Μοdulator MP2

Εγώ , αν εννοείς το TV modulator για cpc6128 να δείχνει στην τηλεόραση. Θυμάμαι οτι μετά από κανά 20λεπτο ζεστενόταν πολύ και τράβαγε τόσο ρεύμα που δεν άφινε το Drive του cpc να διαβάσει σωστά τις δισκέτες. Φυσικά το έδωσα....
 
Εγω ημουν πανευτυχης που μεταφερθηκα απ το μικρο πρασινο μονιτορ στην μεγαλη εγχρωμη τηλεοραση του σπιτιου!

Τουμπες εκανα απτη χαρα μου.Και ειχα κοπιασει πολυ για να συγκεντρωσω τα περ.12000 απο απαιτουνταν για την αγορα του.
 
Ναι από πράσινο σε εγχρωμο ήταν αλλαγή που κάθε Amstradόβιος χαιρόταν ιδιαίτερα. Εγώ ξεκίνησα από πράσινο monitor, το έδωσα και πήρα το εγχρωμο και μετά ήθελα να τα βλέπω και τεράστια.... Τεράστιο το λάθος μου... :)
 
Στο Εasytech την εκανες κι εσυ την αλλαγη?

Δεν ηταν δικο σου το λαθος που πηρες ελαττωματικο μηχανημα.

Σε ποιο κοροϊδο το εδωσες?? Δε σε κυνηγησε μετα?
 
Εχω την εντύπωση πως ήταν προβληματικά γενικώς γιατί θυμάμαι οτι το άλλαξα μια φορά... Μετά το έδωσα φθινά λέγοντας οτι πρέπει να κρυώνει για να παίζουν οι δισκέτες... μουχαχαχα...
 
δεν ειχε σχεση το Μοdulator με τις δισκετες.

Για τι δισκετες μιλας και ποιο μοντελο Amstrad?

Θυμασαι τιμες?
 
Δεν είχε άμεσα σχέση... Έμμεσα όμως είχε. Γιατί αυτό; Πολύ απλά ο Amstrad cpc6128 αυτός με τις δισκέττες είχε την τροφοδοσία του από το Monitor. Οταν έβαζες modulator το ρεύμα ερχόταν από αυτό στον cpc. Έτσι όταν ζεστενόταν δεν έδεινε αρκετό ρεύμα για να λειτουργεί σωστά το μηχανικό drive του cpc. Γύριζε μεν, δεν διάβαζε τις δισκέττες δε...
 
Κι εγω γιατι δεν ειχα τετοιο προβλημα??

Ποσα ΜΒs ηταν οι δισκετες για τις οποιες μιλας?
 
Λαθος...

Εχεις ακομα 2 ευκαιριες.

Βιασου ομως γιατι ο χρονος τρεχει!!

Αλλη ερωτηση: Τι ειδους δισκετες ηταν?

α) 3''

β) 3.5"

γ) 5 1/4

Και ο χρονος αρχιζει απο ΤΩΡΑ!!

Φυσικα υπαρχει παντα η βοηθεια του κοινου, το τηλεφωνο και το 50-50...
 
Τα παρατάω... you are hopeless.....
 
Αντε να σου το πω...

356kb ηταν, 178 σε καθε πλευρα!

Ειναι φανερο οτι ο "ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΟΥΧΟΣ" δεν ειναι για σενα...
 
Ξεχάστε modulators επιτέλους...!

Με ένα PC τροφοδοτικό και ενα scart καλώδιο, ο παλιός σας CPC ανασταίνεται!! :thumbup:

σημ.: ο ήχος μεταφέρεται και αυτός stereo στην τηλεόρασή σας..

δείτε εδώ:

http://img339.imageshack.us/my.php?image=dsc05586vb0.jpg
 
fgbrain του καλωδιου γινεται στη φωτογραφια σου!

Βγαζει RGB? Aν ναι,θα παρω και ενα Ζαχαρομηχανημα (μεχρι τωρα με απετρεπε το monitor και το καταραμενο RF σημα)

Εχεις και κατα τα 2/3 καλο γουστο στις κονσολες :D :D :D
 
wally η εικόνα δεν είναι δική μου...

Εχω βεβαίως καλώδιο scart εδω και πολλά πολλά χρόνια, αλλά χρησιμοποιούσα τροφοδοσία από το πράσινο μόνιτορ..

Όμως μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα (παλιό) τροφοδοτικό pc για μεγαλύτερη ευκολία.. Γι' αυτό έκανα και το post..

Με την ευκαιρία, να προτείνω σε όσους δεν το ξέρουν, το πράγματι εξαιρετικό (γαλλικό) site Amstrad Today, όπου θα βρείτε ό,τι ψάχνετε για addons και cables κλπ..

http://www.amstradtoday.com/

Εδώ αναλύει διεξοδικά το πως φτιάχνουμε το περιβόητο καλώδιο scart:

http://www.amstradtoday.com/elements/liberte/liberte.htm

επίσης, πως θα βρείτε τροφοδοσία για το cpc και μιλάει για σύνδεση με σύγχρονο monitor..!

:)
 
fgbrain γίνετε να δώσω στο 3.5αρι drive που θα βάλω τώρα στον 6128 ρεύμα από τον ίδιο τον cpc?? από τον διακόπτη on-off για παραδείγματι..
 
Amigos

ακριβώς αυτή τη λύση χρησιμοποιώ και εγώ στο δικό μου 6128 :D
 
Πίσω
Μπλουζα