Μικρές 80s μαύρες "φάρσες" σε περίπτερα

audiodee

RetroActive
Joined
26 Ιουν 2006
Μηνύματα
460
Αντιδράσεις
81
Είχαν κυκλοφορήσει κάποτε κάποιες "φαρσες" που εμείς τα αθώα παιδάκια τότε τις παίρναμε και προσπαθούσαμε να τις χρησιμοποιήσουμε. Ήταν όλα από την ίδια εταιρία νομίζω. Κυκλοφορούσαν σε βιβλιοπωλεία και περίπτερα.

Η τσίχλα που σε κάνει αράπη, ένα μαύρο πράγμα που το μάσαγες και έσκαγε και σε γέμισε μαυρίλα στη μούρη.

Αμπούλα αίματος, να το τρως την πανσέλινο και να ματώνει το στόμα σαν βρυκόλακας.

Μικροί επίδεσμοι που είχαν ένα καρφί σαν να έβγαινε από το δάχτυλο και αίμα..

Συσκεβασία τσίχλας που μέσα είχε ένα ομοίομα ποντικιού.

Τσίχλες και καραμέλες που τις έδινες στους κολλητούς σου και έκαιγας σαν πιπέρι καγιέν.
 
Τσίχλα-παγίδα (με μίνι-φάκα) !
 
Αόρατο μελάνι :biglaugh:

Αμπούλες βρώμας :help:
 
Ενα ηταν το hot-stuff

Η φαγουροσκονη.Εχω τριψει αναριθμητα σβερκα συμμαθητων...
 
Επειδή δεν είχα προσέξει το συγκεκριμένο thread,κάνω μεταφορά από τα cult αντικείμενα: Είχαμε το μελάνι που δεν λερώνει, τις μαστίχες που έκαναν μπαμ, τον αναπτήρα νεροπίστολο, αλλά φυσικά αυτό με το οποίο είχαμε τρελαθεί εντελώς ήταν τα ψεύτικα τσιγάρα που έβγαζαν καπνό!!!Ακόμα θυμάμαι την έκφραση των δικών μου όταν με είδαν να καπνίζω ένα από αυτά 12 χρονών... :D
 
Και νόμιζα οτι τα έιχα πετάξει. Πάλι καλά.

Απο αριστερά το μαγικό ζάρι, το καρφί, η τσίχλα παγίδα (αυτό ψιλοπονούσε), η μαγική μπάλα που εξαφανιζόταν.

2005309192782690594_rs.jpg


Το μπουκαλάκι που αψηφά την βαρύτητα και το κουτί έκπληξη με το ποντίκι που πεταγόταν ξαφνικά.

2006259506554677264_rs.jpg


Ειδικά το κουτί έκπληξη με το ποντίκι και το καρφί είχαν μεγάλο σουξέ τότε. Θυμάμαι ακόμη μια γειτόνισσα που με είχε δει που είχα το καρφί στο δάχτυλό μου και με ρώταγε έκπληκτη πως το έπαθα αυτό, ενω εγώ προσπαθούσα να μην σκάσω στα γέλια. :biglaugh: Α ρε εποχές!
 
Εγώ θυμάμαι τις αμπούλες βρώμας,τα σκόρδάκια που σκάγανε στο πάτωμα,τα λιλιπούτεια δυναμιτάκια,τον γόρδιο δεσμό,ένα πολύ καλό τρικ,τις ψεύτικες κουράδες,Πω πω άραγε υπάρχουν αυτά πια?
 
Στην Αθήνα στο κέντρο, κοντά στη Στουρνάρη υπάρχει ένα μαγαζάκι που πουλάει όλα τα παλιά και καινούργια τρίκ. Κυριολεκτικά χαζεύεις και μόνο την βιτρίνα του.

Μέχρι πριν απο λίγο καιρό είχα τις αμπούλες αίματος. Θα ερχόταν ένας φίλος στο σπίτι και είπα να του κάνω πλάκα. Άδειασα μια αμπούλα στο χέρι μου και έκανα πως κόπηκα άσχημα. Τελικά μου βγήκε σε κακό αφου το κόκκινο χρώμα μου έβαψε το χέρι και είδα και έπαθα για να το βγάλω. Μου πήρε δύο ημέρες και έτριβα το χέρι μου με σαμπουάν, αφρόλουτρα και σκόνη για πλυντήριο. Πάλι καλά που δεν το έβαλα το αίμα στο πρόσωπό μου όπως είχα σκεφτεί αρχικά. Τι να πείς...
 
A ρε Telonie......

Χλωρίνη και ξεμπέρδευες!!!!!!!!!
 
Αυτά τα τρικ υπάρχουν ακόμα και στις ίδιες ακριβώς συσκευασίες, αλλά τα βρίσκεις πλέον μόνο τις Απόκριες ή κοντά στην Πρωταπριλιά ( για ευνόητους λόγους! :> ).

Εγώ θυμάμαι που ένας φίλος μου είχε μια φωτογραφική μηχανή που πετούσε νερό, αλλά έμοιαζε τόσο πολύ με αληθινή που την πατούσες εύκολα!

Τι κράξιμο είχε φάει από τα κορίτσια της τάξης δεν λέγεται..
 
telonio πολύ καλές οι φωτογραφίες σου :thumbup:

Θυμάμαι την πλαστική οδοντοστοιχία βρικόλακα που είχα αγοράσει στο δημοτικό.

Μετά από την προβολή της ταινίας Silver Bullet (μεσημεριάτικα παρακαλώ) στο σπίτι με ένα φίλο, αποφάσισα να του κάνω πλάκα. Στο τέλος λοιπόν της ταινίας κι ενώ είχε σηκωθεί η τρίχα κάγκελο και των δύο, έφυγα και φόρεσα τους ψεύτικους κυνόδοντες.

Επιστρέφοντας κάθισα κοντά στο φίλο μου και άνοιξα το στόμα μου διάπλατα.

Λοιπόν τέτοιο ουρλιαχτό με ταυτόχρονο δυνατό σπρώξιμο είχα καιρό να ακούσω και να νιώσω.

Πραγματικά είδε κι έπαθε για να συνέλθει από το σοκ και να ηρεμήσει.

Που να ξαναγίνουν τέτοιες φάρσες τώρα... αντέχει άραγε η καρδιά;;;;;
 
Σ'ευχαριστούμε tahlias!!! :)
 
Κάθε Σαβ/ριακο στην ''πασαρέλα'' που οδηγεί από τέρμα μοναστηράκι-δίπλα από τη στάση του Ηλεκτρικού στο Θησείο μέχρι τις καφετέριες στο Θησείο, υπάρχουν 2-3 ωραίοι παλιακοί τύποι που τα πυλάνε χύμα και φθηνά. Κάθε φορά παίρνω κι από κάτι...
 
Θυμάμαι κάτι μικρά κυάλια, που μόλις έβαζε το θύμα το μάτι του για να δει, του έμενε ένας μαύρος κύκλος γύρω από το μάτι...
 
RIO είπε:
Θυμάμαι κάτι μικρά κυάλια, που μόλις έβαζε το θύμα το μάτι του για να δει, του έμενε ένας μαύρος κύκλος γύρω από το μάτι...
Χαχαχαχα ναι, ναι, σε αυτό την είχα πατήσει κι εγώ...!!!!

Επίσης, η φαγουρόσκονη και η σκόνη φτερνίσματος μας είχε τινάξει τα πέταλα...!!!
 
Ένα που μου χάρισαν πρόσφατα, είναι η συσκευασία τύπου τσίχλας, που όταν τραβήξεις την τσίχλα υποτίθεται, πετάγεται ένα ελατήριο, επάνω στο οποίο είναι στερεωμένη μία πλαστική κατσαρίδα (αρκετά αληθοφανής θα έλεγα) και σου χτυπάει το δάκτυλο...

Υπάρχει και μία παρόμοια, όπου τραβώντας την τσίχλα σε χτυπάει μία μικρή δόση ρεύματος ενσωματωμένης μπαταριούλας...

IMG_0491.jpg

IMG_0492.jpg

IMG_0494.jpg
 
Και αυτό με την μπαταρία και το άλλο τύπου φάκα ήταν οδυνηρά.
 
Θυμήθηκα ότι είχα εκείνο το κίτρινο δαχτυλίδι που καταβρέχει. Είχε έναν δεινόσαυρο, του οποίου το μάτι ήταν μία μικρή τρύπα. Έτσι, μπορούσες να το δείξεις σε κάποιον, να πατήσεις το τμήμα αυτό που ήταν στο εσωτερικό του χεριού, και να τον πιτσιλίσεις από το μάτι του δεινόσαυρου.
 
Πίσω
Μπλουζα