Μικροί - Μεγάλοι

Την παρακολουθούσα ΦΑΝΑΤΙΚΑ, αλλά ΠΑΝΤΑ βαριόμουν τις συζητήσεις που ακολουθούσαν... Η ηλικία μου βλέπετε τότε δεν επέτρεπε να κατανοήσω όσα ακούγονταν...

Χρόνια αργότερα το mega επιχεήρησε να δημιουργήσει ένα άτυπο remake της σειράς, που λεγόταν "Οικογενειακές Υποθέσεις" και το παρουσίαζε η...Λίλα Καφαντάρη και η ψυχολόγος Αλ. Σωτήρχου (αμα κάνω λάθος πυροβολήστε με). Νομίζω ήταν το 1998 ή το 1999 αλλά δε βάζω και το χέρι μου στη φωτιά. Στα δραματοποιημένα νούμερα το μόνο που θυμάμαι ήταν οτι έπαιζε και η Ελισσάβετ Ναζλίδου, που 1 χρόνο πριν συμμετείχε στην Αίθουσα του Θρόνου σαν η βουβή ψυχοκόρη του Αλ. Αλεξανδράκη. Η απόπειρα αυτή πάτωσε, η διάρκεια της εκπομπής μειώθηκε σε πρώτη φάση και πολύ σύντομα κόπηκε. Πρέπει να ήταν το πιο σύντομο κόψιμο εκπομπής στο mega. Η εκπομπή αντικαταστάθηκε απο τη...Λάσι (σε νέα παραγωγή) και απο το Πλοίο της Αγάπης (επίσης σε μια νέα παραγωγή). Οι κουτσομπόλες της εποχής έλεγαν οτι η...Λάσι έφαγε την Καφαντάρη-που δε χάθηκε κιόλας, βουλευτίνα είναι σήμερα!!!

Ουφφφφ..........Τέλειωσα!!

edit που θεωρούσα δεδομένο, αλλά μάλλον δεν είναι: οι Οικογενειακές Υποθέσεις προβάλλονταν καθημερινά απο Δευτέρα εως Παρασκευή αμέσως μετά το μεσημβρινό δελτίο ειδήσεων... Πρέπει να κράτησαν το πολύ για τρεις εως τέσσερις εβδομάδες. Η πρεμιέρα έγινε περίπου 2 εβδομάδες μετά το Πάσχα και το πρώτο επεισόδιο ήταν...πασχαλινό: διαφωνία μανας-γιου για το αν θα πανε στην εκκλησία ή κάτι τέτοιο τέλως πάντων....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αν και είναι ήδη ανεβασμένο σε rapidshare το ξαναβάζω για αυτούς που δεν έχουν την δυνατότητα να το δουν.

Τίτλοι εκπομπής

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=Ot6BFYbHnpE]YouTube - Ξ£Ξ�ΞΌΞ± ΡκΟΞΏΞΌΟΞ�Ο "ΞΞΞΞʽΞΞ ΞΞΞΞΞΞΞ"

Ακολουθεί συνένευξη του Θανάση Παπαγεωργίου για την εκπομπή Μικροί - Μεγάλοι

picture.php


[edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ήταν πολύ καλή σειρά, εγώ βέβαια την απολάμβανα μαζί με τη συζήτηση γιατί ήμουν στο λύκειο και ετοιμαζόμουν και για έκθεση ;) μου έχει μείνει μια σκηνή όπου η κόρη αντιδρά στην προτροπή της μάνας ''μήν τρως άλλο (γλυκό) πουλάκι μου, θα παχύνεις'' και κατεβάζει και την επόμενη πάστα ... αχχχχ τί καλές εποχές, για την τηλεόραση και για τη σιλουέτα μας :cry:
 
http://www.youtube.com/watch?v=KGa_eV3KH-c

To τραγούδι των τίτλων της σειράς (1979) , "Guilty"του Μάικ Όλντφιλντ (επαναδημοσίευση λινκ, γιατί το προηγούμενο δεν λειτουργεί πλέον).
 
