Μικρο service σε Game&Watch

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.785
Αντιδράσεις
4.254
τα Game&Watch ειναι σκυλια. Γερη και εξυπνη κατασκευη. Το μονο που παθαινουν ειναι το "συνδρομο του τηλεκοντρολ". Δηλαδη με τα χρονια μαζευεται βρωμια απο τα χερια στις επαφες των κουμπιων και δεν ειναι τοσο responsive.

Μια στα τοσα τα ανοιγω και τα καθαριζω.

Τραβηξα μερικες φωτο για να δειξω ενδεικτικα την διαδικασια. Θα χρειαστειτε ενα σπραυ τυπου contact cleaner (κανα 4αρια ευρω max), μπατονετες και ενα ισιο μικρο κατσαβιδι.

Ιδου οι ασθενεις εις την χειρουργικην κλινην. Εχουμε ενα Parachute και ενα Snoopy Tennis που σε λιγο θα μετρανε 30 χρονια στα χερια μου.

attachment.php


Αφαιρουμε καπακι, μπαταριες και ξεδιδωνουμε τις βιδες

attachment.php


Το θεαμα που αντικρυζουμε (παρατηρηστε οτι οι τρυπες για τις εσωτερικες βιδες εχουν ενα λευκο κυκλο). Τις ξεβιδωνουμε

attachment.php


Κακη φωτο απο τα σπλαχνα. Διακρινεται παντως μπιχλα στη περιφερεια των εσοχων των κουμπιων

attachment.php


Καθαριζουμε με βρεγμενη με contact cleaner μπατονετα της επαφες πανω στη πλακετα καθως και τις μαυρες βασεις επαφης των κουμπιων. Γενικα καθαριζουμε και οτι βρωμα βρισκουμε.

attachment.php


Καθαρον! Ξεκιναμε συναρμολογηση

attachment.php


Ετοιμο για παιχνιδι! (δειτε τι εβγαλαν οι μπατονετες!)

attachment.php
 
Βλέπω ότι τα "γραφικά" στις οθόνες τους, είναι ζωηρά και καθαρά...

...σε δύο dual screen που έχω και τα γραφικά τους είναι λίγο ξεθωριασμένα, λες να οφείλεται στις μπαταρίες;
 
Οταν βαζεις τις μπαταριες και αναβουν ολα τα "sprites", παρατηρεις ομοιομορφο ξεθωριασμα? Οτι βλεπεις ειναι κοινο και για τα 2 display?
 
Πολύ σωστή παρατήρηση, ξέχασα να το αναφέρω...

...το ξεθώριασμα είναι ομοιόμορφο σε όλα τα "sprites" και στις δύο οθόνες και επιπροσθέτως, έχω το ίδιο ζεύγος μπαταριών, που εναλλάσσω μεταξύ των δύο G&W, που είναι ηλικιωμένες μεν, πρακτικά αχρησιμοποίητες δε, αφού τις διατηρώ ξεχωριστά.

Να παραγγείλω καινούριες μπαταρίες και να μην ανησυχώ λοιπόν, ε;
 
Μην παραγγειλεις. LR44 στο Jumbo 1.5 euro ;)
 
Και εμενα ειναι προς το ξεθωριασμενο με την αριστερη ενα κλικ πιο θαμπη,νομιζα μπαταριες αλλα και μετα την αλλαγη....


Δεν ειναι τραγικα τα πραγματα αλλα σε χαλαει.


attachment.php
 
Μπορει να ειναι παραξενο αλλα ειχα διαβασει οτι πολλοι χρησιμοποιουν SR αντι για LR μπαταριες διοτι ειναι ελαφρως δυνατοτερες (1.55V vs 1.5V) και εχει θετικη επιπτωση στην απεικονιση...
 
Aυτες ειναι οι δικες μου ,lr μεν αλλα alkaline.

 


media.nl


 


That will never happen to a Casio BTW.


 


 
Γερμανος,1.30 το κομματι.
 
Αν δεν ισιωσει με SR, θα πρεπει να βρεις καποιο χαλασμενο G&W και να παρεις το UV Filter του και να το βαλεις στο δικο σου.

O ηλιος και τα τσιγαρα αλλοιωνουν το UV Filter και δημιουργειται η θαμπαδα.
 
ZOMG, ακόμα και στις μπαταρίες $ony αγοράζει ο Aardvark... :)
 
Ωχ, καλά κατάλαβα...

Aardvark είπε:
Και εμενα ειναι προς το ξεθωριασμενο με την αριστερη ενα κλικ πιο θαμπη,νομιζα μπαταριες αλλα και μετα την αλλαγη....
Δεν ειναι τραγικα τα πραγματα αλλα σε χαλαει.


Wally είπε:
Αν δεν ισιωσει με SR, θα πρεπει να βρεις καποιο χαλασμενο G&W και να παρεις το UV Filter του και να το βαλεις στο δικο σου.
O ηλιος και τα τσιγαρα αλλοιωνουν το UV Filter και δημιουργειται η θαμπαδα.
...την καρδιά περιβόλι μου κάνατε.

Παραγγέλνω SR44 με 3,16? την 5άδα και βλέπουμε.
 
ευχαριστω παιδια.
 
Παρέλαβα τις μπαταρίες σήμερα!

Αυτό ήταν παιδιά, ζωντάνεψαν τα G&W μου! SR44 FTW!
 
Ελα βρε,good news μπραβο θα το δοκιμασω και εγω,ελπιζω να βρω Ελλαδα να μην ψαχνω ebay.
 
Χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω...

...το ότι δεν έχεις ομοιόμορφο ξεθώριασμα δεν είναι πολύ καλό σημάδι, αλλά αυτά τα G&W είναι πραγματικά σκυλιά και ίσως αυτή η συμπεριφορά να είναι φυσιολογική, όταν το κύκλωμα είναι σε κατάσταση undervolt... Είναι και κομματάκι μεγάλο το Mario Bros σου, σίγουρα θα έχει μεγαλύτερες ανάγκες σε ρεύμα.

Η οθόνη που είναι πιο ξεθωριασμένη, είναι αυτή που περιέχει και τις μπαταρίες; Αν όχι, ίσως τότε φυσιολογικά είναι πιο ξεθωριασμένη, λόγω εξασθένησης της έντασης του ρεύματος, από την αντίσταση του κυκλώματος.
 
Πίσω
Μπλουζα