Μπαταρία - Ο αθόρυβος killer.....

teflon

RetroMasteR
Joined
22 Ιουλ 2007
Μηνύματα
1.219
Αντιδράσεις
26
Οχι που θα την γλύτωνα !!! :mad::mad: Επεσα και εγώ θύμα του "ρολογιού"....:mad:

Αυτή, η μικρή, σε σχήμα "βαρελιού", μπαταριούλα , που τόσο καλά είναι κρυμμένη στην A501 RAM expansion card, την έκανε την ζημιά της. :mad:

Ευτυχώς , η Α500 που την φορούσε, τη γλύτωσε στο τσαφ !!! :nervous:

Ιδου:

p1290097tn5.jpg


p1290100at0.jpg


Την Α500 την είχα φασκιωμένη, μιάς και έχω πάνω στο γραφείο μου μία Α1200. Είχα καιρό να την χρησιμοποιήσω και να την βάλω στο ρεύμα. Γνώριζα την ύπαρξη της μπαταρίας στην expansion card, αλλά δεν έκανα τπτ για να την βγάλω, λόγω βαρεμάρας. Το πλήρωσα με μιά επέκταση μνήμης. Ευτυχώς ??? :nervous:

Οσο σκέφτομαι οτι πρέπει να "ξεκοιλιάσω" καμιά 20αριά retro "κουβάδες" και συναφή συστήματα με real time clock και να πετάξω πέρα το "βαρελάκι", με πιάνει κόλπος:wacko:

ΥΓ: Το καλό που σας θέλω.....Βγάλτε την μπαταρία....:shout:
 
γι'αυτό τον λόγο, ο DJBASE (Γερμανός amigas βαρβάτος) έχει σχεδιάσει και πουλάει ειδικό replacement, το οποίο ταιριάζει και μπαίνει ΑΚΡΙΒΩΣ εκεί που προηγουμένος ήταν η μπαταρία-βαρελάκι... φυσικά χρησιμοποιεί coin-μπαταρία πλέον...

αξίζει τα λευτά και είναι ο eBay seller amiga-shop ... μπορώ και εγώ να επικοινωνήσω μαζί του εάν θέλετε...

djbase-batt.jpg
 
Έχω κάνει και γω το ίδιο στις amiga μου.Δεν το αγόρασα,το έφτιαξα
 
ναι είναι σχετικά απλό φίλε Γιώργο, αλλά αν κάποιος βαριέται (όπως εγώ ΛΟΛ) δίνει 10ευρώ και ξεμπερδεύει! :D
 
Αντε ρε George φτιαξε κατι τετοιο και πουλα, μη τα φτιαχνεις ολα για παρτη σου:biglaugh::biglaugh::biglaugh:
 
Αν έκανε "ΤΣΑΦ" :nervous: η amiga 500, θα με ακούγατε LIVE !!!! :D
 
Πίσω
Μπλουζα