Είχα δει τη σειρά Μικροί-Μεγάλοι σε επανάληψη από ΕΤ2.Αν θυμάμαι καλά ήταν ένα επεισόδιο με την Μαρί Κωνσταντάτου και το Γιάννη Σαββιδάκη που ήταν υποτίθεται αδέλφια και το επεισόδιο εκείνο αναφερόταν στην ανεργία της εποχής με το Γ. Σαββιδάκη να ψάχνει για δουλειά και γύριζε στο σπίτι απογοητευμένος...Κάτι τέτοιο μου έχει μείνει...Από τη σειρά μου άρεσε το πρώτο μέρος όπου παρουσιαζόταν το επεισόδιο κάθε φορά. Το δεύτερο μέρος με τη συζήτηση παρουσιαστή και κοινού δεν μου άρεσε, το έβρισκα βαρετό...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ καλή σειρα.Επιανε το ''σφυγμο'' της ελληνικης οικογενιας των 1980ς.Τα προβληματα των νεων αλλα και των γονέων. Τις προτες σεζον δεν ειμουν φανατικος και λογο του οτι ειμουν πιτσιρικας και βαριομουν τις συζυτισεις ,οταν σταματαγε το επισοδειο για σιζητιση εγω την ...εκανα!

Κρατησε 5!!! σεζον (1987-1992),αλλα αυτην την επιτιχια την άξιζε.
 
Εκπομπή της ΕΡΤ τέλη δεκαετίας του 80 [Μικροί Μεγάλοι]

Αναζητώ τον τίτλο μιας εκπομπής που παρουσιαζόταν στην ΕΡΤ 2(πιθανότατα ελπίζω να μη κάνω λάθος) και μάλλον τα σαβ/κα σε μεσημεριανές ώρες. Την εκπομπή παρουσίαζε ο γνωστός ηθοποιός και σκηνοθέτης Θανάσης Παπαγεωργίου (έπαιζε στη Μανταμ Σουσού).Η εκπομπή διαπραγματευόταν διάφορα κοινωνικά θέματα και προβλήματα όπως ναρκωτικά, AIDS, σχέσεις μεταξύ γονέων και παιδιών,διαζύγιο κτλ. Για κάθε επεισόδιο γυριζόταν ένα μικρό φιλμάκι σχετικό με τη θεματολογία με γνωστούς ηθοποιούς να πρωταγωνιστούν και στο διάλειμμα και στο τέλος της προβολής ακολουθούσε συζήτηση στο στούντιο πάνω στα όσα είδαν από ειδικούς, επιστήμονες, κοινωνιολόγους, ψυχολόγους κλπ. Η εκπομπή πρέπει να παρουσιαζόταν την εποχή γύρω στο 87-89.
 
butch_cassidy είπε:
Αναζητώ τον τίτλο μιας εκπομπής που παρουσιαζόταν στην ΕΡΤ 2(πιθανότατα ελπίζω να μη κάνω λάθος) και μάλλον τα σαβ/κα σε μεσημεριανές ώρες. Την εκπομπή παρουσίαζε ο γνωστός ηθοποιός και σκηνοθέτης Θανάσης Παπαγεωργίου (έπαιζε στη Μανταμ Σουσού).Η εκπομπή διαπραγματευόταν διάφορα κοινωνικά θέματα και προβλήματα όπως ναρκωτικά, AIDS, σχέσεις μεταξύ γονέων και παιδιών,διαζύγιο κτλ. Για κάθε επεισόδιο γυριζόταν ένα μικρό φιλμάκι σχετικό με τη θεματολογία με γνωστούς ηθοποιούς να πρωταγωνιστούν και στο διάλειμμα και στο τέλος της προβολής ακολουθούσε συζήτηση στο στούντιο πάνω στα όσα είδαν από ειδικούς, επιστήμονες, κοινωνιολόγους, ψυχολόγους κλπ. Η εκπομπή πρέπει να παρουσιαζόταν την εποχή γύρω στο 87-89.
butch_cassidy, αναφέρεσαι στην εκπομπή "Μικροί Μεγάλοι" της ΕΡΤ (ΕΡΤ1) - υπάρχει αντίστοιχο θέμα ανοιγμένο εδώ:

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?1370-Μικροί-Μεγάλοι&highlight=%EC%E9%EA%F1%EF%DF+%EC%E5%E3%DC%EB%EF%E9

και για περισσότερες πληροφορίες, μπορείς να ανατράξεις στη RetroDB, εδώ:

http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Μικροί_μεγάλοι
 
μάλλον εννοείς την εκπομπή: "μικροί-μεγάλοι"

edit

με πρόλαβαν άλλοι :)
 
Ναι αυτό είναι....δεν είχα δει το topic ευχαριστώ πολύ, τη θυμόμουνα πολύ καλά τη σειρά αλλά δε θυμόμουν τον τίτλο.Thanks bernard.c και ntsmrtz
 
Πιθανότατα να ήταν η πρώτη φορά στην ελληνική τηλεόραση που παρουσιάστηκε ένα gay παιδί καθώς και οι αντιδράσεις της οικογένειάς του. Ως τότε, gay με προβλήματα δεν υπήρχαν στην Ελλάδα, παρά μόνο χαζοχαρούμενες καρικατούρες, για να γελάνε οι straight...
 
Dimitrissss είπε:
Πιθανότατα να ήταν η πρώτη φορά στην ελληνική τηλεόραση που παρουσιάστηκε ένα gay παιδί καθώς και οι αντιδράσεις της οικογένειάς του. Ως τότε, gay με προβλήματα δεν υπήρχαν στην Ελλάδα, παρά μόνο χαζοχαρούμενες καρικατούρες, για να γελάνε οι straight...
Το θυμάμαι το συγκεκριμένο επεισόδιο. Νομίζω πως εκείνη την περίοδο το αγόρι της οικογενείας το υποδύονταν ο ηθοποιός Ανδρέας Ανδρεόπουλος. Θυμάμαι μάλιστα και μια ιδιαίτερα σκληρή σκηνή που ο πατέρας Θανάσης Παπαγεωργίου διώχνει κλωτσηδόν το γιο του από το σπίτι, φωνάζοντας έξω π....η!
 
Εκπομπή "Μικροί-Μεγάλοι" στην ΕΤ1

Αλήθεια, θυμάστε αυτή την εκπομπή τα μεσημέρια της Κυριακής στην Ετ1; Με μια "ηλεκτρονική" μουσική στο σήμα της;

Υπήρχε ένα δραματοποιημένο σκετσάκι οικογενειακής ζωής, σε τρια κομμάτια νομίζω, και ενδιάμεσα γινόταν συζήτηση στο studio για οικογενειακά θέματα.

Θα την χαρακτήριζα "κοινωνική" και όχι "δημοσιογραφική" εκπομπή, αλλά δεν βρήκα το αντίστοιχο κεφάλαιο.

Θέλετε να τη θυμηθούμε λίγο; Π.χ. αδυνατώ να θυμηθώ ακριβώςτις "τετράδες" γονιών-παιδιών που παρήλασαν.Σαν σκόρπια ονόματα θυμάμαι Παπαγεωργίου-Πρωτοψάλτη, Βαγενά ίσως, και σαν "παιδιά" Ανδρέα Ανδρεόπουλο, Σμαράγδα Διαμαντίδου.

Θυμάστε τίποτα περισσότερο;
 
panp κοιταξε εδω ,εχει ανοιχτει αντιστοιχο θρεντ και υπαρχουν αρκετες πληροφοριες :)
 
Βίντεο από αυτή την εξαιρετική εκπομπή της ΕΡΤ...

 
Καταπληκτικοί οι τίτλοι αρχής Χρήστο. Εν τω μεταξύ στην αρχή που είδα την φωτογραφία του Τony νόμιζα οτι ήσουν εσύ Χρήστο, αλλά μετά είδα ότι ήταν ο Σαββιδάκης. Αν μπορείς ανέβασε και κάποιο απόσπασμα να δούμε. Θα πρέπει να ήταν ωραία σειρά.
 
Εγώ σε κάποια έκδοση θυμάμαι στους ρόλους των παιδιών Σμαράγδα Διαμαντίδου και Ανδρέα Ανδρεόπουλο (όχι κατ΄ ανάγκη στην ίδια έκδοση).
 
nick είπε:
Καταπληκτικοί οι τίτλοι αρχής Χρήστο. Εν τω μεταξύ στην αρχή που είδα την φωτογραφία του Τony νόμιζα οτι ήσουν εσύ Χρήστο, αλλά μετά είδα ότι ήταν ο Σαββιδάκης. Αν μπορείς ανέβασε και κάποιο απόσπασμα να δούμε. Θα πρέπει να ήταν ωραία σειρά.
Για σένα Νίκο...

[video=youtube;laPRzHbUB-c]

 
Σε ευχαριστώ πολύ Χρήστο. Καταπληκτικό το απόσπασμα όπως και οι ηθοποιοί Λήδα Πρωτοψάλτη, Μαρίνα Υψηλάντη και Δημήτρης Λιγνάδης. Απο οτι είδα η σειρά αριθμεί και πολλά επεισόδια και για την ακρίβεια 99!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα