Μπισκότα Rondo κα

foutix

RetroNuts
Joined
5 Αύγ 2012
Μηνύματα
1.767
Αντιδράσεις
1.234
Παλαιότερα θυμάμαι την ύπαρξη των μεγάλων γεμιστών μπισκότων Rondo της Παπαδόπουλου. Επιπλέον θυμάμαι και την ύπαρξη και άλλων του ίδιου τύπου. Θυμάται κανένας μάρκες;
 
Θυμάμαι τη 10ετία του '70 τα Party Crackers της Αλαντίνη σε κόκκινο κουτί (10 δραχμές) με κρακεράκια σε στρόγγυλο, τετράγωνο και τρίγωνο σχήμα. Πολύ νόστιμα.....
 
Τα rondo υπάρχουν ακόμα ( δες λινκ) . Το θέμα είναι ότι δεν θυμάμαι το όνομα κάποιων παρόμοιων. Τα party crackers από ότι βλέπω στο site της elbisco κυκλοφορούν ακόμα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τέτοια μπισκότα θυμάμαι αρχές του 80 να ψωνίζει ανελλιπώς ο πατέρας μου σε ταξίδια. 'Ήταν μία συγκεκριμένη μάρκα και το περιτύλιγμα κάπως ασημί. Νομίζω έβγαιναν και σε βανίλια. Έχω την εντύπωση δε πως τα είχε πάρει το μάτι μου κάπου.

Θα επανέλθω μετά τη μίνι έρευνά μου.
 
Tα Rondo τα είχα τιμήσει δεόντως μια περίοδο. Τώρα και μόνο που σκέφτομαι το τι θερμίδες θα είχε το κάθε ένα!!! Ωραία μπισκότα και η γεύση βανίλια ειδικά πολύ καλή.

Μιας και αναφέρθηκαν μπισκότα Παπαδοπούλου, έχω ένα παράπονο. Τα Μασκότ με γεύση μπανάνα σοκολάτα έχουν αποσυρθεί από την αγορά εδώ και χρόνια και έμεινε μόνο η γεύση σοκολάτα φράουλα :(
 
Τα Rondo ήταν τα μπισκότα των διακοπών και των ταξιδιών. Παίρναμε τα γαλάζια με τη γέμιση βανίλια.

Νομίζω ότι τα είχα αναφέρει και σε άλλο thread, αλλά το γράφω κι εδώ: όποτε ήταν να πάμε ένα ταξιδάκι, από το πιο κοντινό στο πιο μακρινό, με αμάξι ή με καράβι, πάντα φτιάχναμε μια τσάντα με μπισκότα (γλυκά/αλμυρά), χυμούς, νερά. Το κάνουμε ακόμα, βέβαια, αλλά όχι όπως τότε. Περίοπτη θέση είχαν τα Rondo, με το τεράστιο μπουρί που είχαν για συσκευασία. Ξεχώριζαν και για τη μεγάλη τους συσκευασία, και για το μεγάλο τους μέγεθος. Ήταν πιο χορταστικά από τα άλλα, γιατί το κάθε μπισκότο ήταν διπλάσιο σε μέγεθος από τα regular (ψιλορετρό η λέξη, έχει αντικατασταθεί από το original στις συσκευασίες). Το κακό είναι ότι σε ψιλοδυσκόλευε να βγάλεις το μπισκότο από το λευκό χαρτόνι προστασίας, αλλά σε αποζημίωνε η γεύση τους.
 
Εγω σε αυτο το μεγαθος απο γεμιστα, προτιμουσα κατι εισαγωγης που ειχαν μεσα λεπτο στρωμα ψιλο-bitter σοκολατας και τα μπισκοτα ηταν πολυ ευθραυστα και λιιιιγο αλμυρα. Η συσκευασια ηταν σε λεπτο αλουμινε "χαρτι". Κυκλοφορουν ακομα σε καποια μαγαζια. Οταν τα ξαναπετυχω θα βαλω και το ονομα (και θα φαω και 5-6)
 
  • Like
Reactions: PT8
Wally είπε:
Εγω σε αυτο το μεγαθος απο γεμιστα, προτιμουσα κατι εισαγωγης που ειχαν μεσα λεπτο στρωμα ψιλο-bitter σοκολατας και τα μπισκοτα ηταν πολυ ευθραυστα και λιιιιγο αλμυρα. Η συσκευασια ηταν σε λεπτο αλουμινε "χαρτι". Κυκλοφορουν ακομα σε καποια μαγαζια. Οταν τα ξαναπετυχω θα βαλω και το ονομα (και θα φαω και 5-6)
Αυτά ακριβώς εννοώ !
 
Για βάλε τα ρε Wally γιατί από την στιγμή που είδα τα τύπου Rondo σε ένα πλάνο του ρετιρέ ( Χρίστος και Αμαλία στο σούπερ μάρκετ, επεισόδιο 76 στο 2:30 περίπου) θέλω σώνει και καλά να ανακαλύψω την φίρμα. Η συσκευασία τους απ έξω είχε 4 μπισκότα το ένα δίπλα στο άλλο και από πάνω την φίρμα. Ήταν σε πλαστική έγχρωμη συσκευασία
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μάλλον μιλάτε για τα Fourre, απ'όσο θυμάμαι πρώτα κυκλοφόρησαν αυτά και μετά τα αντίστοιχα Ελληνικά.
 
Ω ναι τα θυμάμαι τα fourre. Μάλλον είναι αυτά που λένε οι Wally και άλλοι. Εμένα με τρώει η περιέργεια με αυτά που είναι πίσω από την πλάτη του Χριστού στο 2:30. Ανυπομονώ να πέσει στο θέμα στην Κατερίνα
 
Μπραβο!

Και πηγα σε δυο σουπερμαρκετ σημερα το απογευμα για να τα εντοπισω και δεν τα βρηκα.

Μας λυθηκε η απορια λοιπον.
 
Χαχαχαχα. Νομιζω οτι θα ειναι το φετινο ρετρο σνακ μου στη διαδρομη για το καλοκαιρινο προορισμο :)
 
  • Like
Reactions: PT8
Αγαπημενη γευση τα μπισκοτα rondo με βανιλια.

Αλλα αγαπημενα μπισκοτα ειναι τα μπισκοτα ΓΕΜΙΣΤΑ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ, με αγαπημενες γευσεις βανιλια, σοκολατα, φραουλα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και τα απλα και τα διπλογεμιστα ειναι καλα αλλα νομιζω ειναι πλεον λιγο υπερβολικα γλυκα και μοιαζουν με τα Αλλατινη...ή εγω μεγαλωνω και παραξενευω.
 
και τα πορτοκάλι - λεμόνι είναι ωραία. Η αλλατίνη με έχει ξενερώσει αρκετά τα τελευταία χρόνια.

Κατα καιρούς, επίσης κάνω δώρο στον εαυτό μου την τσίγκινη συσκευασία παπαδοπούλου με τις ποικιλίες μπισκότων εντός του κυτίου :supergrin:
 
Αυτή η τσίγκινη συσκευασία... Αυτός ο εθισμός!!! Ελάχιστες φορές την έχουμε πάρει, κι αυτό γιατί δε μπορείς να σταματήσεις να τρως. Το απόλυτο ξενέρωμα όταν το πετυχαίναμε και το ανοίγαμε, κι αντί για μπισκότα βρίσκαμε ραφτικά...
 
nwntas είπε:
Αυτή η τσίγκινη συσκευασία... Αυτός ο εθισμός!!! Ελάχιστες φορές την έχουμε πάρει, κι αυτό γιατί δε μπορείς να σταματήσεις να τρως. Το απόλυτο ξενέρωμα όταν το πετυχαίναμε και το ανοίγαμε, κι αντί για μπισκότα βρίσκαμ949; ραφτικά...
Αποτύπωσες συναισθήματα μιας ολόκληρης γενιάς!
 
Τι μου θυμίσατε με τη μεταλλική συσκευασια μπισκοτων ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ!

Τέτοιες συσκευασίες με μπισκοτα υπήρχαν στο σπίτι για κερασμα με καφέ ή για ένα απολαυστικό πρωινό με γάλα.

Μου άρεσε να τρώω μπισκοτα βλέποντας τηλεόραση ή διαβάζοντας βιβλια και περιοδικά.

Βέβαια άκουγα παρατηρήσεις όπως "μην τρως τόσα μπισκοτα σκέτη ζάχαρη ειναι!" ή "μην τρως δεν θα έχουμε να κερασουμε" αλλά μπροστά στην απόλαυση, δεν άκουγα τίποτα.

Όταν άδειαζε η συσκευασια βάζαμε τα ειδη ραπτικής στο κουτί ή άλλα μικρα αντικείμενα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα