Μοναχικός Λύκος (Dever-Chalk) [Εκδ. Δεληθανάσης]

akmakas

Banned
Joined
3 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.204
Αντιδράσεις
74
Θυμαμαι παιδια πριν απο 15 χρονια περιπου υπηρχε μια σειρα

απο 5 βιβλια τα οποια ηταν βιβλιοπαιχνιδια!!

Η σειρα λεγοταν Ο μοναχικος λυκος η μαχομενος λυκος!

Ηταν βιβλια τα οποια διαβαζες την ιστορια αλλα και μπορουσες να την αλαξεις!

Ξεκινουσες σε ενα χωριο διαβαζες μια παραγραφο και στο τελος

σου ελεγε Π.Χ εισαι στο τελος του δρομου..μπροστα σου βλεπεις δυο μονοπατια

στο ενα βλεπεις ενα δασος σκοτεινο ενω στο αλλο βλεπεις

μια ανηφορα απο πετρες και λασπη.Ποιο δρομο θα διαλεξεις?

Εαν θες να πας αριστερα πηγαινε στην σελιδα 128 και παραγραφο 4

Και ουτω καθεξης...

Επισης ειχε ενεργεια και μαγικα τα οποια μεταβαλοντουσαν στην μαχη

μεχρι που εχανες κιολας!

Η ιστοριες των βιβλιων θυμιζουν lord of the rings barts tale!!!

Δυστυχως η καλη μου μητερουλα τα εδωσε δρομο μαζι με τα pixel user

και τεσσερις τροχους!!

Τα βιβλια αυτα δυστηχως δε τα βρηκα πουθενα και τα ψαχνω απελπισμενα

αν καποιος γνωριζει κατι.......
 
Κάτι παρόμοιο..

Έχω απο μικρή κάτι βιβλιαράκια απο μια σειρά Πλοκάμι (εκδόσεις Ανέμη) λέγεται που άρχίζεισ την ιστορία και σε βάζει καθε φορά να διαλέξεις την πορεία της ιστορίας...Έχω 5 βιβλιαράκια με διαφορετική ιστορία το καθένα...Μάλλον δεν είναι αυτο που λες ομως ακριβώς...Τα ξέθαψα τώρα και τα ξαναθυμήθηκα ....πολύ εντυπωση μου είχαν κάνει...Πολύ πριν βγούν τα παιχνίδια adventures κλπ..Καλή φαση...

:)
 
akmakas:

Αυτά τα φοβερά βιβλία-παιχνίδια ("Μοναχικός Λύκος") τα είχε ένας φίλος μου στο γυμνάσιο.

Μάλιστα μία φορά παραλίγο να τσακωθούμε εξαιτίας τους, επειδή δεν με άφηνε ούτε να τα ακουμπήσω !!

- "Θα μου τα δανείσεις μόλις σχολάσουμε να τα διαβάσω;"

- "Οχι"

- "Αύριο ίσως;"

- "Δεν γίνεται"

- "Πες μου απο ποιό βιβλιοπωλείο τα πήρες, να τα αγοράσω και εγώ"

- "Δεν θυμάμαι"

- "Πες μου τότε τον εκδοτικό οίκο, να τα ψάξω"

- "Οχι"

(όπως καταλάβατε, είχα να κάνω με "ειδική περίπτωση" ατόμου :D ).

Τέλος πάντων, φίλε akmakas, πολλά απο αυτά τα βιβλιαράκια θα τα βρείς εδώ, έτοιμα για κατέβασμα (δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα δικαιωμάτων - πρέπει να είναι online με την συγκατάθεση των δημιουργών).

Επίσης, στο γνωστό (και αγαπητό σε όλους τους φίλους των παλιών παιχνιδιών) site, θα βρείς μία πληθώρα απο links για παρόμοια βιβλία-παιχνίδια.

Καλή ανάγνωση !! :)

Αrduinna:

Τα βιβλία-παιχνίδια της σειράς "πλοκάμι" έτυχε να τα έχω και εγώ !! (αρκετά μικρός τότε - γύρω στα έξι).

Δεν ξέρω πόσα είχαν κυκλοφορήσει συνολικά στην Ελλάδα, αλλά εγώ είχα συνολικά έξι:

Πέρα απο το διάστημα.

Ταξίδι κάτω απο τη θάλασσα.

Στη σπηλιά του χρόνου.

Το μυστήριο του "Ερημου βράχου".

Το κωδικό σου όνομα είναι Ιωνάς.

και τέλος,

Στη Σαχάρα με αερόστατο.

...πάντως, απο ότι διαβάζω εδώ, στο εξωτερικό είχαν κυκλοφορήσει συνολικά 184 βιβλία της ίδιας σειράς !! :eek: (λιποθυμώ !!).

...και μία ξεχωριστή ανάμνηση:

Είχαμε βγεί έξω με την οικογένειά μου για βόλτα και φαγητό, και για να περνάω την ώρα μου (σαν καλός μπόμπιρας), είχα μαζί μου και το "Πέρα απο το διάστημα".

Φεύγοντας αργότερα απο το εστιατόριο, ανακάλυψα με τρόμο ότι είχα ξεχάσει να πάρω μαζί μου το βιβλίο αυτό, το οποίο το είχα αφήσει πάνω στην καρέκλα μου !!

Ημουν απαρηγόρητος !! Ο πατέρας μου αναγκάστηκε να πάει πίσω να ψάξει, και ευτυχώς το είχε κρατήσει ένα γκαρσόνι σε περίπτωση που ερχόταν κάποιος να το ζητήσει !!

Δεν μπορώ να σας περιγράψω την ανακούφισή μου, μόλις το ξαναπήρα στα χέρια μου !!
 
Υποκλινομαι

Billy..........Δεν παιζεσαι......Εισαι πραγματικο λεξικο!!!!!!

Μαλλον ο φιλος σου στο γυμνασιο δεν ηταν και τοσο φιλος σου χε χε

Ευχαριστω και παλι!!!!! :D :D :D
 
lone_wolf.jpg

Το Mysteries εξασφάλισε μέσω ιδιώτη την πώληση των 6 συλλεκτικών βιβλιοπαιχνιδιών της σειράς “Μοναχικός Λύκος”, των εκδόσεων Δεληθανάση.

Τα βιβλία πωλούνται ξεχωριστά το καθένα ή και όλα μαζί.

[EDITED]

 


http://mysteries.b2w.gr/?page_id=906
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λοιπόν... Στην Ελλάδα κυκλοφορήσαν το '87, από τις εκδόσεις "Αστέρης Δεληθανάσης".

Το πρώτο βιβλίο της σειράς ήταν το "Αστραπές στο σκοτάδι, ενώ ακολουθούσαν τα "Ταξίδι στην κόλαση", "Οι σπηλιές του τρόμου", "Το καταραμένο φαράγγι"ή το Βάραθρο της καταστροφής( ;) .....

Θα προσπαθήσω να τα βρω (αν και νομίζω πως πρέπει να είναι στο πατρικό μου)...

Δύο βιβλία βρήκα (προς το παρόν)

LW 2-1209.jpgLW 2-2.jpg

Εξώφυλλο και οπισθόφυλλο

...κάθε περιπέτεια είχε διαφορετικό χάρτη.

Ιδού ο χάρτης του 2ου βιβλίου "Ταξίδι στη κόλαση"

LW 2-3211.jpg

Έτσι ξεκινάει το βιβλίο....

.LW 2-4212.jpg

Οι κανόνες της μάχης... και ο πίνακας της τύχης.

LW 2-4215.jpg

και ένας από τους "κακούς" του βιβλίου που έπρεπε να πολεμήσεις (μιλάμε για πολύ αγωνία!!)

LW 2-4213.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ψάχνοντας στις μηχανές αναζήτησης πέτυχα τα δικά σας ποστ όπως επίσης και το παρακάτω site:

http://www.projectaon.org/en/Main/Books

Πριν απο μερικές μέρες ξέθαψα το πρώτο βιβλίο μέσα απο μια κούτα με άλλες αναμνήσεις και είπα να κάτσω να ψάξω αν υπάρχουν ακόμη αντίτυπα ....Αλλά δυστυχώς δεν έχω βρει τίποτα ακόμη.

Καμία ιδέα κάποιος ? Γιατί αν και ξέρω να διαβάζω αγγλικά , θα προτιμούσα τις ελληνικές μεταφράσεις ( ειδικά όταν βλέπεις λάθη στην μετάφραση , σκας στα γέλια )

Υ.Γ.Αμα η επισήμανση του site είναι κατά των κανονισμών θα παρακαλούσα τους admin να το αφαιρέσουν. :zip:
 
Ξεθαβω το θέμα γιατί θέλω να μου θυμήσετε τους τίτλους που έπαιρνες αναλόγως με το πόσα βιβλία είχες παίξει. Ξεκινούσες θυμάμαι ως Μύστης και μετά γινόσουν Ιππότης, Έξαρχος κτλ κτλ. Μπορείτε να μου γράψετε λίγο τους τίτλους αυτούς;
 
Να και τα δικα μου.

87942.jpg87943.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
20140922_181038.jpg

Καλησπερα, στην αναζήτηση μου να βρω τα βιβλια μου, τα οποια εντελει τα βρηκα, επεσα στην συζήτηση σας , οποτε σας τα εβγαλα φωτογραφια!

Ημουν πολυ fun απο μικρος με τον αδερφο μου και τα παιζαμε με τα μανιας! Τα ειχα χασει και τα ξαναβρηκα και λεω να τα ξαναπαιξω!

