι στείλε μου πμ.
Εδω ομως θα πρεπει να κανω τη συγκριση με το φιλμ του '49 και νομιζω πως ξερω τι θα γινει....
 
Εδω ομως θα πρεπει να κανω τη συγκριση με το φιλμ του '49 και νομιζω πως ξερω τι θα γινει....
Ειναι καλύτερο του 94' από τις λίγες φορές που μία ταινία σύγχρονη είναι καλύτερη απο την ρετρό πχ. Το θαύμα της 34 λεωφόρου του 90 είναι χάλια καμιά σχέση με την ρετρό εδώ είναι ή εξαιρεση
 
Παιδιά εμένα δεν μου άρεσαν καθόλου αυτές οι μικρές κυρίες του 2020! Δηλ.ουδεμια σχέση με του 94' μα καμία με το συναίσθημα που σου εβγαζαν, πολύ πιο συναισθηματικό του 94'! Τι αμέτρητα φλας μπακ ήτανε αυτά , ζαλιστηκα και κάποιος που δεν είχε διαβάσει την ιστορια μπερδευοτανε στα σίγουρα! Μετά τον Λορι τον παρουσιάζουν ως αλήτη, μεθυσο και χαρτοπαίκτη δεν γράφει τέτοια ή Άλκοτ, λέει πως μετά την απόρριψη της Τζο αρχίζει να ξενυκτα γιατι έχει κατάθλιψη όχι πως ητανε πότης και αλήτης από πριν, ήθελε απλά να ξεχαστει. Στην λεπτομέρεια βρίσκεις το λάθος καλά το τέλος ότι να ναι, ή Τζο ήτανε μόνη της στο σπίτι όταν έρχεται ο καθηγητής στο σπιτι. Πολλές ανακρίβειες στην τελικη
 
Έχω δει και τις 4 ταινίες - φυσικά έχω διαβάσει και το βιβλίο. Κατά τη δική μου γνώμη η ταινία του '94 είναι η καλύτερη, η "πιο κοντά στο πνεύμα του βιβλίου". Η φετινή εκτός από καλές (σχετικά) ερμηνείες, είχε διάφορα "προβλήματα": εμφανίζει την Τζο σχεδόν ως "λεσβία" (δεν λέω πως είναι κακό αυτό, όμως δεν φαντάζομαι να είχε τέτοιο πράγμα στο μυαλό της η συγγραφέας το 186κάτι), ανακατεύει τον χρόνο με τα φλας-μπακ, μπερδεύοντας ακόμα κι αυτούς που ξέρανε την ιστορία, ο Λώρι είναι άνευρος (και άστοχη η επιλογή του ηθοποιού), η "θεία" εμφανίζεται να είναι θεία των κοριτσιών, δλδ αδερφή του πατέρα (και όχι θεία του) οπότε σου δημιουργούνται απορίες όπως «γιατί η μεγάλη αδερφή είναι πλούσια (και ανύπαντρη, άρα όχι από "καλό γάμο") κι ο μικρότερος αδερφός της φτωχός;»
Επίσης η ηθοποιός που κάνει την Έιμι είναι η ίδια από την αρχή ως το τέλος, και πρέπει να "φας" πως μια 25άρα (στην πραγματικότητα) που μοιάζει 30 είναι στην αρχή 11χρονη. Δεν το τρως.
Οι δυο παλιότερες ταινίες έχουν καλές στιγμές και ωραίες ερμηνείες, αλλά ως εκεί. Έχουν κι οι δύο πανομοιότυπο σενάριο και αρκετές διαφορές από κείμενο.
 
Νατασα συμφωνω σε όσα λες ! Γενικά δεν άρεσε στον κοσμο διότι δεν καταλάβαιναν ποτέ ήταν το τώρα, ποτέ το τότε! Οι ερμηνείες δεν είχαν βάθος ενώ το 94' ο κόσμος έβγαινε έξω κλαμμενος από το σινεμά με την ταινία να τον έχει συνεπάρει. Ο δε Λορι καμιά σχέση με του 94' ένα χαζό παιδάκι .
 
Είδα τη νεα ταινια ΜΙΚΡΕΣ ΚΥΡΙΕΣ και ομολογώ ''ουτε κρυο, ουτε ζεστη, ήταν μια ταινια εποχής'', σε πολλά σημεια μου θυμισε σκηνες απο το βιβλίο που ειχα διαβασει τη δεκαετια του 90.
Δεν εχω δει την ταινια του 1994 για να συγκρινω τις δυο ταινιες, τη συγκρινα με το βιβλιο. Σε σχεση με το βιβλιο, λοιπόν, έχει διαφορες...ενώ κάπως ''περιεργος'' μου φανηκε ο ρολος του νεαρού Λώρι, αδέξιος να τον πω...? ενώ στο βιβλίο ήταν ευγενής κυριος.
 
Είδα τη νεα ταινια ΜΙΚΡΕΣ ΚΥΡΙΕΣ και ομολογώ ''ουτε κρυο, ουτε ζεστη, ήταν μια ταινια εποχής'', σε πολλά σημεια μου θυμισε σκηνες απο το βιβλίο που ειχα διαβασει τη δεκαετια του 90.
Δεν εχω δει την ταινια του 1994 για να συγκρινω τις δυο ταινιες, τη συγκρινα με το βιβλιο. Σε σχεση με το βιβλιο, λοιπόν, έχει διαφορες...ενώ κάπως ''περιεργος'' μου φανηκε ο ρολος του νεαρού Λώρι, αδέξιος να τον πω...? ενώ στο βιβλίο ήταν ευγενής κυριος.
Μπετυ κάποιος που διάβασε το βιβλίο κάπου έμπαινε στο πνεύμα, ή φίλη μου που δεν το διάβασε ποτε εγώ της εξηγουσα γιατί δεν καταλάβαινε που τελειωνε ή μία σκηνή και που άρχιζε ή άλλη και ήθελε επεξηγήσεις. Ναι ο Λορι είναι εξαρτημένος από πάρτυ , ποτό και τη καλή ζωή ενώ στο βιβλίο είναι ένα πολύ καλό παιδί . Που τα βρίσκουν ήθελα να ξερά. Να δεις του 94 είναι εξαιρετική.
 
Πίσω
Μπλουζα