Μουσικές επαν-εκτελέσεις.

Όταν το ασήμαντο μεταμορφώνεται-ακούγεται ως σπουδαίο...priceless!

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Γνώμη μου είναι ότι ο καλλιτέχνης που κάνει μια διασκευή ενός κλασσικού τραγουδιού, πρεπει πρωτίστως να δείχνει σεβασμό για το πρωτότυπο τραγούδι. Η κυρία -δεν θυμάμαι πως τη λενε- που έκανε διασκευή το unforgiven, δείχνει ότι το μόνο που την ενδιέφερε ήταν η αρπαχτή της στιγμής. Και όντως είναι εκνευριστικός ο τρόπος που πλασσάρουν με το ζόρι ορισμένα τραγούδια ωστε να γίνουν HITS. Αλλά απο πίσω κρύβονται δισκογραφικές, δηλαδή χρήμα, τι περιμένεις...Προσωπικά θεωρώ αισχρές και τις διασκευές του puff daddy. ευτυχώς έκανε τον κύκλο του και θάφτηκε στ' αζήτητα....
 
DIMITRIS K. είπε:
Γνώμη μου είναι ότι ο καλλιτέχνης που κάνει μια διασκευή ενός κλασσικού τραγουδιού, πρεπει πρωτίστως να δείχνει σεβασμό για το πρωτότυπο τραγούδι. Η κυρία -δεν θυμάμαι πως τη λενε- που έκανε διασκευή το unforgiven, δείχνει ότι το μόνο που την ενδιέφερε ήταν η αρπαχτή της στιγμής. Και όντως είναι εκνευριστικός ο τρόπος που πλασσάρουν με το ζόρι ορισμένα τραγούδια ωστε να γίνουν HITS. Αλλά απο πίσω κρύβονται δισκογραφικές, δηλαδή χρήμα, τι περιμένεις...Προσωπικά θεωρώ αισχρές και τις διασκευές του puff daddy. ευτυχώς έκανε τον κύκλο του και θάφτηκε στ' αζήτητα....
Η συγκεκριμένη διασκευή του Unforgiven είναι τρισάθλια σίγουρα.Δεν γίνονται πάντα διασκευές με σκοπό το hit αλλά γιατί μπορεί κάποιος θέλει να ερμηνεύσει ένα τραγούδι με το ύφος που αυτός αγαπά ή θέλει (το κέρδος μην το αποκλείουμε ούτε για το πρωτότυπο τραγούδι,δεν είναι φιλανθρωπικά ιδρύματα ούτε οι καλλίτεχνες αλλά ούτε και οι δισκογραφικές).Του Puff Daddy δεν ήταν διασκευές,απλώς χρησιμοποιούσε sampling των ήχο τραγουδιών(πάντα με το αζημιώτο για τον δημιούργο...ο David Bowie δήλωσε ότι δεν τον ενοχλεί το sampling δικών του τραγουδιών από τη στιγμή που πληρώνεται γι'αυτο).Σίγουρα όμως μας είχε πρήξει στο sampling ο Puff Daddy και δεν μας λείπει καθόλου τώρα που δεν τον ακούμε.
 
Παντα θεωρούσα τη μουσική ως ένα νόμισμα με πολλές όψεις. Ενα κομμάτι τραγουδιέται πρώτη φορά, μας μένει στο μυαλό, και όταν το νόμισμα ξαναπέφτει και αλλάζει όψη, δε μας... κάθεται. Αυτό δε σημαίνει ότι το τραγούδι δεν είναι καλό, ούτε ότι δεν έχουμε γούστο. Πάντως υπάρχουν κομμάτια για το οποία πιστεύω ότι δεν πρέπει να ξαναρίχνεις το νόμισμα ;) .
 
Eμενα μου αρεσουν οι διασκευες γενικα. Κυριως οι πραγματικες διασκευες που παιρνουν το κομματι και του αλλαζουν τα φωτα (με την καλη εννοια). Υπαρχουν φορες που η διασκευη μου αρεσε περισσοτερο απο το κανονικο ή μου αρεσε εξισου.

Τωρα οπως υπαρχουν κακα τραγουδια, υπαρχουν και κακες διασκευες. Οταν κανεις κατι χωρις να το αγαπας και ειναι τελειως πλαστικο, αηδια θα βγει. Λογικο ειναι.
 
Αγαπημένη Psychobilly διασκευή:

P.S.Long live covers!!!!!
 
Total eclipse of the heart

Original by Bonnie Tyler:http://www.youtube.com/watch?v=840B27zYfOk

Remake by Nicki French:http://www.youtube.com/watch?v=-ZNQ2sPmLZk
 
off-topic: Το βιντεο της Μπονι Τάιλερ στο 3.30" μου θύμισε το The children of the corn :D
 
Εγω βρισκω καταπληκτικη την επανεκτελεση του The Saints Are Coming απο τους παντα απαιχτους U2.

Εδω ειναι το γνησιο απο 78


Τολης
 
Ας βαλω κ εγω με την σειρα μου..

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η πλέον αγαπημένη μου διασκευή.

Ποτέ μου δεν συμπάθησα ιδιαίτερα τον Prince. Κάποια τραγούδια του (όπως αυτό) μάλλον είχα συνηθίσει να τ' ακούω.

Δεν μπόρεσα όμως να μην λατρέψω αυτό που δημιούργησε η Patti Smith!

 
Μια καταπληκτική επανεκτέλεση του Love Song των Cure από Adele:

http://www.youtube.com/watch?v=VHekfv48wUc

Παιδιά μη βαζετε μονο το λινκ με το βίντεο, βαλτε και τον τίτλο γιατί πολλά βίντεΑ χάνονται από το ΥΤ επειδή διαγράφηκε ο λογαριασμός του χρήστη και δε θα ξέρουμε τί βάλατε...
 
Πίσω
Μπλουζα