Ειχαμε παθει ψύχωση με αυτα και μεχρι το 5 τα ειχαμε βρει ευκολα.αλλα το 6ο ηταν πολυ δυσκολο και το βρηκαμε μετα απο πολυ ψαξιμο και δεν ξερω αν ξαναβγηκε σε ελληνικα.τοτε ρωτουραμε παντου για τα υπολοιπα, στον Μαλλιαρη και λοιπα, αλλα τελικα ενω λεγαν περιμέναν τα υπολοιπα, τελικα δεν βγηκαν ποτε....και να στε σιγουροι, οτι αν βγαιναν, θα τα ειχα...μιλαμε για 20 χρονια πριν ετσι...ρωτουσαμε, ψαχναμε, αλλα τελικα τιποτα και το θεμα δυστυχώς σταματησε εκει...

Το 6ο βιβλιο αλλαζει πολυ σε σχεση με τα προηγουμενα...αλλος πιανακς τυχης, αλλα αποτελεσματα μαχηςμαχης, νεες πολεμικες τεχνικες...

Θα τα ξανα ξεψαχνησω, να τα θυμηθω...τοτε ημουν μικρος , τωρα θα ναι αλλιως...20140922_181038.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
καλημερα φιλε που μπορω να τα βρω και γω αυτα?
 
konnikop είπε:
καλημερα φιλε που μπορω να τα βρω και γω αυτα?
Καλημέρα φιλε.να τα βρεις καπου σε μαγαζι πλεον...δυσκολα . κάπου εχω δει να πουλανε ενα απο ολα...πιο πολυ σε ebook θα τα βρεις στο σαιτ που ειπαν τα παιδια εδω, στα αγγλικα βεβαια...
 
Πολύ ενδιαφέροντα φαίνονται...
 
Προβολή συνημμένου 122987

Καλησπερα, στην αναζήτηση μου να βρω τα βιβλια μου, τα οποια εντελει τα βρηκα, επεσα στην συζήτηση σας , οποτε σας τα εβγαλα φωτογραφια!

Ημουν πολυ fun απο μικρος με τον αδερφο μου και τα παιζαμε με τα μανιας! Τα ειχα χασει και τα ξαναβρηκα και λεω να τα ξαναπαιξω!

Ειχαμε παθει ψύχωση με αυτα και μεχρι το 5 τα ειχαμε βρει ευκολα.αλλα το 6ο ηταν πολυ δυσκολο και το βρηκαμε μετα απο πολυ ψαξιμο και δεν ξερω αν ξαναβγηκε σε ελληνικα.τοτε ρωτουραμε παντου για τα υπολοιπα, στον Μαλλιαρη και λοιπα, αλλα τελικα ενω λεγαν περιμέναν τα υπολοιπα, τελικα δεν βγηκαν ποτε....και να στε σιγουροι, οτι αν βγαιναν, θα τα ειχα...μιλαμε για 20 χρονια πριν ετσι...ρωτουσαμε, ψαχναμε, αλλα τελικα τιποτα και το θεμα δυστυχώς σταματησε εκει...

Το 6ο βιβλιο αλλαζει πολυ σε σχεση με τα προηγουμενα...αλλος πιανακς τυχης, αλλα αποτελεσματα μαχηςμαχης, νεες πολεμικες τεχνικες...

Θα τα ξανα ξεψαχνησω, να τα θυμηθω...τοτε ημουν μικρος , τωρα θα ναι αλλιως...Προβολή συνημμένου 122941
Τα πουλα αρχηγε; 
 
Λοιπόν... Στην Ελλάδα κυκλοφορήσαν το '87, από τις εκδόσεις "Αστέρης Δεληθανάσης".

Το πρώτο βιβλίο της σειράς ήταν το "Αστραπές στο σκοτάδι, ενώ ακολουθούσαν τα "Ταξίδι στην κόλαση", "Οι σπηλιές του τρόμου", "Το καταραμένο φαράγγι"ή το Βάραθρο της καταστροφής( ;) .....

Θα προσπαθήσω να τα βρω (αν και νομίζω πως πρέπει να είναι στο πατρικό μου)...

Δύο βιβλία βρήκα (προς το παρόν)

Προβολή συνημμένου 94301Προβολή συνημμένου 94302

Εξώφυλλο και οπισθόφυλλο

...κάθε περιπέτεια είχε διαφορετικό χάρτη.

Ιδού ο χάρτης του 2ου βιβλίου "Ταξίδι στη κόλαση"

Προβολή συνημμένου 94303

Έτσι ξεκινάει το βιβλίο....

.Προβολή συνημμένου 94304

Οι κανόνες της μάχης... και ο πίνακας της τύχης.

Προβολή συνημμένου 94305

και ένας από τους "κακούς" του βιβλίου που έπρεπε να πολεμήσεις (μιλάμε για πολύ αγωνία!!)

Προβολή συνημμένου 94306
Έχεις κάποιο άλλο;
Έχω το 2 κ 3
 
Πίσω
Μπλουζα