Μικρομέγαλος - Big (1988)

demis

RetroActive
Joined
26 Απρ 2009
Μηνύματα
466
Αντιδράσεις
58
zoltar.jpg


Ένα αγαπημένο θέμα σε κάποιες ταινίες των 80's ήταν οι μικρο-μέγαλοι. Με κάποιον μαγικό τρόπο ή κάποιο gadget, μεγάλωναν σωματικά, όχι όμως και νοητικά! Από την πιο γνωστή ίσως ταινία αυτής της θεματικής (Βig) είναι η παραπάνω φωτό, με ένα παιδί να βρίσκει ένα εκπληκτικό μηχάνημα-παιχνίδι, τον Zoltar, σε ένα περιοδεύον Λούνα Παρκ και να μεγαλώνει απότομα (Τομ Χανκς). Βασικά... εγώ θα προτιμούσα το αντίστροφο!

Θυμάστε άλλες;

big-piano.jpg


Big (1988) Original Theatrical Trailer

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αν θυμομαστε? Σιγουρα Demis!

Απο τις πιο αγαπημενες μου που την βλεπω αρκετα συχνα, ειναι η Like father Like Son, με τον Dudley Moore και τον Kirk Cameron. Pure fun!




Kαι η πιο συγχρονη, απλο remake των ανωτερω, η Freaky Friday, με την Jamie Lee Curtis και την Lindsay Lohan.

YouTube - Freaky Friday trailer
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στο Vice Versa θυμάμαι μια σκηνή, όπου ειναι και οι 2 σε ενα εμπορικό κέντρο έχοντας ήδη αλλάξει ρόλους, οπότε σε καποια στιγμή βλέπει ο "μικρός" εναν τύπο να παίζει με μια σούπερ ηλεκτρική κιθάρα και του τη ζητάει και αρχίζει να σολάρει και ένας τύπος από πίσω αρχίζει να παίζει ντραμς...
 
Demis παρα μα παρα πολυ ωραιο θεμα!

και μαλιστα μια απο αυτες τις μερες εψαχνα στο βιντεοκλαμπ να βρω την ταινια ΒIG και δεν θυμονουν τον τιτλο

για μια φιλη που κλεινει τα 40 και εχει φρικαρει....

Αυτες οι ταινιες εκτος του οτι ειναι παρα πολυ ωραιες και διαχρονικες εχουν και μια δοση μαγειας

να σε πανε πισω και να σου θυμησουν οτι δεν μεγαλνεις ποτε αρκει να νιωθεις μεσα σου την φλογα της νεοτητας και της νοσταλγιας.

Τις προτεινα και αλλο ενα φαρμακο....

Το Retromaniax ;)

phil vr με καλυψες πληρως! (Αυτο το Σ/Κ θα το περασω βλεποντας τετοιες ταινιες μιας και 2 απο αυτες που εχεις αναφερει δεν τις εχω δει)

thx! :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rygar, τη θυμάμαι και εγώ τη σκηνή!

circleag, σε ευχαριστώ πολύ. Συμφωνώ απόλυτα: οι ταινίες αυτές είναι "φάρμακο" -σου φτιάχνουν το κέφι!

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
phil_vr είπε:
Kαι η πιο συγχρονη, απλο remake των ανωτερω, η Freaky Friday, με την Jamie Lee Curtis και την Lindsay Lohan.
Και φυσικα η φετινη 17 again με τον Μαθιου Περρυ :)

Αυτο που δε μου αρεσε σε αυτες τις ταινιες ειναι οτι στην αρχη (και στο τελος) το παιδι ειναι παντα ενα φυσιολογικο εξυπνο 12χρονο παιδι της ηλικιας του. Μολις ομως παιρνει το σωμα του πατερα του, ξεμωραινεται και αλλου παν' τα τεσσερα, κανει σαν 5χρονο :Ρ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ελάχιστα θυμάμαι από αυτή την ταινία. Σαν concept όμως ήταν καλό.
 
Αγαπημενη ταινια και αυτη αλλα προσωπικα προτιμω το like father,like son.
 
Είχε κάποια ωραία μηνύματα αυτή η ταινία, όπως ότι η ωραία της υπόθεσης ας πούμε ερωτεύεται τον ήρωα λόγω της παιδικής του ψυχής σε αντίθεση με τον αποστειρωμένο γιάπη επαγγελματία και ουσιαστικά βλέπει και η ίδια τη ζωή διαφορετικά. Ή ότι ο μικρομέγαλος Τομ Χανκς κάνει τους συναδέλφους του να συνειδητοποιούν πόσο πολύ έχουν σκοτώσει το παιδί μέσα τους και έχουν χάσει την επαφή όχι μόνο με τη δουλειά τους (πωλήσεις παιχνιδιών) αλλά ίσως και με τη ζωή γενικότερα.
 
Πίσω
Μπλουζα