Μικρός / Νέος Επιστήμονας

32bitos

Retro Member
Joined
8 Mαϊ 2007
Μηνύματα
103
Αντιδράσεις
1
Πριν απο αρκετα χρονια επαιζα με ηλεκτρονικα, αντιστασεις, πυκνωτες, κολλητηρια, smart kit κ.α.

Τοτε θυμαμαι διαβαζα Τεχνικη Εκλογη (νομιζω βγαινει ακομη) η οποια ωστοσο ηταν advanced και για τις γνωσεις μου και για την ηλικια μου. Το αγαπημενο μου ηταν ο Νεος Επιστημονας. Διαβαζε κανεις;

Πολυ καλο περιοδικο αφιερωμενο στα ηλεκτρονικα, λιγο σε υπολογιστες και γενικοτερα σε θεματα τεχνολογιας. Περιοδος 1986-87 καπου εκει.

Εχω και αρκετα τευχη του Μικρου Επιστημονα εποχης 1976-1979. Μορφη pocket και υλικο παρομοιο με αυτο του Νεου Επιστημονα ωστοσο ηταν περισσοτερο προσανατολισμενο σε μοντελισμο και ηλεκτρονικα. Σταματησε και συνεχισε ο Νεος Επιστημονας.

Δυστυχως φυσικη προσβαση δεν εχω στα τευχη, ολα ειναι καπου αραχνιασμενα στο πατρικο μου στην Αθηνα. Διαβαζε κανεις;
 
[edit] Greeklish τα οποια απαγορευονται απο τον κανονισμο! [edit]

Εγω αλλα μονο νεο επιστημονα το αλλο δεν το ηξερα καν...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ειδικα ο μικρος επιστημονας ειναι πολυ σπανιος...εκει να δειτε retro

θα φερω μερικα τευχη και θα τα σκαναρω αν και η ποιοτητα τους ειναι αισχρη (δεν ειναι ιλουστρασιον χαρτι, 1976!!)
 
Έχω κάποια τεύχη απο τον πατέρα μου, δεκαετίας 70.. Επίσης κάποια τεύχη τα είχε στείλει στα κεντρικά στην Αθήνα (ίσχυε μια limited edition προσφορά) και του είχαν κάνει βιβλιόθεσία. Τα έχω εγώ εδώ και πολλά χρόνια σε άριστη κατάσταση :)
 
Asemne , θα μπορούσες να ανεβάσεις καμιά φωτό;;;; :)
 
Yep, θα το κάνω, κατα πάσα πιθανότητα τη Δευτέρα, αφού με το που σχολάσω θα φύγω για Π-Σ-Κ.. :)
 
Και όπως υποσχέθηκα, ορίστε φωτό. Κάπου έχω κι άλλα τεύχη Μικρού Επιστήμων, αυτή τη στιγμή δεν ξέρω που είναι όμως. Χρονολογία δεν αναφέρει πουθενά αλλά νομίζω είναι '70. Έχουν σωθεί κι άλλα περιοδικά αυτής της δεκαετίας, όλα σε άριστη κατάσταση.

fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εξαιρετικο αποκτημα.

Ειδα και αφιερωμα στην εποξικη κολλα. Δεν ηξερα οτι ηταν τοσο παλια ιστορια
 
Πω πω... :D :D :D

Η πρόγονος της Logo στιγμής και η Agfamatic με το φιλμ κασέτα...

Τα 70s σ' όλο τους το μεγαλείο...:animeek:

Σ΄ευχαριστούμε για τις φωτό Asemne!!! :thumbup: :thumbup: :thumbup:
 
Thank you, πρέπει να βρω όλη τη συλλογή '70s και '80s που έχω, πρέπει να έχω αρκετό σπάνιο υλικό. Όταν αξιωθώ και το κάνω θα τα ποστάρω όλα! :)
 
ΗΤΑΝ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΤΟ 74 ΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΛΑ.ΗΤΑΝ Η ΑΙΤΙΑ ΠΟΥ ΕΓΙΝΑ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΣ.ΔΕΝ ΤΑ ΕΧΩ ΠΙΑ. ΚΑΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΑΝ ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΔΕΝ ΤΑ ΘΕΛΕΙΣ ΑΛΛΟ ΘΑ ΤΑ ΗΘΕΛΑ
 
nkap καλώς όρισες. Γράφε σε παρακαλώ με μικρά γράμματα γιατί τα κεφαλαία είναι κουραστικά στο διάβασμα και επιπλέον δείχνουν οτι φωνάζεις :)
 
Ενταξη και συγνωμη.
 
Σκέφτομαι να βγάλω κάποιες φωτό με εξώφυλλα από κάποια τεύχη του Νέου επιστήμονα και να τις αναρτήσω στο forum.Το ερώτημα είναι να τις αναρτήσω εδώ σε αυτό το topic ή να ανοίξω νέο ώστε να φαίνονται στο πρώτο post;Τι θέλετε;
 
Βαλτες εδω καλυτερα,να μην εχουμε 2 θρεντς. ;)
 
Τα τεύχη είναι από το Νεο Επιστήμονα και συγκεκριμένα από το 5ο έως και το 31.

Δυστυχώς τα πρώτα 4 δεν τα έχω...

fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολυ ομορφα ειναι και με ενδιαφεροντα ρετρο θεματα.
 
Να σαι καλά.Έχω σκοπό να ανεβάσω και κάποια άλλα περιοδικά (πχ Car&Driver από το 1ο τεύχος) μιας και κάνω γενικό καθάρισμα κι ξεδιάλεγμα στην παλιά μου βιβλιοθήκη.Αρκεί να βρώ το χρόνο..

Άμα βρούμε κάποιον φίλο εδώ μέσα να συμπληρώσει την παραπάνω συλλογή τουλάχιστον τα 4 πρώτα τεύχη καλό θα ήταν...

BTW Το αμάξι στο τεύχος 21 ήταν το όνειρό μου τότε.Κοιμόμουν και το ονειρευόμουν.Κάτι σαν το εσωτερικό του ΚΙΤ αλλά στο πιο μουράτο :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
:bow: tarantules.

Δεν ανεβάζεις, αν θέλεις, τις φωτογραφίες σε προσωπικό σου άλμπουμ στο φόρουμ? Γιατί βλέπω είναι σε imageshack και κάποια στιγμή θα χαθούν :)
 
Πίσω
Μπλουζα