Μπισκότα Rondo κα

Χαχαχα αυτές τις στρογγυλές τσίγκινες συσκευασίες λέτε, σωστά; Σπάνια έβρισκες μπισκότα εκεί μέσα. όπως λέτε ραφτικά κτλ συνήθως. Αφού μια φορά άνοιξα το κουτί και ήταν γεμάτο και μου έκανε τόση εντύπωση διότι ήταν στρώσεις στρώσεις τα μπισκότα...
 
Στρογγυλές? Στην εποχή μου (ήδη ρετρό στα 70'ς) ηταν τετράγωνες, (και μπορούσες να κοπείς στις μισοσκουριασμένες γωνίες), πρασινωπές, και είχαν "ανάμικτα". Κάπως σαν μικρότερες εκδοχές των κουτιών στα μπακάλικα που είχαν χύμα "Μιράντα" (τα καλύτερα για "μωσαϊκό", "σαλάμι" ή όπως αλλιώς ξέρετε το γλυκό ψυγείου) και Πτι Μπερ. Νομίζω το δικό μας κουτί δεν είχε γενικά ραφτικά αλλά έναν θησαυρό από κουμπιά κάθε μεγέθους.
 
Και επειδή μόλις μου ήρθε φλασια, θυμάται κανένας την συσκευασία των rollers της Αλλατίνη;
 
elephadas είπε:
Στρογγυλές? Στην εποχή μου (ήδη ρετρό στα 70'ς) ηταν τετράγωνες, (και μπορούσες να κοπείς στις μισοσκουριασμένες γωνίες), πρασινωπές, και είχαν "ανάμικτα". Κάπως σαν μικρότερες εκδοχές των κουτιών στα μπακάλικα που είχαν χύμα "Μιράντα" (τα καλύτερα για "μωσαϊκό", "σαλάμι" ή όπως αλλιώς ξέρετε το γλυκό ψυγείου) και Πτι Μπερ. Νομίζω το δικό μας κουτί δεν είχε γενικά ραφτικά αλλά έναν θησαυρό από κουμπιά κάθε μεγέθους.
Ναι, και εγώ τη θυμάμαι αυτή τη συσκευασία. Πριν μερικά χρόνια την είχα δει σε κάποιο σουπερμάρκετ, αλλά τότε δεν είχα σκεφτεί να την αγοράσω και να κρατήσω το κουτί. Μακάρι να ξανακυκλοφορούσε.

de5ce403e6d96887121ce954e7f6be5c.jpg


Πηγή φωτογραφίας
 

Επανέρχομαι στο θέμα...

4 μήνες από την έναρξη του παρόντος (δλδ λίγες μέρες πριν τα Χριστούγεννα), η 1@katerinak[/USER] ανέβασε στο τόπικ "προιόντα που εμφανίζονται στις ελληνικές σειρές" μερικές φωτογραφίες από ένα ψιλικατζίδικο που εμφανίζονταν στη σειρά της ΕΤ2 "άρχεται η συνεδριάσις" 

Μεταξύ των άλλων, ανέβασε και την ακόλουθη φώτο, όπου διακρίνονται πεντακάθαρα τα μπισκότα rollers της αλλατίνη. Ήταν το αντίπαλο δέος στα rondo παπαδοπούλου και θυμάμαι χαρακτηριστικά την κόκκινη (κακάο), την πράσινη (;) και την μπλε συσκευασία (βανίλια). Αυτά τα μπισκότα έψαχνα και από το επεισόδιο του ρετιρέ που ανέφερα παραπάνω. 

Στιγμιότυπο 2018-05-07, 4.13.14 μμ.png

 
Πίσω
Μπλουζα