Μικρή Ολλανδέζα

saboter

RetroActive
Joined
11 Αύγ 2009
Μηνύματα
325
Αντιδράσεις
102
Τη δεκαετία του 80 διαφημίζονταν και κυκλοφορούσε το εβαπορέ γάλα "μικρή ολλανδέζα", το θυμάστε;

Είχε στη λευκή του ετικέτα, ζωγραφιστή μια παραδοσιακά ντυμένη παιδούλα, που μας έκλεινε το μάτι τσαχπίνικα!

Δε γνωρίζω την εταιρεία παραγωγής, θαρρώ όμως πως ήταν προιόν εισαγώμενο. Σήμερα το logo αυτό, συνδέεται με τα τυριά της Milner.

Η φωτογραφία που παραθέτω ,θυμίζει πιότερο την ενδυμασία και λιγότερο το παλιό γραφικό.Anyway..

assets_LARGE_t_420_2257166_type11486.jpg


Το ζαχαρούχο γάλα Τίτι το ξέρετε;
186768-TITI.jpg


Εγώ ομολογώ πως τυχαία το βρήκα και σίγουρα μου ήταν άγνωστο. Γιατί όμως;

- Είναι μεταπολεμικό;

- Η εταιρεία παραγωγής ήταν τοπικού βεληνεκούς;

- Δεν έπιασε και σταμάτησε γρήγορα;

- Μένω σε κατσικοχώρι και ξέρω μόνο από καρδάρα;

Προέλευση φωτογραφίας: http://www.greecetravel.com/photos/sixties/signs/index.htm

Προβολή συνημμένου 143892 Προβολή συνημμένου 143893
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χαχαχα... η Μικρή Ολλανδέζα βόλτα με το ζωντανό στο Βερολίνο...

Υπάρχουν τουριστικά πακέτα για όλους τελικά... :rofl: :rofl:

 


:wait2: Πάλι τελείως οφ τόπικ το σχόλιό μου...
129fs370785.gif


 
 
Θυμάμαι το τυρί με τη μικρή Ολλανδέζα τη δεκαετία του 90!
 
Διαβάζοντας το θρεντ, θυμήθηκα εκείνο το χαζό ποντιακό ανέκδοτο που έλεγε : Γιατί οι Πόντιες γυναίκες δεν αφήνουν τους άντρες τους να πάνε στο ψυγείο ; Γιατί ζηλεύουν τη Μικρή Ολλανδέζα :precry:
 
Οταν ημουν πολυ μικρη ζητουσα επιμονα απο τη μητερα μου να μου αγορασει το γαλα με το κοριτσι που παταγε ματια στη διαφημιση, νομιζοντας οτι αυτο θα συνεβαινε κι οταν θα ερχοταν στα χερια μου! #)

Οταν υστερα απο πολλα χρονια εγινα μαμα η ιδια, η κορη μου που δε μιλαγε ακομα καλα, αντι για Μικρη Ολλανδεζα την ελεγε Μικρη Αγελαδεζα! :D
 
Aμυδρά θυμάμαι τη συσκευασία...
 
Είναι παλιότερο από τη 10ετία του 80. Εμείς παίρναμε Νουνού, αλλά όσο πίσω μπορεί να φτάσει το μυαλό μου θυμάμαι και τη μικρή Ολλανδέζα. Οπότε υποθέτω τα παιδιά εκείνης της εποχής μπορούν να μοιραστούν σε 3 κατηγορίες, ανάλογα με τι γάλα έπιναν, Νουνού, Βλάχας ή Μικρή Ολλανδέζα. Δεν ξέρω αν είχαν πραγματική διαφορά στη γεύση αλλα εμένα μου φαίνονταν πολύ διαφορετικά, μόνο Νουνού μου άρεσε. Φυσικά, αφού με αυτό είχα μεγαλώσει.
 
To γαλα ΤιΤι το θυμαμαι,και μαλιστα εαν δεν κανω λαθος ηταν ανατολικης προλευσης απο Τσεχια..
 
Το τιτι το θυμάμαι, ήταν η εναλλακτική στη βλάχα της Νεστλέ. Τα έπαιρνε ή γιαγιά μου. Δεν θυμάμαι χώρα προέλευσης, αλλά είχε διαφορετική γεύση. Επίσης και ή ετικέτα έδειχνε πιο φτωχή και παλιά σε σχέση με το βλαχας.
 
Το γαλα Τιτι κυκλοφορει κατα πασαν πιθανοτητα και σημερα.

Μεχρι πριν απο δυο χρονια το εβρισκα εν αφθονια στο σουπερ μαρκετ Δουκας στην Πλατεια Καλογηρων. Το 2013 ο Δουκας εγινε Σκλαβενιτης και το γαλα δεν το βλεπω πια εκει, αλλα αυτο ειναι προφανως θεμα του σουπερ μαρκετ.
 
Το γαλα ΤιΤι κυκλοφορεί ακόμα στην αγορα. Από τις αρχες 90 ηταν το εναλλακτικό γάλα στο σπίτι μετα το νουνου, ηταν λίγο πιο οικονομικό και το έφερνε το παντοπωλείο της γειτονιάς, ενώ διέφερε κάπως στην γευση..

IMG_0787.jpg

IMG_0785.jpg

IMG_0786.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα