Μουσική Βιντεοθήκη

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.779
Αντιδράσεις
4.236
Μουσική Βιντεοθήκη (1986?-1989?), ΕΡΤ2 & ΕΤ3


Πρεμιέρα: ?


To "Γκαγκ.." μου θυμιζει μαλλον μερος ονοματος καποιου τηλεοπτικου μουσικου παραγωγου της εποχης.

Εικαζω οτι ειναι το "Μουσικο Καλειδισκοπιο" στην ΕΡΤ2

EDIT

Ακυρο το "Μουσικο Καλειδισκοπιο",μαλλον το παρουσιαζε ο Σγοντζος.Παντως μου θυμιζει ονομα παρουσιαστη αυτο το "Γκαγκ..."
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Wally είπε:
To "Γκαγκ.." μου θυμιζει μαλλον μερος ονοματος καποιου τηλεοπτικου μουσικου παραγωγου της εποχης.Εικαζω οτι ειναι το "Μουσικο Καλειδισκοπιο" στην ΕΡΤ2

EDIT

Ακυρο το "Μουσικο Καλειδισκοπιο",μαλλον το παρουσιαζε ο Σγοντζος.Παντως μου θυμιζει ονομα παρουσιαστη αυτο το "Γκαγκ..."
Ίσως να έχεις προσεγγίσει την λύση.

Όντως, το "Μουσικό Καλειδοσκόπιο" στην ΕΡΤ2 το παρουσίαζε ο Κώστας Σγόντζος (κάθε Σάββατο αν θυμάμαι καλά).

Μήπως με το "Γκαγκ..." θυμάσαι τον Λευτέρη Κογκαλίδη που παρουσίαζε την "Μουσική Βιντεοθήκη" στην ΕΡΤ2 (νομίζω κάθε Τετάρτη)?
 
Μουσική Βιντεοθήκη

Θυμάται κανείς την εν λόγω εκπομπή; Τι απέγινε ο Λευτέρης Κογκαλίδης;

Θυμάμαι έβαζε πιό πολύ ευρωπαικά hits σε αντίθεση με τον Γκούτη στο "Μουσικόραμα" που έβαζε πιο πολύ Αγγλικά και Αμερικάνικα clips.Το καλύτερό μας κάθε Σάββατο (αν δεν απατώμαι).Μου είχε κάνει εντύπωση που έβρισκε τραγούδια που ακούγαμε μόνο από πειρατικούς (laban,radiorama,mark spiro,My favourite toy) σε original clip και μάλιστα μια φορά είχε ξεκινήσει με Fair Control-Symphony of love!!! το πιο σπάνιο βίντεο που έβαλε και ακόμα δεν το έχουμε βρεί είναι της Angie Dylan-in the dark (ήταν νο1 στο Βέλγιο την συγκεκριμένη χρονική στιγμή).

Σίγουρα μια πολύ καλή ενναλακτική πρόταση η οποία δεν συνέχισε δυστυχώς και 2ο χρόνο στην ΕΤ3....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
durion είπε:
το πιο σπάνιο βίντεο που έβαλε και ακόμα δεν το έχουμε βρεί είναι της Angie Dylan-in the dark (ήταν νο1 στο Βέλγιο την συγκεκριμένη χρονική στιγμή)..
Πολύ ωραία εκπομπή την έβλεπα φανατικά τότε και μου άρεσε πολύ.

Όσο για το εν λόγω video clip έχεις δίκιο, ακόμα το ψάχνουμε να το βρούμε.

Επίσης θυμάμαι την επίσκεψη της angie Dylan στην Αθήνα τον Σεπτέμβριο του 1987 (αν δεν κάνω λάθος) όταν ήταν ήδη Νο1 στο Βέλγιο
 
Φίλε tsalk έβαλα έναν φίλο βέλγο που μένει δίπλα στην ARS RECORDS (την δισκογραφική της) να ρωτήσει για το βίντεο και ούτε αυτοί το έχουν...δυστυχώς...

tsalk είπε:
Επίσης θυμάμαι την επίσκεψη της angie Dylan στην Αθήνα τον Σεπτέμβριο του 1987 (αν δεν κάνω λάθος) όταν ήταν ήδη Νο1 στο Βέλγιο
Δυστυχώς εγώ μεγάλωσα στην επαρχία και δεν μπορούσαμε να δούμε τέτοια πράγματα εκεί,αλλά ήμουν τυχερός γιατί είχα πολύ καλό δέκτη (θα ανεβάσω φωτό στο αντίστοιχο section) και ακουγα Ιταλικούς σταθμούς (full italo disco!!!)
 
Ο Λευτέρης Κογκαλίδης συνεχίζει να κάνει εκπομπές στο ραδιόφωνο της Θεσσαλονίκης. Συμμετέχει και στο "Ράδιο Νοσταλγία" του Δεύτερου Προγράμματος, κάθε Κυριακή, 7-8 το απόγευμα.
 
ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!!!
 
ΜΟΥΣΙΚΟΡΑΜΑ και ΜΟΥΣΙΚΗ ΒΙΝΤΕΟΘΗΚΗ..ΝΙΚΟΣ ΓΚΟΥΤΗΣ και ΛΕΥΤΕΡΗΣ ΚΟΓΚΑΛΙΔΗΣ..!!!το μουσικοραμα ξεκινησε το 1982 και κρατησε μεχρι και τις αρχες του 90 μαθαινοντας τους νεους της εποχης ολα τα μουσικα ρευματα..η μουσικη βιντεοθηκη επαιζε στην ΕΡΤ2 και μαλλον εβγαινε απο τα στουντιο της Θεσσαλονικης γυρω στα μεσα της δεκαετιας του 80 και για 3-4 χρονια..http://www.youtube.com/watch?v=gASuoOIAkLU
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
:bow: :bow: :bow: :bow:

Πολύ ωραίο το βιντεάκι!! Συνειδητοποιώ για άλλη μια φορά, πόσο νοσταλγώ εκείνη την εποχή...
 
Μουσικη εκπομπη της ΕΡΤ-2 με τον Λευτερη Κογκαλιδη.


Μεταδοθηκε το 1987
 
Καταπληκτικό βίντεο!! Επιτέλους ένα εκτνενές απόσπασμα από την αγαπημένη μουσική εκπομπή των 80s. Συγκρίνοντάς τον σήμερα με τον Γκουτη του Μουσικοράματος, ο Λευτέρης Κογκαλίδης φαίνεται πιο κατατοπισμένος και με σίγουρα πιο εύστοχα σχόλια και στρωτό λόγο...
 
Από την μουσική εκπομπή της ΕΡΤ3 Μουσική Βιντεοθήκη.
Παρουσιαστής της εκπομπής  Μαριολας Διογένης.
Μεταδόθηκε το 1990.


 ​
 
Πίσω
Μπλουζα