"Μπανιστήρι" κουτάτων PC Games!

@Always Somewhere EGA κάρτα γραφικών. Ο Carmack πέτυχε ομαλό scrolling στις κάρτες EGA οι οποίες δεν είχαν hardware scrolling. Αρχικά το Commander Keen ήταν κλώνος του Super Mario Brothers 3. Το έδειξαν στην Nintendo αλλά δεν είχε ενδιαφέρον να μεταφέρει το παιχνίδι της στα PC και έτσι χρησιμοποίησαν την engine του Carmack για το δικό τους παιχνίδι, όπερ και δημιουργήθηκε η σειρά των παιχνιδιών Commander Keen.
 
Μπράβο Καμπιούλα, το κράτας ενημερωμένο το νήμα.

Κάνω μία προσθήκη στο θέμα του νήματός μου, και συμπεριλαμβάνω πανέμορφα και σπάνια κουτάτα παιχνίδια, που θα ήθελα να έχω στη συλλογή μου, και ίσως μια μέρα καταφέρω να τα αποκτήσω. Σας ενθαρρύνω να ανεβάσετε και εσείς τους δικούς σας ευσεβείς πόθους.

Ξεκινώ με τη σπάνια έκδοση του Gabriel Knight σε CD, που ορισμένα αντίτυπα του έρχονταν σε κουτί με πολύ ιδιαίτερο σχήμα:

KCfJo4wq3FrZpRwg-zDOi2OfZbIIWlMtn1yYEmpOL_d8UAM4ecwsN0CJfp-_8TlKVod2LxQUkKE2UR8rKmqNpSb5WzdAsJ3QtNS50iNjZM_I
 
It's a pleasure Omenforever :)

H εικόνα που ανέβασες δεν φαίνεται, αλλά φαντάζομαι εννοείς την έκδοση με τα 2 τρίγωνα κουτιά που μπαίνει το ένα μέσα στο άλλο.
Και γω γι αυτήν θα έκοβα φλέβες...
 
Καμπιούλα, παρακαλώ έχε και τα μάτια σου ανοικτά για παιχνίδια που συνοδεύονταν από αφίσες. Ευχαριστώ!
 
Πάμε να δούμε αφισούλες λοιπόν.

ΤοBlade Runner για Spectrum είχε μέσα την παρακάτω αφίσα.
first Blade Runner game.jpg
πηγή εικόνας: Big Box pc games collectors FB

επίσης ωραίο κουτί και αφισα είχε το Dune
Dune (1).jpgDune (2).jpg
Dune.jpg

Έρχονται και άλλα ;)
@Omenforever θες και Games με χάρτες ποστερ?
 
Τέλεια!

Όχι, πιο πολύ με ενδιαφέρουν τα games με αφίσα το εξώφυλλο του παιχνιδιού!
 
Καμπιούλα τί γίνεται, κινείται τίποτα; :cool:
 
Λοιπόν βρήκα με λίγο ψάξιμο αυτά:
Golden Axe Euro release.jpg

Golden Axe στην ευρωπαϊκή έκδοση του παιχνιδιού.

Και το Indiana Jones and the Fate of Atlantis (χωρίς πολλές πληροφορίες δυστυχώς) 20544001_1405907899458257_4982313324112277911_o.jpg 20616898_1405907882791592_7562789309318755047_o.jpg
 
Mε το Life and Death είχα περάσει ατελείωτες ώρες παίζοντας. Ακόμα αντηχεί στα αυτιά μου εκείνο το "Αου" όταν πατούσες την κοιλιά του ασθενούς. Συνήθως οι δικοί μου ασθενείς κατέληγαν στο νεκροτομείο :eek: Βέβαια είχα καταφέρει να σώσω μερικούς από σκωληκοειδίτιδα :headbangdude:
Σε κάποιες εκδόσεις το κουτί περιείχε χειρουργική μάσκα και γάντια :D
life and Death.jpglife and Death2.jpg
 
Ποιος είναι αυτός ο θεούλης ρε παιδιά;


Ο Πέτρος ήταν μέλος στο iamretro.gr και ανέβαζε εκεί όλα τα unboxing/gameplay βίντεο. Είχαμε κάνει ωραίες συζητήσεις σχετικά με τα unboxing παιχνίδια που παρουσίαζε.

Έχει τεράστια συλλογή απο κουτατα παιχνίδια για όλα τα αγαπημένα μας ρετρό μηχανήματα!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Δεν σνομπαρω και αναγνωριζω τις ευκολιες των ψηφιακων βιβλιοθηκων, ρε παιδια, αλλα αλλο πραμα το κουτατο. Ακομα κι αν δεν το χρησιμοποιεις πλεον, κι εχει ξεθοριασει το χρωμα του κουτιου απο τα χρονια, στο ραφι, την εχει την αξια του
 
Πίσω
Μπλουζα