Μπάλα μπάλα εκπαιδευτικό πακέτο: "Μαθαίνω με την παιχνιδοπαρέα" [Εκδ. Παγουλατοι Αφοι]

marios_geo

RetroN00b
Joined
10 Mαϊ 2007
Μηνύματα
3
Αντιδράσεις
6
Παίδες μια βοήθεια. 

Οταν ήμουν μικρός (1980-1985 περίπου) μου είχε πάρει ο πατέρας ένα εκπαιδευτικό πακέτο. 

Ήταν μια μεγάλη κίτρινη βαλίτσα, που είχε μέσα μια κασετίνα με 6-8 κασέτες με παιδικά τραγούδια και ιστορίες. Η βαλίτσα είχε συνοδευτικό βιβλίο, ένα για κάθε κασέτα. 

Θυμάμαι ήταν τρεις χαρακτήρες, η μπάλα-μπάλα, ο χαρταετός και (νομίζω) ο Κώστας. Δεν θυμάμαι πολλά άλλα, παρά μονάχα ένα στοίχο από ένα τραγούδι που έλεγε "ξύπνα τεμπελικο παιδί μην χάσεις την ανατολή". 

Θυμάται κανείς; 
 
Ωραίος, βάλε φωτογραφίες να χαρούμε και εμείς...
 
Μαθαινω με την παιχνιδοπαρέα: μια εγκυκλοπαίδεια για παιδιά που κυκλοφορησε τη δεκαετια του 80 και σκοπός ηταν να μεταδώσει στα παιδιά γνωσεις με απλό και κατανοητό τρόπο.
 

Συνημμένα

  • 9789997208088.jpg
    9789997208088.jpg
    22,9 KB · Προβολές: 8
Ήταν ο Φασουλής ο χαρταετός και η μπάλα μπάλα.το τραγούδι ήταν: Γεια σας είμαι ο Φασουλής κύριος μέγας και πολύς που έχει και μιλιά και νου .Γεια σας είμαι ο χαρταετός πλουμιστος καμαρωτος στο μπαλκόνι του ουρανού.Γεια σας είμαι η μπάλα μπάλα μια πολύχρωμη Κεφαλά ποιος αντέχει την τρεχαλα.φιλοι σου είμαστε και οι τρεις στο βιβλίο θα μας βρεις θα μιλάμε με σοφία θα αραδιαζουμε και αστεία.ΑΥΤΑ ΗΤΑΝ ΒΙΒΛΙΑ ΚΑΙ ΕΠΟΧΈΣ
 
Πίσω
Μπλουζα