Μπισκότα "χύμα" [Πτι Μπερ]

Hera

closed
Joined
17 Νοέ 2006
Μηνύματα
670
Αντιδράσεις
28
βρε παιδιά, τί θυμήθηκα...?

Εκείνες τις κινητές βιτρινούλες με τα συρταρωτά παραθύρια

(νομίζω ήταν 6 κουτιά με τζάμι μπροστά-γιαυτό τα λέω βιτρινούλες)

στα ζαχαροπλαστεία, τα σούπερ Μάρκετς-ή στα "ενημερωμένα" ψιλικατζίδικα που πουλούσαν χύμα Πτι Μπερ.

Πόσοι από σας τα προλάβατε?

Αποσύρθηκαν όταν ο Παπαδόπουλος αποφάσισε να τα πουλάει συσκευασμένα πια.

Αρχές δεκαετίας '80 πρέπει να υπήρχαν ακόμα κάποια -πολύ λίγα- ξεχασμένα σε μπακάλικα της επαρχίας.

Όσοι γεννηθήκατε τέλη δεκαετίας 70 ή αρχές 80 και μετά, μην προσπαθήσετε να θυμηθείτε, είναι μάταιο.

:)
 
Πω πω ρε παλιόπαιδα χύμα ΠΤΙ ΜΠΕΡ!!!!! Που στο καλό τα θυμηθήκατε ρε σεις;;;;;;;

Θυμάμαι το μπακάλικο της γειτονιάς που όποτε πηγαίναμε μας έδινε και από ένα ο μαγαζάτορας. Σκοτωνόμασταν να πάμε για ψώνια και πολλές φορές κάναμε και τρία "δρομολόγια" για να πάρουμε τρία ΠΤΙΜΠΕΡΑΚΙΑ!!!!!!!!!!!!

Να γυρίζαμε πίσω έστω για δέκα λεπτά............
 
Θέλω να θυμίσω ότι τα μπισκότα μιράντα και τα cream crackers στη δεκαετία του ΄70 βρίσκονταν σε μεγάλα σιδερένια κουτιά (μαύρου σκελετού) που είχαν τζάμι από πάνω και γύρω γύρω. Πωλούνταν χύμα στην Εβγα της γειτονιάς. Θυμάται κανείς;
 
krios είπε:
Θέλω να θυμίσω ότι τα μπισκότα μιράντα και τα cream crackers στη δεκαετία του ΄70 βρίσκονταν σε μεγάλα σιδερένια κουτιά (μαύρου σκελετού) που είχαν τζάμι από πάνω και γύρω γύρω. Πωλούνταν χύμα στην Εβγα της γειτονιάς. Θυμάται κανείς;

Εγώ ναι, και μάλιστα πολύ έντονα!!! :D

Πρόσφατα, σε ένα μεζεδοπωλείο στου Ψυρρή είδα ξανά εκείνη τη μπισκοτιέρα του ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ...
 
Δεν ήξερα ότι υπήρχαν τέτοια,λογικά θα αποσύρθηκαν πολύ πριν γεννηθώ!Δεν μου κάνει ωραίο θέαμα,να πιάνει ο άλλος με το χέρι του το μπισκότο και να μου το δίνει!
 
ΝΑΙ ! Ο ΜΠΑΚΑΛΗΣ ΤΗΣ ΓΕΙΤΟΝΙΑΣ ΤΑ ΕΙΧΕ ΑΛΛΑ ΜΥΡΙΖΑΝ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΕΙΧΕ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ ΒΑΡΕΛΙ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΑΜΕ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ ΓΙΑ ΤΗ ΣΟΜΠΑ
 
GUFY είπε:
ΝΑΙ ! Ο ΜΠΑΚΑΛΗΣ ΤΗΣ ΓΕΙΤΟΝΙΑΣ ΤΑ ΕΙΧΕ ΑΛΛΑ ΜΥΡΙΖΑΝ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΕΙΧΕ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ ΒΑΡΕΛΙ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΑΜΕ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ ΓΙΑ ΤΗ ΣΟΜΠΑ
Γιακ.... :p
 
Τὰ θυμᾶμαι καὶ στὴν Ἀθήνα καὶ στὴν ἐπαρχία ἀρχὲς δεκαετίας '80. Μοῦ ἄρεσε πολὺ τὸ μεγάλο τους κουτὶ μὲ τὸ πορτάκι! Ἀργότερα συσκευάστηκαν, τὸ πότε ἀκριβῶς δὲν θυμᾶμαι. Μὲ αὐτὰ ἡ μάνα μου ἔφτιαχνε ἕνα γλυκὸ ποὺ γούσταρα ἀσύστολα, τὸν περίφημο «κορμό» μὲ σοκολάτα. Λέω νὰ τὴν ἀγγαρέψω νὰ μοῦ φτιάξει ἕνα, ὅταν κατέβω στὸ πατρικό μου… τὸ νοστάλγησα πολὺ τὸ γλυκὸ αὐτό.
 
Και εγω τα θυμαμαι σε μπακαλικο της γειτονιας.Μαζι με χυμα βανιλια παιρναμε και χυμα ΠτιΜπερ!
 
Μπισκότα Παπαδοπούλου

Θυμάμαι τα μπισκότα Παπαδοπούλου να τα πουλάνε στους φούρνους χύμα μέσα σε μεγάλα, τετράγωνα, μεταλλικά κουτιά με διαφανές καπάκι που άνοιγε προς τα επάνω. Η γεύση πάντα μοναδικά ίδια, αλλά εκείνο το κουτί ανεπανάληπτο. Καμιά φορά τα είχανε και σε stand τρία μαζί. Χμμ μήπως έχει κανείς ακόμα κανένα κουτί; Θα ενδιαφερόμουνα.
 
Είχε σε συνοικιακά παντοπωλεία! Την εποχή που η μητέρα μου ήταν μικρή (είναι γεννημένη το ΄50) μπορούσες να αγοράσεις και μισό πτι-μπερ!
 
To κουτί ήταν γυρισμένο σε γωνία 45 μοιρών, και υπήρχε τριάδα κουτιών, το ένα πάνω από το άλλο σαν ρόμβοι. Άνοιγε από μπροστά ανασηκώνοντας το καπάκι πρις τα πάνω. Σήμα κατατεθέν στα παλιά μπακάλικα. Σ' αυτό το παλιό μπακάλικο που θυμάμαι εγώ, δίπλα από το stand των μπισκότων ήταν τοποθετημένη η περίφημη "αρπάγη", ένα κοντάρι με δαγκάνες που έπιανε τις κονσέρβες από τα ψηλά ράφια...
 
Πίσω
Μπλουζα