Μουσική εφημερίδα ΟΖ

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.785
Αντιδράσεις
4.254
Καπου στις αρχες του 1991 επεσε στα χερια μου το εν λογω εντυπο.

Ειχε μια κριτικη πανω στη δισκογραφια των Jethro Tull και ηταν το εναυσμα να κολλησω ασχημα με την μπαντα (ενα κολλημα που κρατα μεχρι σημερα).

Θυμαμαι οτι μου ειχε αφησει πολυ καλη εντυπωση, τοσο το στησιμο οσο και οι δισκοκριτικες.

Εκτοτε δεν ετυχε να την ξαναδιαβασω.

Διαβασα οτι η εφημερίδα Οζ κυκλοφόρησε επίσημα στις 26.10.1990 με εκδότη-δ/ντή καποιον Αντώνη Πανούτσο.

Τα hints που βρηκα στο Internet ηταν ελαχιστα. Καποια ποστς περι Σατανισμου οπου χρησιμοποιουσαν καποια κομματια απο συνεντευξεις του King Diamong και του κιθαριστα των Tesla...

Ξερει κανεις ποτε επαψε να κυκλοφορει? Την διαβαζε και κανενας αλλος?
 
Στο site του αγαπημένου μου Τζιμάκου, σώζεται εξώφυλλο του περιοδικού-εφημερίδας "ΟΖ" από τον Ιανουάριο του 1994.

Oz #79 1994.jpg

Την εποχή εκείνη μάζευες κουπόνια για να κερδίσεις ένα cd..σήμερα τα μοιράζουν με τη σέσουλα.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
:) ..ελα ρε συντροφε .."καποιον Αντωνη Πανουτσο";;

Το ραδιοφωνικο κ ενιοτε τηλεοπτικο ετερον ημισι του Αντωνη Καρπετοπουλου;

Σπορτνταιη,φιλαθλος πιο παλια...Ο γνωστος Πανουτσος ειναι..

Καλη προσπαθεια το ΟΖ αλλα πολυ ροκ για τα τοτε γουστα μου..(ποζερας μεχρι αηδιας..)

θεος ο Πανουτσος..
 
Πρέπει να 'χω δυο τεύχη κάπου και κανένα ο αδερφός μου, αλλά που είναι τώρα... Το θυμάμαι βέβαια και το είχα αγοράσει κάποιες φορές! Εκδότη και τέτοια δε θυμάμαι. Δεν τα 'χω περάσει ακόμη στο αρχείο μου (έχω δουλειά ακόμα...).
 
Σίγουρα κυκλοφόρησαν 92 τεύχη , το 92 Μάρτιος 1995 , του Πανούση παραπάνω είναι το 79 , στα τελευταία τεύχη άλλαξε μέγεθος και από Α3 έγινε Α4
 
ΟΖ Τεύχος 45 Ιούλιος 1992
 

Συνημμένα

  • Τ 45 1992 ΙΟΥΛΙΟΣ.jpg
    Τ 45 1992 ΙΟΥΛΙΟΣ.jpg
    452 KB · Προβολές: 5
Πίσω
Μπλουζα