Μουσείο Παιχνιδιών στην Πράγα

donkix2000

Retro Member
Joined
9 Ιουλ 2008
Μηνύματα
113
Αντιδράσεις
13
Πρόσφατα ταξίδεψα στην Πράγα όπου ένα απο τα πολλά μουσεία που παρουσιάζει στα τουριστικά της αξιοθέατα είναι το Μουσείο παιχνιδιών.

Λειτουργεί μέσα στο κάστρο,την έδρα του προέδρου της Τσέχικης Δημοκρατίας και παρουσιάζει αρκετό ενδιαφέρον.

Δυστυχώς δέν είχα πολύ χρόνο και οι φωτογραφίες είναι κάπως βιαστικές και οι τελευταίες που χώρεσαν στην κάμερα,όμως δίνουν μια καλή "γεύση" του μουσείου που λειτουργεί σε 2 ορόφους,ο πρώτος με εκθέματα απο διάφορα παιχνίδια και ο δεύτερος αποκλειστικά αφιερωμένος στην γνωστή μας Barbie

29583.jpg29534.jpg29552.jpg

Στον προθάλαμο της έκθεσης δεσπόζουν με την παρουσία τους οι φιγούρες της πρωτης Barbie(1959) του Superman και μιάς φιγούρας απο το Star Wars που μου διαφέυγει το ονομα της,όλες σε ανθρώπινο μέγεθος.

29537.jpg29549.jpg

Οι τρείς απο τις εικοσιένα κούκλες Barbie που πρωτοκυκλοφόρησαν το 1959.

29542.jpg29593.jpg

Για να μην σας κουραζω υπαρχουν ακομα μερικες φωτογραφιες στο σχετικό άλμπουμ στο προφίλ μου.



Ελπίζω να σας αρεσουν ολα αυτα τα παιχνίδια μαζεμένα αλλά δυστυχώς πίσω απο τις βιτρίνες και ούτε να τα ακουμπήσεις δεν μπορείς...κλάψ... :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τι να πω!!!!

Εμεινα αναυδος....

Παιχνιδια...Πολλα παιχνιδιαααα (κλαψ) και το μονο που μπορω να κανω

ειναι να αγγιξω το monitor....

Παρα πολυ ωραιο μουσειο και πολυ ωραιες φωτογραφιες!

Thanks donkix2000 :)
 
circleag είπε:
το μονο που μπορω να κανωειναι να αγγιξω το monitor....
Ετσι ακριβως!!!!

Τι υπεροχο μουσειο! Μια μερα ποιος ξερει, ισως καταφερουμε να ανοιξουμε κι εμεις ενα!

Σε ευχαριστουμε που μας ταξιδεψες φιλε Donkix2000!!!
 
Ουπς! Αυτό το thread μου είχε ξεφύγει!!! Τι απίθανα διοράματα!!:dribble:

Αναστασία μου, είμαι μέσα για τη δημιουργία του μουσείου παιχνιδιών!
 
πω πω 10 φορές έχω πάει σ' αυτή τη πόλη και ούτε καν το ήξερα....βεβαίως έχουν περάσει χρόνια από την τελευταία μου επίσκεψη, πότε άνοιξε αυτό;
 
υπεροχες φωτογραφιες και καταπληκτικο μουσειο!!!!!γιατι να μην υπαρχει και στην Ελλαδα ενα τετοιο με ολα τα παιχνιδια που κυκλοφορησαν; ωραια που θα ηταν..
 
Εκπληκτικό!!!!!!!!!!!!!!
 
Πράγα Toys Museum

Εδώ και πολύ καιρό σκεφτόμουν να αναφερθώ στο μουσείο παιχνιδιών που υπάρχει στην Πράγα και που επισκέφτηκα πριν λίγα χρόνια.

Το μουσείο βρίσκεται στον λόφο του καθεδρικού ναού του Αγίου Βίτου.

Μπαίνοντας μέσα θα δείτε 2 φιγούρες από τον πόλεμο των άστρων και βέβαια δεν παρέλειψα να φωτογραφηθώ δίπλα στον ήρωα από τα παιδικά μου χρόνια (λόγω εμφανίσεις) Νταρθ Βάντερ .

46918.jpg

Στον πρώτο όροφο φιλοξενούνται διάφορα παιχνίδια από μολυβένια στρατιωτάκια , πορσελάνινες κούκλες, κουκλόσπιτα, τραινάκια και πολλά αλλά.

Οι φωτογραφίες μιλάνε μόνες τους.







 

 

Ο δεύτερος όροφος είναι αποκλειστικά αφιερωμένος στην Barbie και διάφορους κλώνους της.

46947.jpg46919.jpg46928.jpg46941.jpg46943.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραίες φωτογραφίες teo214.

Μακάρι να γίνει και δω στην Ελλάδα κάτι αντίστοιχο καθώς υλικό υπάρχει. Δυστυχώς όμως οι πόρτες είναι κλειστές...

Υγ. Το θέμα σου συγχωνεύτηκε με το ήδη υπάρχον :)
 
Πίσω
Μπλουζα