Μουσική σε ταινίες επιστημονικής φαντασίας!

filmmusic

RetroMaNiaC
Joined
20 Ιουν 2010
Μηνύματα
628
Αντιδράσεις
123
Σε αναλογία με το θέμα που υπάρχει "μουσική σε ταινίες τρόμου", ανοίγω το παρόν καθώς η δεκαετία 80 (αλλά και παλιότερα), είναι γεμάτη με υπέροχες μουσικές για τέτοιες ταινίες!

Επίσης ένας δεύτερος λόγoς που το ανοίγω είναι γιατί σήμερα το είδος αυτό ταινιών δε χαρακτηρίζεται από μουσικές ιδίας ποιότητας (τουλάχιστον κατά τη γνώμη μου και πολλών άλλων που ασχολούνται πολλά χρόνια με τα soundtracks).

Η μουσική έχει απλουστευθεί πολύ, δεν υπάρχει φαντασία, γνώση και ικανότητες.

Αφήνοντας στην άκρη τις κορυφαίες μουσικές του Ε.Τ. και της τριλογίας Star Wars, που φαντάζομαι τις ξέρουν και οι πέτρες, προxωρω σε κάποια όχι τόσο πολυπαιγμένα!

2-3 αγαπημένα:

[edit] Ο λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων από τρίτους για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων [edit]


[edit] dead picture [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βαγγέλης Παπαθανασίου - Blade Runner

Πάντως, χωρίς να θέλω να βγω offtopic, κατά την ταπεινή μου γνώμη, το Star Wars δεν ανήκει στο είδος της Επιστημονικής Φαντασίας! Αλλά αυτό είναι μια μεγάλη συζήτηση που θα μπορούσε να γίνει σε ξεχωριστό θρεντ!
 
Πολυαγαπημένο...

 
[video=youtube;RllRPZw--9Q]

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Άλλο ένα κομμάτι από το καλύτερο soundtrack όλων των εποχών!!!!!!

 
Δύο πολύ αγαπημένα...

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
EXPLORERS - Jerry Goldsmith

[video=youtube;it1VPD-z0mY]

 
Edward Artemiev - Meditation (Stalker Movie Soundtrack) 1979!


Aπό το Stalker του Andrei Tarkovsky
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κλασσικό soundtrack, από το The Time Machine του 1960.

[edit] Ο λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων από τρίτους για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων [edit]

Από το Mysterious Island του 1961.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα